Спис

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Спис, -са, м. Копье. Як ударить.... списом у груди. Мет. 454. Скоро настиг, зараз його і проколов списом. ЗОЮР. І. 120. Спис, -са, м. Копье. Як ударить.... списом у груди. Мет. 454. Скоро настиг, зараз його і проколов списом. ЗОЮР. І. 120.

Сучасні словники

СПИС це-Метальна, колюча або колючо-рубляча древкова холодна зброя. Довжина списа становила від 3 до 4 метрів. Списи були метальні і важкі для ближнього бою. У Римській армії, списи використовували важкі кінні легіони (з'явилися тільки в V столітті, так як вони були скопійовані у «варварів» (наприклад, «німецька кавалерія»). Також використовували списи фаланги (списники). Звичайний спис складається з дерев'яного держака і металевого наконечника, форма якого може бути найрізноманітнішою.

Історія спису

Прототип спису недавно був виявлений при спостереженні за сучасними мавпами. Самки шимпанзе в деяких групах при полювання на дрібних тварин систематично використовували гострі палиці для того, щоб убити тварину в норі. Найпростіше спис первісної людини являло собою пряму обстругану і загострену палицю з твердого дерева завдовжки приблизно у зріст людини. Як правило, вістря для твердості обжигалось.

Символіка спису

Спис - символ войовничості, агресивного активності (у скандинавській міфології Один, кинувши спис у напрямку війська противників, поклав початок першій війні між богами), а також фалічний символ. Останнє значення може бути проілюстровано ведичним космогонічними міфом про збивання молочного океану списом або орфическим розповіддю про світовому яйці, разбиваемом списом. Угаритское божество грози і родючості Баал зображується з блискавкою-списом, вражаючим землю (ще один спосіб еротичного єднання двох начал). Емблемою перемоги служить спис Індри - індуїстського бога війни. У Китаї спис є атрибутом багатьох другорядних богів. Спис - один із символів світової осі. У християнстві спис - один із символів страстей Христових, а також несправедливого суду та розп'яття, атрибут воїна Лонгіна

Будова спису

Спис зазвичай складався з таких елементів: вістря, втулки, ратища і втока.

Вістря — може мати різну форму та бути зроблене з різних матеріалів. Саме вістря є безпосередньо бойовою частиною списа. Втулка — трубка, за допомогою якої з'єднувалися вістря та ратище. Ратище (ратовище) — у вузькому значенні це держак списа, як правило являє собою дерев'яну палицю, круглу (зрідка овальну, і практично ніколи іншої форми) в перерізі, яка має конусовидну чи циліндричну форму. Втім, матеріал ратища може бути найрізноманітніший — відомі ратища з мамонтових ікол чи металу, однак слід зазначити, що подібна екзотика завжди була винятком. У широкому смислі «ратище» — інша назва списа. Вток — металевий наконечник на протилежному до вістря кінці списа. Траплялися втоки різної форми, але найпоширенішою були гострі. Вток захищав кінець списа від розщеплення, дозволяв увіткнути (звідси й назва) спис у землю догори вістрям, також він був противагою вістрю й допомагав балансувати спис.

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

8199 0.jpg 1344580069 70615694.jpg I.jpg Mesa Verde spear and knife.jpg

Див. також

Додаткові відомості


Копьё

Спис влади