Пара

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Па́ра, -ри, ж. 1) Паръ; дыханіе. Пара перероблюється на краплі. Ком. II. 24. За парою і світа не бачить. Ном. № 3400. Ні пари з уст. Ни слова не говоря. А він мовчить, ні пари з уст. МВ. Вона все ходить, з уст ні пари. Шевч. 28. 2) Пара, два. Ой на тобі пару волів лисих. Чуб. V. 347. 3) Чета, пара. Ой викопай, мати, глибокую яму, та поховай, мати, сю славную пару. Мет. 96. 4) Пара, подходящій, похожій предметъ. Кінь волові не пара. Ном. № 1022. Ой ти, козаче! що ти думаєшгадаєш? Чому не женишся, собі пари не шукаєш? Мет. 81. Тілько ж мені пари, що оченьки карі, тілько ж мені до любови, що чорнії брови. Мет. 18. 5) Женихъ и невѣста по отношенію другъ къ другу. Спитай Бога, чи діжду я, чи не діжду пари. Шевч. 17. 'Що весілля, доню моя? А де ж твоя пара? Шевч. 6) До пари бути. Подъ пару быть, парой быть, подъ стать быть. Питаю, за кого вона думає. За Семена Палія. Ох, дитино моя, чи то ж до пари? кажу. До пари, до любої вподоби! одкаже мені гордо. МВ. II. 20. Не до пари голубоньці горобець. Гліб. До пари брати, давати, класти і т. и. Четное число предметовъ брать, давать, класть и пр. Під курку треба підкладати яєць не до пари: або одинадцятеро, або тринадцятеро. Грин. І. 16. 7) Бути в парі. Быть мужемъ и женою. Не будем ми, серце, в парі, душа моя чує. Чуб. V. 348 Сімсот овець дам з кошари, аби з ляшком була в парі. Мет. Ум. Парка, паронька, парочка. Голубів парка. Чуб. V. 137. Що дівчина та козак, кажуть люде, парка. Мил. 102.

Сучасні словники

Пара ПАРА , КІЛЬКА 2 Пара й кілька «Позич мені на пару днів гроші»; «Зустрінемося через пару днів», — чуємо інколи в розмовах, а зрідка читаємо й на сторінках сучасних художніх творів. Так сказати по-українському не можна, а слід: «Позич мені на кілька день (днів) (на два-три дні, на які два дні) гроші»; «Зустрінемось через кілька день (днів) (через два-три дні, через які два дні)». Числовий іменник пара треба ставити при іменниках, що позначають однакові речі — пара чобіт, пара білизни («Йому Дідона підослала... штани і пару чобіток». — І. Котляревський), людей, чимось між собою пов’язаних («Цвіт лине, лине і закриває закохану пару». — Леся Українка) , худобу («Ой на тобі пару волів лисих». — «Материалы и исследования» П. Чубинського).

Ілюстрації

Пара закоханих.jpg Пар.jpg Кросівки.jpg Ідеальна пара.jpeg

Див. також

Додаткові відомості Пара́ (порт. Pará) — штат Бразилії, розташований у Північному регіоні. Це другий за площею (1,25 млн км²), але досить мало населений (5,2 млн мешканців) штат Бразилії. Межує із штатами Амапа, Мараньян, Токантінс, Мату-Гросу, Амазонас і Рорайма. На півночі також межує з Гайаною і Суринамом. Столиця та найбільше місто штату — Белен, інші міста: Сантарен, Ананіундеа, Мараба. На території штату ріка Амазонка впадає в Атлантичний океан, створюючи у дельті великий острів Маражо. Скорочена назва штату «PA».

Па́ра (рос. пар; англ. vapour, steam; нім. Dampf m) — газоподібний стан речовини в умовах, коли газова фаза може перебувати в рівновазі з рідкою чи твердою фазами тієї ж речовини. При низькому тиску і високій температурі властивості пари наближаються до властивостей ідеального газу.