Тютюнник

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тютюнник, -ка, м. Табаководъ, торговецъ табакомъ, рабочій на табачныхъ плантаціяхъ. Вх. Зн. 72.

Сучасні словники

Словник української мови.Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТЮТЮННИК, а, чол.

1. Той, хто вирощує тютюн (див. тютюн 1). Харитина робить своє діло в городі,.. Хведір же в дворі, в полі, в садку, за тютюнника стоїть (Грицько Григоренко, Вибр., 1959, 262); // Робітник на тютюнових плантаціях. В змагання за досягнення показників героїв.. праці.. включилися.. овочівники і картоплярі, тютюнники й виноградарі (Радянська Україна, 1.VI 1963, 2); // Фахівець з тютюнництва. Тютюнники багатьох країн світу прагнуть виростити тютюн з низьким вмістом нікотину (Наука і життя, 8, 1968, 35).

2. Робітник тютюнової промисловості. За два місяці від дня Лютневої революції перестрайкували вже і металісти на великих заводах.., і тютюнники «Соломона Когена», і броварі «Бродського» (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 50).

3. заст. Торговець тютюном. Перед.. возом з тютюнниками розбіглося стадо курей (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 120); — Щасливий Ахмет, — говорили поміж себе чуруксанівці, сидячи в холодочку під повіткою чайхани і випалюючи з мідного кальяну по черзі тютюнець, що оце приніс його на спробу тютюнник (Олесь Досвітній, Гюлле, 1961, 20).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 335.


Ілюстрації

Tabak.jpeg Tabak.jpg Tabak 2.jpg Tabak 3.jpg

Медіа

Див. також

Рослина тютюн

табак

Історія тютюну

Цікаві факти

Всі ми знаємо про негативний вплив цієї звички. Є також і доволі цікаві факти, пов’язані з тютюном.

• Тютюновий кущ прийняв звичний нам вигляд ще 6 тисяч років до н . е. Його батьківщина – Америка, він відноситься до сімейства пасльонових.

• Своє латинська назва – Nicotiania – тютюн отримав на честь Жана Ніко. Жан Ніко першим ввіз тютюн до Франції і зробив його популярним при дворі.

• Родріго де Перез – один з членів цієї експедиції – повернувся в Іспанію з новою звичкою до паління, за що і поплатився своєю свободою. Тютюновий дим, який виходив з його рота, інквізиція пояснила одержимістю нечистим духом і засудила нещасного курця до тюремного ув’язнення.

• Пристрасть до куріння в різні століття і в різних країнах жорстоко каралося . У Туреччині курців страчували, в Росії карали кийовими ударами або навіть відрізанням носа і вух, в Персії – виривали ніздрі, в Англії порушників водили по місту з петлею на шиї, а злісним курцям відрубували голову і виставляли з трубкою в роті на загальний огляд, в Чилі замуровували живцем у стіну.

• У королівстві Бутан заборона на куріння в громадських місцях була введена ще в середині 17 століття і зберігається до цих пір. Більше того, з 2004 року тут діє повна заборона на продаж і вживання тютюну.

• Як не парадоксально, у пропаганді тютюну і куріння активну роль зіграли самі медики.