Технології Веб 2.0

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
И.png

Поняття

Веб 2.0 – друге покоління мережевих сервісів Інтернету. Це поняття виникло у 2004-2005 році видавництвом О'Релі та комерційним організатором серії конференцій під назвою «Web 2.0», — МедіаЛайв для означення сукупності прогресивних тенденцій у розвитку веб-технологій.

Відмінність від Web 1.0

Принциповою відмінністю технології Web 2.0 від технологій Web 1.0, є те, що її використання дає змогу не лише переглядати веб-ресурси мережі, а й завантажувати власні, здійснювати обмін цими ресурсами з іншими користувачами, діяти спільно з метою їхнього накопичення, брати участь в обговореннях та ін. Тому технології Web 2.0 називають соціальними сервісами Інтернету.

Принципи роботи <http://www.socialnetwork.com.ua/2012/02/sluzhba-veb-2-0/>

Перший принцип

«Веб як платформа» передбачає розробку і впровадження застосувань, використання яких є можливим прямо з веб браузера. Це так звані Rich Internet Applications — насичені Інтернет-застосування. Вони мають функції традиційних програм для комп’ютера, але їх можна запустити прямо з Інтернету.

Другий

Використання при створенні веб-застосувань нових Веб-технологій. Веб 2.0 подарував Інтернету AJAX, синдикацію контента (RSS), фолксономію і багато іншого.

Третій

Співпраця розробників та користувачів у відкритій інформаційній інфраструктурі.

Четвертий

Соціальні мережі та блогосфера. Саме вони вивели спілкування та інформаційну взаємодію між користувачами Інтернету на абсолютно новий рівень.

Типологія соціальних сервісів <http://karavaevys.blogspot.com/2013/04/20.html>

1. Мережеві щоденники (блоги <http://tehnzasob.blogspot.com/> 2. Соціальні пошукові системи 3. Засоби для збереження закладок 4. Карти знань <http://www.mindmeister.com/ru>

Переваги Web 2.0 <http://www.socialnetwork.com.ua/2012/02/sluzhba-veb-2-0/>

В звичайних сервісах (в сервісах Веб 1.0) користувач, за своєю суттю, є пасивним споживачем послуг. Концепція Веб 2.0 передбачає активну діяльність користувачів, що орієнтована на участь в створенні контенту ресурсу. В процесі розвитку сервісу враховується досвід і думка користувачів даного сервісу. Це робить ресурси Веб 2.0 більш інтерактивними і надає користувачам свободу самовираження.

Недоліки Web 2.0

При використанні технологій Веб 2.0 власник сайту стає орендарем сервісу і/або дискового простору у певної сторонньої компанії. Залежність, що виникає при цьому, формує ряд недоліків нових сервісів:

   Залежність сайтів від рішень сторонніх компаній, залежність якості роботи сервісу від якості роботи багатьох інших компаній.
   Слабка пристосованість нинішньої інфраструктури до виконання складних обчислювальних завдань в браузері.
   Вразливість конфіденційних даних, що зберігаються на сторонніх серверах, для зловмисників (відомо про випадки розкрадання особистих даних користувачів, масові зломи облікових записів блогів).

Сайт епохи Веб 2.0 на перший погляд є інтерактивним і доброзичливим, дозволяє себе легко налаштовувати. Проте, збір статистики про користувачів, їх переваги та інтереси, особисте життя, кар’єру, коло друзів можуть допомогти власнику сайту маніпулювати спільнотою. За самими песимістичними прогнозами численні сайти Веб 2.0 вкупі з іншими сучасними технологіями створюють прообраз тоталітарної системи «Великого брата».

