Розуміння

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Розумі́ння, -ня, с. Пониманіе. К. Кр. 28. Твого святого розуміння не вмію розумом збагнути. К. Псал. 310.

РОЗУМІ́ННЯ, я, сер.

1. Дія за значенням розуміти і розумітися. Перед молодим Мічуріним поставало багато глибоких, захоплюючих питань щодо явищ природи, розуміння яких давало йому велике задоволення (Юним мічурінцям.., 1955, 10); Він пояснював свої думки терпляче, не поспішаючи, ніби було в них щось складне, важливе для розуміння (Вадим Собко, Справа.., 1959, 202); На основі правильного розуміння сутності суспільного прогресу.. зростає творча активність будівників комунізму (Комуніст України, 7, 1970, 24); Поетові [М. Рильському] властиве тонке розуміння природи, він знає і любить її пахощі і кольори (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 15);

2. Погляд, точка зору. Твір [«Піднята цілина»] позначений глибоко партійним розумінням дійсності, цілі покоління радянських людей вчилися по ньому, як треба боротися за торжество комуністичних ідеалів (Комуніст України, 9, 1965, 74); Метафізично-ідеалістичній концепції часу.. драматург [І. Кочерга] протиставляє в своїй п'єсі матеріалістичне розуміння часу як руху вперед, як діяння (Історія української літератури, II, 1956, 529).

3. Знання, досвід у чому-небудь; уявлення про щось. Справжній талант — він тому й талант, що вміє збагатити й поглибити наше розуміння дійсності (Про багатство літератури, 1959, 159); Проект Програми КПРС озброїв вчених глибоким розумінням того, яку велику роль повинна відіграти наука в створенні матеріально-технічної бази нового суспільства (Наука і життя, 8, 1960, 14); Навчаючись з малих літ балакати, ми разом з тими словами, що доводиться їх запам'ятати, набуваємо і розуміння того, що ті слова визначають (Панас Мирний, V, 1955, 314).

4. рідко. Те саме, що розум. Коли паровик скрикнув тим самим криком, яким будив Андрія мало не ціле життя,.. лютість одняла у нього пам'ять, свідомість і розуміння (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 91); Розуміння.. зароджується вже в чуттєвому сприйманні людиною навколишньої дійсності (Радянська психологічна наука.., 1958, 142).

5. Зміст, значення чого-небудь. Закон правильного мислення. У даному міркуванні, спорі, дискусії кожне поняття повинно вживатися в тому самому розумінні (Логіка, 1953, 79).

Сучасні словники

Розуміння - універсальна операція мислення, що представляє собою оцінку об'єкта (тексту, поведінки, явища природи) на основі певного зразка, стандарту, норми, принципи і т. п. Розуміння передбачає засвоєння нового змісту і включення його в систему усталених ідей та уявлень.

Розумі́ння — психологічний стан, який виражає собою правильність ухваленого рішення і супроводжуваний відчуттям упевненості в точності сприйняття або інтерпретації якої-небудь події, явища, факту.

У психолінгвістиці розуміння трактується переважно як результат сприйняття мовного повідомлення.

Повний фонетичний звуковий аналіз, звуко-буквений розбір слова розуміння:

1. Розуміння

2. По складам: ро-зу-мі́-ння (4 склади; наголос на 3-му складі).

3. [ розум’і́н’:а ]

4.

р [ р ] - приголосний, дзвінкий непарний, сонорний, твердий парний (правило E)

о [ о ] - голосний, ненаголошений (правило A)

з [ з ] - приголосний, дзвінкий парний, твердий парний (правило L3)

у [ у ] - голосний, ненаголошений (правило A)

м [ м’ ] - приголосний, дзвінкий непарний, сонорний, пом'якшений непарний (правило F)

і́ [ і́ ] - голосний, наголошений (правило A)

нн [ н’: ] - приголосний, дзвінкий непарний, сонорний, м'який парний (правило D2)

я [ а ] - голосний, ненаголошений (правило A)

5. 9 букв - 8 звуків

Розуміння — ключова складова психологічного благополуччя

Розуміння - це процес сприйняття, осмислення і інтерпретації інформації, який дозволяє нам отримати знання і розкрити сутність різних явищ та ситуацій. Це базовий елемент нашої психологічної функції і слугує фундаментом для засвоєння, аналізу і застосування нових ідей.

Розуміння включає в себе сприйняття фактів, подій, взаємозв'язків і смислів. Це процес, за допомогою якого ми конструюємо свій світогляд і розгадуємо головоломки, з якими стикаємося у повсякденному житті. Розуміння допомагає нам розпізнавати причинно-наслідкові зв'язки, розрізняти правду від брехні і збагачує наше інтелектуальне життя.

Одним із ключових факторів, що впливає на розуміння, є наша здатність до співпереживання і емпатії. Емпатія - це здатність поставити себе на місце іншої людини і зрозуміти її почуття і думки. Це дозволяє нам підтримувати глибше розуміння і спільноту з іншими, покращуючи наші взаємини і досягаючи позитивної комунікації.

Розуміння також вимагає нашої уваги і терпіння. Часто ми поспішаємо зрозуміти іншу людину або ситуацію, не відводячи достатньо часу на пильне слухання і сприйняття. Це може призводити до неправильного розуміння та помилок. Для поліпшення розуміння потрібно навчитися слухати, бути уважними до дрібниць і враховувати контекст.

