Павлик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Павлик, -ка, м.

1) Улитка садовая. Helix. Павлику равлику, вистав ріжки на чотирі стежки.

2) Кружка глиняная. Лохв. у.

3) Обувь изъ цѣльнаго куска кожи (б. ч. свиной), загнутаго въ видѣ башмака или туфли. Вас. 162.

Равлик павлик2017.jpg

Орфографічний словник української мови

Павлик - прізвище

  • Жіночі прізвища цього типу як в однині, так і в множині не змінюються.

Інше значення

Павлик - ім'я для хлопчика. Ім’я Павло в перекладі з латинської мови ( «Паулюс») означає «маленький», «незначний», «малюк». Є думка, що це ім’я трактується як «молодший», що було актуально при збігу імен батька і сина. Жіночий аналог імені Павло — Павла, Полла, Паула. Родинне ім’я для Павла — Павліна (Павич), жіночими формами якого є імена Поліна і Павлина.

Павлик - то фонетичний варіант слова равлик, що виник унаслідок зближення його з власним ім'ям Павлик. А ще цим словом називають кухлик і шкіряне взуття через подібність до павлика, тобто равлика. У деяких говірках форму равлик зблизили з Лавриком і вживають лаврик як загальну назву.

Відомі особистості

Павло Трохимович Морозов (рос. Павел Трофимович Морозов, *14 листопада 1918 — †3 вересня 1932), відоміший як Па́влик Моро́зов — хлопчик, який у радянській пропаганді символізував чесність і принциповість молодого борця з «куркулями». Вбитий власними дідом та дядьком за виступ на суді.

Ві́ктор Фра́нкович Па́влик (нар. 31 грудня 1965, Теребовля) — український співак, артист мистецької агенції Територія А, гітарист, Народний артист України.

Карел Павлик (чеськ. Karel Pavlík, 19 жовтня 1900, Градове-Стржімеліце, Богемія — 26 січня 1943, концтабір Маутгаузен) — офіцер армії Чехословаччини, учасник Опору. 14 березня 1939 з солдатами своєї роти всупереч наказу командування дав бій німецьким окупаційним військам, які увійшли в місто Містек (нині Фрідек-Містек). Цей епізод відомий як бій за Чаянкови казарми і є єдиним випадком організованого опору німецькій окупації Чехословаччини в 1939 році.

Анна Павлик (нар. 26 січня 1855, с. Монастирське (нині в складі м. Косова) — пом. 13 жовтня 1928, Львів) — українська громадсько-культурна діячка і письменниця, активна учасниця жіночого руху в Галичині. Сестра Михайла Павлика.

Миха́йло Іва́нович Павли́к (17 вересня 1853, Монастирське — 26 січня 1915, Львів) — український письменник, публіцист, громадський і політичний діяч. Дійсний член НТШ. Разом з Іваном Франком у 1890 р. створили Русько-українську радикальну партію (РУРП).

Павлик Тетяна Зіновіївна (*24 травня 1965, Івано-Франківськ) — українська художниця, фотограф. Член Національної спілки художників України (1999), член Національної спілки фотохудожників України (2005).

Наталія Миколаївна Павлик (5 листопада 1964, с. Пологи-Вергуни, Переяслав-Хмельницький р-н, Київська обл.) – українська поетеса, літературознавець, етнограф, член Національної спілки письменників України.

Медіа

Цікаві факти

Знайомство із записами народних пісень, що їх зробив Михайло Павлик, із записами коломийок самого Івана Франка виявляє, що поет не винайшов, а взяв у народу це влучне порівняння. Пор. слова народної пісні:

Ти, дівчинонько моя,

Ти горіхове зерня.

Любити тя люб’ю,

Взяти тя не возьму.


Або рядки коломийки:


— Любила-м ті, Івануню, як з горіха зерня,

Тепер — єс ми на серденьку, як колюче терня.

Слова народних пісень збережено у фольклорних збірниках, а слова Франкової поезії

входять у свідомість сучасних українців як народна пісня.

Приклад з літературного твору

Павлик засвоїв собі тон диктата (Петро Колесник, Терен.., 1959, 348).

Павлик — єдиний серйозний супротивник, його нелегко перемогти (Олесь Донченко, VI, 1957, 90)