Пташина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Пташи́на, -ни, ж. Птичка. Ой ти, доле нещасная, та же сь ти мя з’їла, і найменшая пташина того б не стерпіла. Чуб. V. 476. Ум. Пташинка, пташиночка. Дівчиночко, пташиночко, щебетушечко! О. 1861. VI. 151.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

  1. пестл. Невеликий птах; птах взагалі. — Мамо, чи кожна пташина В вирій на зиму літає? — В мами спитала дитина (Леся Українка, I, 1951, 60); Якась нічна пташина проквилила десь далеко (Олександр Ільченко, Козацьк. роду.., 1958, 441); * У порівняннях. Співала [Маруся] цілими днями, як пташина (Гнат Хоткевич, II, 1966, 44); Біля окоренка пташиною писнула суха гілка (Михайло Стельмах, I, 1962, 263).
  2. збірн. Птахи. Все на світі мовчить, звірина і пташина (Микола Зеров, Вибр., 1966, 339); — Живемо колгоспом — дай боже всякому!.. Маємо і свиняток, і коровяток, і пташини всякої (Володимир Бабляк, Вишн. сад, 1960, 18).

Орфографічний словник української мови

Пташи́на іменник жіночого роду, істота


Додаткові словники

Словарь Ушакова

Пташка, пташки, ж. (разг. и поэт.). То же, что птичка (первонач.-уменьш. к птаха).

  • Ранняя пташка (разг.) - о человеке, рано встающем. - Пора, дитя мое, вставай: да ты, красавица, готова! О, пташка ранняя моя! Пушкин. ...


Птаха, птахи, ж (обл.). Небольшая птица (не домашняя).

Толковый словарь русского языка Ожегова С. И.

Пташка, -и, женский род (разговорное). Маленькая птица, птичка. Вольная п. (также переносное значение : то же, что вольная птица).

Птаха, -и, женский род (разговорное). То же, что пташка. Малая п.

Ілюстрації

П 1.jpg П2.jpg П 3.jpg П4.jpg П5.jpg

Відео

Цікаві факти

  1. Найдавніший птах, відомий на Землі, це археоптерикс, що жив приблизно 150 мільйонів років тому. Він мав крила, був цілком покритий пір'ям і був розміром з ворона.
  2. Найбільша кількість жовтків, виявлених в курячому яйці - 9.
  3. Щоб зварити яйце страуса круто, його треба варити 2 години.
  4. Королівський альбатрос висиджує яйця 79 днів.
  5. Саме маленьке в світі пташине яйце - це яйце колібрі, а найбільше - у страуса.
  6. Курчата, страусенята, каченята і пташенята чайок готові до самостійного життя майже відразу після народження, так як вони вилупилися з яйця з великою кількістю жовтка, а пташенятам сов, дятлів, і більшості дрібних співочих птахів потрібна турбота батьків, щоб вижити.
  7. Повітряні мішки можуть займати до 1/5 об'єму тіла птиці.
  8. Нормальна температура тіла птахи зазвичай на 7-8 градусів вища, ніж у людини. Більше 3/4 вдихуваного птахом повітря використовується для охолодження тіла, так як у них немає здатності потіти.
  9. Серце птиці б'ється з частотою 400 ударів на хвилину, коли вона відпочиває, і понад 1000 ударів на хвилину під час польоту.
  10. Звичайна ластівка, пролітає в дводюймовий зазор двері на швидкості 56 кілометрів/год
  11. Сіруватий буревісник - птах-рекордсмен по відстані перельоту. Буревісник пролітає відстань в 40000 миль від Нової Зеландії до північних водах Тихого океану
  12. Найбільш швидка птах - сапсан, чудовий мисливець, може виявити жертву на відстані півмилі. В ході атаки на жертву сапсан розвиває швидкість до 200 миль на годину. З цієї причини його можливо назвати найбільш швидкою твариною, незважаючи на те, що таку швидкість він розвиває лише під час полювання
  13. Єдина безкрила птиця називається ківі і мешкає в Новій Зеландії.
  14. Перелітні качки та гуси часто летять у формі букви V. Кожен птах летить в потоці, який дають крила сусіда, і цей повітряний потік допомагає зберегти енергію.
  15. Швидкість чайок досягає 160 км на годину.
  16. Швидкість стрижів, голубів, куликів може досягати 300 км / ч.
  17. Пінгвіни, страуси і птиці додо (птах додо вже вимер) літати не можуть.
  18. Колібрі їдять кожні 10 хвилин, щодня поїдаючи нектару в два рази більше їх власної ваги.
  19. Домашній голуб Шер Амі втратив око та ногу, коли доставляв повідомлення під час першої світової війни. Шер Амі отримав нагороду за відвагу, а ногу йому замінили на протез.
  20. Єдина відома отруйна птаха - це чубатий пітоуі, що мешкає на Новій Гвінеї. Отрута міститься в його шкірі і пір'ї.
  21. Американський гриф-індичка допомагає інженерам визначити місце пошкодження підземного трубопроводу. Випливає пальне, що пахне падаллю, якою харчуються ці птахи, і, збираючись у такому місці, птахи показують ремонтникам, де саме слід виробляти лагодження.