Розуміння - це процес, який розвивається протягом нашого життя. Ми можемо навчитися краще розуміти себе, інших і довколишній світ. Це вимагає самоусвідомленості, відкритості до нових ідей і бажання покращувати свої навички спілкування і емоційного інтелекту.

Отже, розуміння є ключовою складовою психологічного благополуччя. Вміння розуміти і бути розумілим сприяє покращенню взаємин з іншими, досягненню гармонії і впевненості у себе. Розуміння - це процес, який має багато переваг і варто розвивати його впродовж життя.

Розуміння у філософії

Проблеми розуміння вперше були підняті у філософії. Розуміння як метод гуманітарних наук протиставило поясненню як методу природних наук. У сучасній філософії розуміння досліджує герменевтика.

Об'єкти розуміння: інформація, відомості, знання про навколишній або внутрішній світ суб'єкта.

Суб'єкти розуміння: особа.

Проблеми розуміння

1. Розуміння не є принципово відмінним від мислення самостійним психічним процесом. Розуміння — це компонент мислення, один із процесів, що його створюють. Розуміння забезпечує встановлення зв'язку розкриваних нових властивостей об'єкта пізнання з вже відомими суб'єктові, формування операціонального сенсу нових властивостей об'єкта і визначення їхнього місця і ролі в структурі розумової діяльності.

2. Для розуміння нового матеріалу (незнайомих фактів, подій тощо) людина завжди повинна вирішити певну розумову задачу, оскільки формування розуміння нового відбувається в процесі розумової діяльності та є її результатом. Коли ж суб'єктові потрібно зрозуміти вже відому подію або явище, те розуміння здійснюється без актуальної участі мислення — це розуміння-спогад. Будь-яка форма даного психологічного феномена при повторному зверненні суб'єкта до пізнавальної ситуації, що породила його, перетворюється на розуміння-спогад.

3. Одні й ті ж три форми розуміння виявляються і в таких видах розумової діяльності, в яких розуміння складає основний психологічний зміст, і в таких, де воно грає допоміжну роль, виявляється компонентом діяльності. В обох випадках для виникнення аналізованого феномена людина повинна вирішити деяке розумове завдання. Те, яка форма розуміння виникає у суб'єкта в конкретній ситуації, зумовлене перш за все характером розумової діяльності: тим, в які об'єктивні обставини, що вимагають розуміння, потрапляє людина і які завдання вона вирішує в цих обставинах.

Релігійний аспект

У католицизмі розуміння — один із семи дарів Святого Духа.

Розуміння у різних випадках

Розуміння та інтерпретація

Розуміння знаходить прямий, очевидний сенс - на відміну від інтерпретації, яка шукає не очевидний, можливо більш глибокий або цікавий, але непрямий сенс. Розуміння - це наївна інтерпретація. Інтерпретація - це витончене розуміння.

Розуміння тексту

Текст можна розуміти на різних рівнях. Три основних рівня розуміння - можливість презентації (знати - не знаю, а розповісти - розповім), рівень робочого розуміння (розумію все основне, але у загальних рисах) і глибоке розуміння (розумію в найдрібніших деталях).

Розуміння у спілкуванні

Розуміння в спілкуванні - розуміння того, що йдеться, чому і навіщо кажуть, на тлі зауваження того, як це говориться.

Розуміння поведінки

Розуміння поведінки - розуміння того, що робиться, чому і навіщо робиться, на тлі зауваження того, як це робиться. Будь дія також можна бути зрозуміле множинним чином. Розуміння поведінки дозволяє передбачати вчинки людей. Розуміння причин і мотивів чужої поведінки може змінювати ставлення до нього, але не обов'язково і в різній мірі.

Розуміння власних почуттів

Якщо ви заглянули собі в душу і відчуваєте в собі почуття - значить, це правда, що у вас - почуття. Почуття не брешуть. Однак тут потрібна обережність - ви не завжди можете бути впевнені, яке конкретно у вас почуття. Те, що іноді переживається людиною як певне почуття може нею і не бути, може бути чимось іншим. В цьому конкретному пункті - почуття, буває, брешуть.

Як розвивати розуміння

Розуміння - один із способів розвитку мислення.

Вірш Василя Голобородька – Він опанував розуміння…

Він опанував розуміння

стислого кулака

коли п’ять річок як пальці

текли в одне море

а на долоні плавали кораблі

а з розщепленого кулака

пальці течуть у різні боки

і долоня стає пустелею

про це він уже знав

Ілюстрації

Dushevny-e-rasstrojstva-SHizofreniya.jpg

depositphotos_9713263-stock-illustration-mutual-understanding-illustration.jpg

Entendimiento_1.jpg

Медіа

https://youtu.be/l8qQFQ66zfI?si=rQSxAo_dhYJgqeLr

https://youtu.be/2-sFAzEIwx4?si=qybC57Ux0QhKZKZO

https://youtube.com/shorts/JRJTFXGHglY?si=uUjDDPgkWSSTm8pR

Використані джерела

http://sum.in.ua/s/rozuminnja

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D1%83%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%BD%D1%8F#%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D1%83%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D1%83_%D1%84%D1%96%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84%D1%96%D1%97

https://www.psykholoh.com/post/%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%83%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D1%86%D0%B5

http://psychologis.com.ua/ponimanie.htm