Північ

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Північ, -ночі, м. 1) Полночь. Нема мого миленького, що карії очі, ні з ким мені розмовляти, сидя до півночі. Мет. 2) Сѣверъ. А там далі, на північ, на високому шпилі стояла церква. Левиц. Пов. 4.

Depositphotos 80142686-stock-illustration-compass-north.jpg

Академічний тлумачний словник

ПІВНІЧ 1, ночі, жін. Час на межі двох діб, який відповідає 12 годинам ночі. В північ самую глухую Еней, лиш тілько мав дрімать, Побачив хмару золотую (Іван Котляревський, I, 1952, 212); — Куди ти, — кажу, — налагодивсь оце йти! Вже ж з півночі звернуло (Нечуй-Левицький, III, 1956, 281); Було вже далеко за північ (Олесь Донченко, V, 1957, 571); Пізня ніч. — У саму глупу північ хтось і стука у вікно (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 181); — А кого ви тепер найдете, коли вже північ? — Може хоч кого-небудь. Ну, хоча б начальника цеху (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 146). Справжня північ, спец. — момент, коли для якого-небудь місця на Землі центр Сонця міститься в нижній кульмінації. Момент нижньої кульмінації Сонця називаються справжньою північчю (Воронцов-Вельямінов, Астрономія, 1956, 21). Б'є (пробила, вдарила і т. ін.) північ — про бій дзвонів, годинника і т. ін., що відповідає 12 годинам ночі. Б'є північ... Противник в годину оту.. Іде спочивать (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 257); Летять хвилини — я не прислухаюсь. Ось північ вдарила (Леся Українка, I, 1951, 180); Глупа північ див. глупий; Пробити північ — сповістити про 12 годину ночі (боєм годинника, ударами в дзвони, рейку і т. ін.). Він терпляче ждав, поки церковний сторож проб'є на дзвіниці північ (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 109); Колгоспний вартовий пробив на башті північ... (Олекса Десняк, Десну.., 1949, 201).

Наукове пояснення

CompassRose16 white.PNG

Пі́вніч — сторона світу та одна з чотирьох головних точок горизонту. У західній культурі є найважливішою стороною світу: через північ, у той чи інший спосіб, визначаються всі інші. На мапах будь-якої місцевості півночі відповідає верхня частина, якщо явно не вказано інше, або якщо орієнтири на місцевості вважаються практичнішими, ніж позначення сторін світу.

В українській мові позначається як Пн, в російській — С, міжнародне позначення — N (від Nord).

Справжня північ — напрямок на поверхні Землі до одного з полюсів земної осі, а саме до полюсу, що розташована ліворуч від спостерігача, який перебуває на екваторі обличчям до сходу сонця.

Магнітна північ — напрямок на поверхні Землі, в якому сила горизонтального магнітного поля має максимальне значення (слід зауважити, що інколи трапляється зміна магнітних полюсів планети, хоча настільки рідко, що не виникає проблем з термінологією).

Походження терміну

Частина світу, де розташоване сонце у середині ночі: «пів ніч».

Медіа