Різдвяний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Різдвяний, -а, -е. Рождественскій. Ном. № 11926. Різдвяни свята. Рождество, рождественскіе праздники.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови

[1] РІЗДВЯ́НИЙ, а, е. Який пов'язаний з різдвом, буває на різдво. Холодна різдвяна ніч не препона [перепона] молодечі, тільки заставляє швидше бігати (Панас Мирний, III, 1954, 37); Пам'ятаю, як одного разу на різдвяній ялинці учителька подарувала мені разом з позолоченими горіхами дві книжечки невеличкі (Павло Тичина, III, 1957, 288); Згадувалося дитинство, різдвяні колядки й щедрівки (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 308); // Присвячений різдву. Отримала теж і різдвяне «Жизнь и искусство», цікаві все-таки там речі (Леся Українка, V, 1956, 221).//Різдвяний дід (дідок) — те саме, що Дід Мороз (див. дід). Маленький сухорлявий хазяїн увійшов до хати геть такий, як колишній різдвяний дідок на ялинках — з срібною борідкою, з рожевими тачками і пухнатими білими бровами, у сніговій шапці (Іван Микитенко, II, 1957, 287); Різдвяні свята — різдво. Щороку на різдвяні свята в Кухтиній хаті було урочисто, радісно, затишно і повно всяких смачних страв (Арсен Іщук, Вербівчани, 1961, 53)

Великий тлумачний словник сучасної української мови

РІЗДВЯ́НИЙ, а, -е. Який пов'язаний з Різдвом, буває на різдво.//Присвячений Різдву.**Різдвяний дід-те саме,що Дід Мороз. Різдвяні свята-Різдво.

Ілюстрації

Ristvanui1.jpg Ristvanui2.jpg Ristvanui3.jpg

Медіа

Цікава інформація

Дванадцять страв на Різдвяний стіл

Головна різдвяна страва – кутя. Інші 11 мають бути пісні: без м'яса, молока, яєць та жиру. Тільки на олії. Так, на Різдво крутять голубці з пшоном, готують заливну рибу, вінегрет, корейську моркву, салат із квашеної чи свіжої капусти, тушкують капусту з грибами, варять картоплю або кашу, квасолю, ліплять вареники з капустою, грибами, картоплею, вишнею, маком та грушками, готують грибну і рибну юшку, смажать гриби з цибулею. Щороку Лідія Олександрівна варить кутю у банячку, що його спеціально береже для святкової страви. Цей посуд дістався їй від покійної мами.

Кутю зазвичай готують із пшениці, рідше – з перловки або рису. Крупу добре промивають, заливають холодною водою і залишають на півгодини, щоб набухнула. Потім відціджують, заливають окропом і годину варять на невеликому вогні. У готову кашу додають розтертий у макітрі (або у дерев'яній ступці) мак, розмочені родзинки і курагу, мелені м'ясорубкою горіхи. Все заливають виноградним соком, додають по ложці меду та церковного вина "Кагор".

У столиці Святвечір не має того ритуального значення, як у західноукраїнських містах. На Буковині та Івано-Франківщині, наприклад, у Святвечір під стіл кладуть сіно, "щоб худоба та вівці водилися". Стіл посипають зерном, потім застилають білою скатертиною, а на кожний кут кладуть часник. Кажуть, він оберігає від злої сили та хвороб. Перед вечерею запалюють свічку за померлих і читають "Отче наш". Другою стравою після куті на Буковині вважають густий узвар із сушениці – з груш, яблук, слив. Дехто додає чорноплідну горобину, малину, вишні. На стіл подають картопляний пісний салат із цибулею, квасолю "толочену", тобто відварену та перемелену через м'ясорубку, домашній хліб, пироги та кисіль.

Перелік 12 страв, котрі готують на Святвечір, щоб кожен місяць у новому році був щедрим:

1. Кутя. 2. Узвар. 3. Риба смажена. 4. Пісний борщ. 5. Тушкована капуста з грибами. 6. Голубці з рисом та тушкованою морквою і пастернаком. 7. Пшоняна каша з грибною приправою на олії. 8. Салат із буряка и чищеного оселедця. 9. Салат із солоних огірків, кислої капусти та цибулі. 10. Квасолеві млинці. 11. Гостра приправа із товченого часнику, чорного перця, зеленого кропу, томатної пасти та олії. 12. Варена картопля, змащена товченим часником з олією.

Джерела та література

  1. Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958.

Том 4, ст. 22.

  1. Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 563. Словник української мови
  2. Великий тлумачний словник сучасної української мови ( з дод. і доповн.)/Уклад. Голова . ред. В.Т. Бусел.-К.: Ірпінь: ВТФ «Перун»,2001.-с.1440 с. Ст. 1024
  3. Великий тлумачний словник сучасної української мови ( з дод. і доповн.)/Уклад. Голова . ред. В.Т. Бусел.-К.: Ірпінь: ВТФ «Перун»,2005.-с.1728 с.Ст. 1226

Зовнішні посилання

https://www.youtube.com/watch?v=hcYeKUIRuIY