Парастас

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Параста́с, -су — (з грецької — посередництво),- заупокійне богослужіння, яке відправляється за померлими, в якому за посередництвом молитви, колива і кадильного диму вимолюється в Бога прощення усопшому за його гріхи. Це богослуження відправляється з любові до померлого. Парастас відправляється в день смерті, під час похорону і в поминальні дні. У богослуження парастасу часто вплітається і Божественна Літургія для випрошення в Бога прощення гріхів померлого. Дослівно кажучи, «Парастас» — це богослуження, на якому присутнє коливо з медом і солодкими овочами. Коливо символізує воскресіння, а мед — насолоду, яка зустріне всіх праведників у вічності.

Інколи він ще називається велика панахида. Починається початком звичайним, далі слідує велика єктенія, тропарі, 17 катизма і заупокійні тропарі, псалом 50, канон, і мала панахида. 
Св. Л. 154. Батюшка десь натрудився на парастасі. Подольск. г. На святі церкви нічого не накладав, служби божественні, акафисти, парастаси ніколи не наймав. Гол. II. 263. Отче Андрею, бери кирею, йди прав парастас. Фр. Пр. 4.

Парастас