Створити статтю

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Видавнича справа- сфера суспільних відносин, що поєднує в собі організаційно-творчу та виробничо-господарську діяльність юридичних і фізичних осіб, зайнятих створенням, виготовленням і розповсюдженням видавничої продукції. Видавнича справа, галузь культури і виробництва, пов'язана з підготовкою, випуском і поширенням книг, журналів, газет, образотворчих матеріалів і інших видів друкарської продукції. Рівень, об'єм і напрям І. д. визначаються матеріальними соціально-політичними і культурними умовами життя суспільства.

-jJmeuiewQQ.jpg

Складовими частинами видавничої справи є:

видавнича діяльність - сукупність організаційних, творчих, виробничих заходів, спрямованих на підготовку і випуск у світ видавничої продукції; виготовлення видавничої продукції - виробничо-технологічний процес відтворення визначеним тиражем видавничого оригіналу поліграфічними чи іншими технічними засобами; розповсюдження видавничої продукції - доведення видавничої продукції до споживача як через торговельну мережу, так і іншими способами.

Професія книголюба

Notes 1425642938.jpg

Професія спеціаліста з видавничої справи та редагування здавна користується повагою та шанується широкою громадськістю. Видавнича справа є важливою ланкою життя сучасного суспільства. В сучасних умовах розвитку різних форм власності та господарювання, поступового переходу до нових економічних відносин навіть молодший спеціаліст із видавничої справи та редагування спроможний одночасно виконувати кілька функцій, які ще нещодавно були притаманні різним спеціальностям: складальника, коректора, верстальника, макетувальника, оформлювача тощо. Сьогодні докорінно змінюється структура редакційно-видавничих підрозділів, переглядаються функціональні обов’язки їх працівників. У зв’язку з науково-технічною революцією триває комп’ютеризація суспільства, що, у свою чергу, сприяє появі малих видавничих служб при офісах, на малих підприємствах тощо. Це потребує фахівців зі знанням видавничої справи, які могли б оперативно та якісно готувати до друку оперативну, рекламну, просвітницьку, іншу інформацію. Фахівець із видавничої справи та редагування – це високоосвічена особистість, його діяльність базується на базі глибоких знань національної та світової культури, економічних потреб, особистих досягнень в інформаційній діяльності, вмінні формувати світовий інформаційний простір та швидко адаптуватися до змін і розвитку в соціально-культурній сфері.

Особливості спеціальності

Підготовка спеціалістів із видавничої справи та редагування провадиться в інтегрованих групах, де студенти з особливими потребами навчаються разом зі здоровими однолітками, і базується на принципах науковості, гуманізму, демократизму, національної свідомості, духовності освіти, взаємоповаги, незалежності від втручання будь-яких політичних партій, громадських і політичних організацій. Викладачі кафедри відпрацьовують методики дистанційного навчання та атестації студентів із обмеженими фізичними можливостями, залучають їх до наукової праці. Такі студенти через Інтернет беруть участь у різноманітних конкурсах студентських наукових робіт. Спеціаліст із видавничої справи та редагування може реалізувати свої здібності у практичній діяльності видавництв, редакцій газет, журналів, радіо, телебачення, прес-центрів, прес-служб, інших структурах, що здійснюють свою діяльність в інформаційному просторі.

Напрямки діяльності спеціаліста з видавничої справи та редагування: діяльність у сфері видавництва; діяльність у друкованих ЗМІ; діяльність у професійних організаціях (виготовлення інформаційної продукції, редагування та підготовка до друку матеріалів); діяльність у громадських організаціях. Крім того, фахівці з видавничої справи та редагування, які мають обмежені фізичні можливості, можуть працювати в домашніх умовах. Ця спеціальність може задовольнити тих, хто не може перебувати у службовому приміщенні упродовж дня, й надає можливість виконувати роботу редактора, кореспондента чи коректора вдома – у зручний для себе та родини час.

Перелік майбутніх посад

Спеціалізації, які можуть отримати студенти спеціальності “Видавнича справа та редагування”: 1.Державна служба 2.Соціальні комунікації та зв'язки з громадськістю Закінчивши навчання, випускник здатний виконувати зазначену роботу і може займати посаду фахівця видавничо-поліграфічного виробництва (молодший спеціаліст). Випускники можуть працювати у прес-центрах органів законодавчої, виконавчої влади, місцевого самоврядування всіх рівнів на посадах спеціалістів-організаторів кадрових і соціально-психологічних служб та підрозділів управління соціальним розвитком, у науково-дослідних структурах. Посади, які може займати випускник спеціальності „Видавнича справа і редагування”:

Редактор

Редактор править, переписує, "наводить жах" на витвір відомих (і не дуже) журналістів. Дає завдання "акулам пера", вирішує, які теми варто висвітлити в газеті, на телебаченні, радіо. Його завдання ‑ зробити видання або телерадіопередачу яскравими, цікавими і популярними. Місце роботи: газети і журнали, книжкові видавництва, телекомпанії та радіостанції. Які якості будуть розвиватись: комунікабельність; допитливість; творчі та художні здібності; гарна пам’ять; образне мислення; фізична витривалість.

