Слугиня

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Слугиня, -ні, об. Слуга. Вельможная пані слуги загаждала, кожному слугині по золотому дала. Чуб. V. 1017.

Сучасні словники

СЛУГИ́НЯ, і, заст., рідко.

1. жін. Те саме, що служниця 1. [Йоганна (до Марції):] Прошу пробачити, твоїй слугині, що не вспішилася тобі назустріч (Леся Українка, III, 1952, 177).

2. чол. Те саме, що слуга 1. Вельможная пані.. Кожному слугині По золотому дала (Павло Чубинський, V, 1874, 1017).

Ілюстрації

Слугиня.jpg

Історія

При рабовласницькому ладі і феодалізмі в якості домашньої прислуги як правило використовувалися раби і кріпаки відповідно. «Слуги, з усяким страхом коріться панам не тільки добрим і лагідним, але й прикрим» (1Петр. 2:18). Потім прислуга стала найманою, тобто вона отримує за свою роботу певну плату і має право при бажанні залишити свою роботу і змінити місце проживання. Проте, в законодавстві багатьох країн довго залишалися пережитки кріпацтва щодо прислуги. Німеччина У німецьких партикулярних законодавствах і Остзейском право до початку XX століття в відношенні прислуги діяли норми так званого сімейно-правового характеру. Цей «сімейно-правовий характер» висловлювався в вимозі особливої ​​шанобливості прислуги до господарів і відсутності права претензії з її боку за грубі висловлювання з боку господарів:«Слуга зобов'язаний пану повагою, вірністю, скромністю і послухом і повинен присвячувати весь свій час і всю діяльність на його користь і благо; зобов'язаний безмовно підкорятися домашньому, встановленому паном порядку і не може без його дозволу відлучатися від будинку; опинився при роботі неслухняним і не знають своєї справи повинен терпляче переносити робляться йому словесні догани і не має права шукати про образу, якщо б навіть паном були вжиті при цьому жорсткі висловлювання »(ст. 4200-4203 остзейського цивільного права, аналогічний прусським і іншим німецьким Gesindeordnungen). На господарів покладалися зате турботи про зміст і лікуванні прислуги.У старому прусском праві існували примусові заходи до виконання прислугою своїх обов'язків, до неуходу до терміну і т. Д. Потім вони були замінені грошовими пенями в розмірі місячного утримання (4225 остзейського .; тут збережено і право господаря примусити дожити термін, але без санкції) . Великобританія В Англії в середні віки в домашньому господарстві зазвичай працювали чоловіки. Жіноча прислуга була представлена ​​нянями, прачками і дружинами чоловіків, які служили в будинку, які прислуговували дружинам і дочкам власників замків.

До XVII століття можливість тримати прислугу з'явилася у розбагатілих купців, чиновників і майстрових. На роботу стали частіше наймати жінок, зокрема через більш низьку оплату праці. Цю тенденцію посилили податки на прислугу чоловічої статі, введені в 1777 році через війну за незалежність в американських колоніях.У XIX столітті число зайнятих в сфері домашнього господарства значно зросла. Промислова революція привела до ще більшого зростання середнього класу в XIX столітті, а отже до збільшення числа роботодавців. Плюс розвиток промисловості призвело до того, що жінки, які заробляли на життя надомною працею, були змушені шукати інші способи заробітку, одним з яких була робота в сфері домашнього обслуговування. До початку XX століття у Великобританії більше третини всіх жінок працювали в домашніх господарствах, перевершуючи кількість чоловіків, які працювали в цій сфері, в 32 рази.Кількість прислуги істотно скоротилося після Першої світової війни. Серед причин: підвищення законодавчого мінімуму зарплати домашньому персоналу і поліпшення якості соцзахисту для робітників. Після Другої світової війни англійські великі домогосподарства зі штатом в 40-50 чоловік практично зникли. Сталося це по ряду причин: падіння рівня добробуту роботодавців; підвищення рівня освіти; війна - деякі працівники повернулися на службу до своїх роботодавців. Росія У Росії кріпаки, що виконували обов'язки домашньої прислуги, називалися дворянами людьми.

У перші роки після революції прислуга зберігалася в багатьох старих будинках.

У роки НЕПу стало можливим офіційно наймати домашніх працівниць, які утворили на той час професійні спілки та володіли трудовими книжками. Поняття «прислуга» практично зникло з ужитку, будучи заміненим «домработница».До 1930-х років, в Москві, Ленінграді та інших великих містах, хатніх робітниць, які виконували роль покоївок і кухарок, мали можливість тримати професура, службовці вищої ланки і велика категорія інтелігенції, які проживали в окремих квартирах. Відносини з господарем будинку будувалися згідно з трудовим законодавством.Часто домашні працівниці були «приходять», т. Е. Вони не жили в будинку або квартирі роботодавця, а приходили сюди кожен або в обумовлені дні. Незважаючи на це, багато проектів будинків, побудованих в довоєнні і перші повоєнні роки, мали примикає до кухні невеликий закуток, часто з додатковим вікном, де була можливість цілком комфортно розміститися і проживати одній людині.

Посилання

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 376. http://www.wiki.kubg.edu.ua/%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B0 [[Категорія:Сл]