Тополька

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тополька, -ки, ж. Ум. отъ тополя. Теж саме, що й тополя. Тополя (Populus) — рід деревних листопадних рослин родини вербових (Salicaceae), заввишки 18 — 45 м і більше. Загальний опис Швидкорослі світлолюбні дерева, деякі живуть по 120 — 150 років. Відомо близько 150 видів, в Україні — 11. Найпоширеніші: тополя тремтяча, або осика (P. tremula L.), тополя чорна, або осокір (P. nigra L.), тополя біла (P. alba L.), тополя пірамідальна (P. pyramidalis Moenoh), тополя дельтолиста, або канадська (P. deltoides Marsch.), тополя бальзамічна (P. balsamifera L.). Тополю широко використовують в озелененні міст та в полезахисних лісонасадженнях, деякі вирощують як декоративні. Деревина м'яка, легка, біла, її використовують у паперовому, сірниковому та фанерному виробництвах, у будівництві, для виготовлення штучного шовку. Тополя як символ Тополя — один з український народних символів. Оспівана в ряді художніх творів, народних казках та бувальщинах. Зокрема — в творах Т. Г. Шевченка. У народних піснях є символом дівчини, часто дівчини-сироти.

ТОПОЛЯ, і, ж. Дерево родини вербових із високим прямим стовбуром, глянсуватими листками різної форми та одностатевими квітками у вигляді повислих сережок. Вітер в гаї нагинає Лозу і тополю, Лама дуба, котить полем Перекотиполе (Шевч., І, 1963, 145); Сонце сідало за горами, за високими тополями, що стояли на горі (Н.-Лев., III, 1956, 337); Зашуміла вітами стара тополя (Шиян, Вибр., 1947, 138); * У порівн. Дівчина стояла нерухомо, мов тополя, похилена осіннім вітром (Гончар, III, 1959, 184); // у знач. збірн. На супіщаних грунтах, каштанових і південних чорноземах для садів і виноградників можна рекомендувати узлісні смуги з тополі (Колг. Укр., 9, 1961, 37).

^ Пірамідальна (італійська) тополя - вид стрункої високої тополі, крона якої має форму піраміди. Сонце сідало, і останнє його проміння ледь на мить затрималося ще на самісіньких верхів'ях пірамідальних тополь, що оточували наше футбольне поле (Смолич, II, 1958, 131); Вулиці і сквери нашого міста прикрашають чарівні алеї українських пірамідальних тополь (Веч. Київ, 31.I 1961, 1); Чорна тополя - те саме, що осокір; Тополя Максимовича - швидкоросла порода тополі, що в 70-80 років дає до 800 кубометрів деревини з гектара.

Тополя - іменник, жіночий рід, неістота