Коректор

Спеціаліст, який перевіряє орфографію і пунктуацію в текстах газет, журналів, книг. Його завдання - виправлення різних помилок, знаходження за допомогою словників та енциклопедій безглуздостей. Місце роботи: засоби масової інформації, книжкові видавництва. Які якості будуть розвиватись: мовне чуття; уважність; старанність.

Науковий редактор

Науковий редактор редагує рукописи певного тематичного напрямку. Перевіряє відображені в роботах новітні досягнення науки, зміни в законодавстві чи враховані авторами зауваження рецензентів та вимоги з доопрацювання матеріалу. Перевіряє правильність написання термінів, цитат і цифрових даних, написання імен, символів, одиниць вимірювання та ін. Місце роботи: видавництва ділової та спеціальної літератури. Які якості будуть розвиватись: аналітичні здібності; уважність; старанність; вміння висловлювати свої думки усно і письмово.

Дизайнер

Працює над підбором та створенням ілюстративного матеріалу. У роботі використовує комп'ютер, з його допомогою робиться макет на художній матеріал. Дизайнер повинен: вміти робити ескізи (так, щоб на них не витрачалось занадто багато часу, але було зрозуміло, як буде виглядати результат), справлятися з роботою в зазначені терміни і показувати ескізи в потрібний момент; вміти запропонувати кілька варіантів ілюстрування, які значно відрізняються один від одного, без того, щоб їх створення ставало подвійною роботою. Місце роботи: видавничі будинки, художні агентства. Які якості будуть розвиватись: талант, непересічні здібності; визначна фантазія.

Головний редактор

Це фахівець, як правило, з редакторською або журналістською освітою, який у цілому визначає видавничу програму і керує всім редакційно-видавничим процесом. За штатним розкладом (у структурі видавництв радянського типу) є першим заступником директора. Творчий напрям передбачає: вивчення кон'юнктури видавничого ринку, тематики близьких за профілем видавництва суміжних видавничих організацій з метою уникнення дублювання при плануванні видань; розробка плану промо заходів, контакти з пресою, громадськими організаціями, науково-дослідними інституціями та навчальними закладами; участь у книжково-видавничих тусовках. Які якості будуть розвиватись: комунікабельність; допитливість; творчі та художні здібності; гарна пам'ять; аналітичні здібності; вміння висловлювати свої думки усно і письмово.

Директор

Чим займається: укладання і підписання різних договорів з авторами, художниками, перекладачами, рецензентами, позаштатними працівниками; проведення виробничих зборів та нарад усього колективу; розробка (спільно з профспілковою організацією) і контроль за виконанням соціальних програм, програми підвищення кваліфікації працівників, поліпшення культурно-побутових умов членів колективу. підписання всіх фінансових документів; контроль за своєчасними розрахунками з державним бюджетом, установами банку, постачальниками, підрядними та іншими організаціями; Місце роботи: ЗМІ: друковані; телевізійні; радіо; електронні; видавництва, поліграфічні установи прес-служби рекламні агентства Які якості будуть розвиватись: організаторські здібності; наявність фахової освіти; досвід роботи в галузі (для найманих працівників).

Про кафедру

В складі кафедри 11 працівників, з них: 1 професор, 6 доцентів, 1 старший викладач, 2 викладачі, 1 лаборант. Наш університет співпрацює із різними партнерами.

FlNQkLZz8tw.jpg Кафедра Інституту журналістики ZCK1aQe2ZDs.jpg

Література

Поліграфія та видавнича справа [Текст] : рос.-укр. тлумачний слов. / уклад. : Б. В. Дурняк, О. В. Мельников, О. М. Василишин, О. Г. Дячок. — Львів : Афіша, 2002. — 456 с. — ISBN 966-7760-79-0

Швайка Л. А. Розвиток і регулювання видавничого підприємництва [Текст] : моногр. / Л. А. Швайка. — Львів : Укр. акад. друкарства, 2005. — 432 с. — ISBN 966-322-038-4

Дурняк Б. В. Видавничо-поліграфічна галузь України : стан, проблеми, тенденції. статистично-графічний огляд [Текст] : моногр. / Б. В. Дурняк, А. М. Штангрет, О. В. Мельников. — Львів : Укр. акад. друкарства, 2006. — 274 с. — ISBN 966-322-057-0

Дурняк Б. В. Видавнича справа та поліграфічна діяльність в Україні [Текст] : моногр. / Б. В. Дурняк, А. М. Штангрет, О. В. Мельников, Я. М. Угрин. — Львів : Укр. акад. друкарства, 2009. — 150 с. — ISBN 978-966-322-153-3