Тихший

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тихший

Словник Грічненка

Тихший, -а, -е. Сравн. ст. отъ тихий.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник

ТИ́ХШИЙ, а, е. Вищ. ст. до тихий. — Я привела на світ дитину, — говорила Броня ще тихішим голосом, як досі (Лесь Мартович, Тв., 1954, 449); Нецікава стала Тетяна: і погляд боязкий, мова тихіша, ніби й сама понижчала, з лиця спала (Степан Васильченко, II, 1959, 104); Голда протискувалась крізь людей, маючи намір знайти тихішу місцину, щоб побути на самоті, помріяти (Дмитро Ткач, Арена, 1960, 61); Спустіло панське подвір'я; не тупочуть коні, не торохтять коляси. І панночка тихша: не лає, не б'є, не обскаржує, — все сидить та думає (Марко Вовчок, I, 1955, 113); Коли піднялися всі бійці і витягли озброєння, тоді підійшов, нарешті, і Хома, який в міру наближення його черги ставав усе тихішим, малопомітним (Олесь Гончар, III, 1959, 102); Килина з відром у руках шпарко пробігає до лісового потока, з гуркотом набирає відром воду і вертається назад уже трохи тихшою ходою (Леся Українка, III, 1952, 255). ♦ Тихіший (тихший) [від] води, нижчий [від] трави див. трава; Тихіший (тихший) води (за воду) — те саме, що Тихіший (тихший) [від] води, нижчий [від] трави (див. трава). Стала вона тихша води, у всьому догоджає чоловікові, а він ніяк не прощає зради (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 177); Для Федора Іполитовича теж було новиною, що тихіший за воду Сергій сміє, та ще так нечемно, перебивати відповідальнішого колегу (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 315).

Фразеологічний словник української мови

ТИХШИЙ

тихі́ший (ти́хший) (від) води́, ни́жчий (від) трави́. Дуже скромний, покірний, непомітний. Присмирів відтоді Віктор. Став тихіший від води, нижчий від трави. То бувало, де тільки ступне, там і начудотворить, а тепер любо-мило глянути на хлопця (В. Речмедін); Тверезий він (паламар) був тихший води, нижчий трави; зате, як скинув чарку-другу — де те завзяття візьметься (Панас Мирний). тихі́ший за во́ду. Для Федора Іполитовича теж було новиною, що тихіший за воду Сергій сміє, та ще так нечемно, перебивати відповідального колегу (Ю. Шовкопляс).

Ілюстрації

Див.також

 http://sum.in.ua/s/tykhishyj
 <a href="http://slovopedia.org.ua/49/53410/361801.html">ТИХШИЙ</a>
 <a href="http://hrinchenko.com//slovar/znachenie-slova/58647-tykhshyj.html" title="ТИХШИЙ. Словник української мови Б.Грінченка.">ТИХШИЙ. Словник української мови Б.Грінченка.</a>