Сервіси

Блоги

Blog.jpg

Блог або веб-журнал (англ. blog, від web log, «мережевий журнал чи щоденник подій») – це сайт, основний зміст якого постійно оновлюється новими записами, які можуть містити символьні, графічні, звукові та відео дані, і відображається у хронологічному порядку. Кожен запис у блозі (пост) має тему, зміст (текстові, графічні, звукові, відео дані), дату і час публікації. До нього можуть додаватися коментарі інших людей, що забезпечує дискусію з приводу тієї чи іншої теми. Сукупність цих записів утворює хронологічну структуру блогу, в якій останній запис завжди відображається на початку, а перший в кінці, тобто в зворотному порядку.

Вікі

Вікі — це сайт, що дозволяє своїм відвідувачам редагувати матеріали, що вже на ньому розміщені, створювати посилання на інші сторінки, створювати свої сторінки (на wiki вони називаються статтями), обговорювати статті, що вас цікавлять. Основна мета вікі — створити середовище, в якому можна створювати документи та спільно працювати з ними та яке підтримує навчальну та дослідницьку мережеву діяльність. Вікі характеризується наступними ознаками:

можливість багатократного внесення правок засобами самого середовища, без використання зовнішніх редакторів; особлива мова розмітки, яка дозволяє легко та швидко створювати та оформлювати окремі елементи структурні елементи тексту; відображення змін відразу після їх внесення; розподіл змісту на іменовані сторінки; колективна робота; облік змін (облік версій) тексту — можливість порівняння редакцій та відновлення попередніх версій.

Вікі-технологія — потужний інструмент для швидкого створення та редагування гіпертексту , тобто тексту для перегляду на комп'ютері, який містить зв'язки з іншими документами, у наслідок чого користувач має змогу перейти до пов'язаних документів безпосередньо з вихідного (первинного) тексту, активізувавши посилання. При цьому дописувач або група учасників проекту не відволікаються на html-кодування та встановлення зв‘язків між різними частинами тексту. Цю роботу виконує спеціальна програма, що дозволяє користувачам, які не мають спеціальних знань ІТ-технологій, створювати та редагувати тексти.

SlideShare

сервіс, який дозволяє конвертувати презентації PowerPoint у формат Flash. Призначено для зберігання і особистого або спільного використання. Додавання презентації на сайд здійснюється шляхом завантаження файлу із власного комп'ютера (підтримуються формати PowerPoint, OpenOffice, Keynote або PDF). Відразу після розміщення матеріали стають доступними для перегляду іншими користувачами. Останнім часом Slideshare здобуває все більшу популярність. Зважаючи на те, що Slideshare створений за аналогією з YouTube, можливості й оформлення їх досить схожі. Як і його попередник Slideshare має ряд характерних функцій: створення тегів документів, призначення URL для кожного з документів, додавання презентацій на інші веб-сторінки. Кожен користувач мережі Інтернет може знаходити на сервісі Slideshare презентації, використовуючи для пошуку ключові слова. Презентації можна переглядати у повноекраному режимі. Разом з тим слід зазначити, що сайт не імпортує ефекти та не дозволяє відредагувати імпортовану презентацію. Сервіси для зберігання мультимедійних веб-ресурсів можуть бути використані в бібліотечній роботі як: 1. Джерело накопичення мультимедійних бібліотечних веб-ресурсів. Наприклад, це можуть бути відеофільми, фотографії, аудіо- та відеозаписи тощо. 2. Система зберігання бібліотечних відео-, фото-, аудіоархівів. 3. Засіб для спільної діяльності працівників різних бібліотек. Сьогодні ідеї концепції Web 2.0 вийшли за рамки комп'ютерних технологій та привели до розвитку ініціатив Освіта 2.0, Бібліотека 2.0, Бізнес 2.0 тощо.


Прикдади Web 2.0

   Вікіпедія — Вільна багатомовна енциклопедія
   Google Earth — Google-карти
   Flickr — онлайн-фотоальбом
   Netvibes — Персональний робочий стіл
   Digg.com — Ресурс новин
   uCoz — Веб хостинг


див. також

http://easywebscripts.net/ajax/web2.php http://galanet.at.ua/publ/1-1-0-27