Тісник

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тісни́к, -ка́, м. = Тесля. Ой як ми будем до одної ходити, наймімо собі тісника домовину зробити. Чуб. V. 1079.

Сучасні словники

Тісник = тесля

Академічний тлумачний словник

ТЕ́СЛЯ, і, чол.

1. Те саме, що тесляр. І мировую тут зробили [латинські посли],.. І в договорі положили, Щоб теслі і другі майстри Латинські помогли Троянам.. Достроїть [добудувати] новий городок (Іван Котляревський, I, 1952, 271); Теслі цюкали рівностайно [одностайно] своїми топорами о дерево, мов великі жовни (Іван Франко, V, 1951, 221); Витесали.. теслі з дубового стовбура пам'ятника з п'ятикутною зіркою вгорі (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 447).

2.Те саме, що столяр. На розі.. вбогий тесля робітню відчинив (Леся Українка, I, 1951, 441); Свій заробіток він залишає в магазині, вишукуючи нових кольорів [фарб], і в низькій халупці теслі, що робить йому рами до полотен (Юрій Яновський, I, 1958, 133); Прийшли теслі й встановили вікна високі й широкі, щоб через них у кімнати сонце потоком лилося (Радянська Україна, 25.II 1962, 3).

ТЕСЛЯ́Р, а, чол.

Робітник, що займається грубою обробкою деревини, спорудженням дерев'яних будов, виготовленням простих дерев'яних меблів і т. ін. Без сокири не тесляр, без голки не кравець (Українські народні прислів'я та приказки, 1963, 95); Тесляр колисочку дебелу Майструє в сінях (Тарас Шевченко, II, 1963, 361); Будинок ставлять теслярі (Наталя Забіла, Одна сім'я, 1950, 79).

Цитати з літератури

"Мав хитрий тесляр добрий зиск з своєї будівлі, а князеві було вільно прк-кликувати варягів об кожній порі." (Загребельний Павло Архипович "Диво")

"Тесляр Iосиф узяв матiр Iсуса, коли вона вже вагiтною була" (Ячейкин Юрий "Слiдство веде прокуратор")

"Знаєш, перший радiотелескоп у Гарвардi змайстрував тесляр з дошок, i коштувало це всього-на-всього чотириста доларiв" (Альтов Генрих "Ослик i 'аксiома'")

"— Перебіжить, а нас не буде! — відказав тесляр.— Страшну справу проти нас коять" (Барка Василь Костянтинович "Жовтий князь")

"Смерть фашизмові — свобода народам! І тесляр з Крайньої Півночі, і росіянин, і українець, і далекий слов’янський брат з Балканських гір — всі мовби разом зустрілися тут, в підземеллях Будапешта, біля цих замерзлих парових котлів" (Гончар Олесь Терентійович "Прапороносці")

"Тесляр на наймичку свою..." (Шевченко Тарас Григорович "Марія")

"Хвилин через п’ять перед Дмитром Івановичем і гостем стояв тесляр в полотняному фартусі, зі стамескою в руці, готовий виконати будь-який ремонт вітрини." (Шаповал Іван Максимович "В пошуках скарбів")

Ілюстрації

Тісник1.jpg Тісник2.jpg Тісник3.jpg