Олійник Оксана Ігорівну

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням»)практика

Зміст

БАЗА ПРАКТИКИ

Educator.jpgПриватний ліцей Educator

Ми відкриваємо для своїх учнів таємниці успішного навчання, сприяємо їхньому особистісному розвитку, вчимо ставити життєві цілі і досягати їх.

  Сайт:https://educator.in.ua/school/
  Контакти
Ліцей Educator
м. Лівобережна, вул. Євгена Сверстюка, 23
телефон: +38 050 769 86 94
м. Оскороки, пр-т. Бажана, 10а
телефон: +38 050 769 86 94

Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі

Інтерв’ю з директором

  Посилання на інтерв*ю: https://docs.google.com/document/d/1e2ntv_nMaT0DODmdjOiRkbznfeeO6sLcGQGY5hmCJSc/edit?usp=sharing 

• Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником освітнього закладу та його заступниками.

Євгенія Тихонова

Євгенія Тихонова,
директор ліцею «Educator»
на локації Осокорки
1. Яка роль впровадження ІКТ у сучасний заклад освіти?

ІКТ є невід’ємною складовою сучасного процесу навчання, оскільки дають змогу у такий складний час, у період пандемії надати можливість здобувати знання без особливих перешкод. Завдяки використанню ІКТ ми нині маємо можливість реалізовувати як он-лайн навчання, так і змішану форму.

2. Яким чином застосовуються ІКТ у ліцеї «Educator»?

Варто почати з того, що ліцей співпрацює із платформою Human. Це така форма Evolution, яка дозволяє впровадити електронний щоденник та журнал. Не так давно Міністерство освіти ухвалило рішення, за яким принаймні у старших класах дійсною формою обліку й моніторингу знань є роздрукована версія зазначеного електронного журналу. Це насправді дуже зручно. Також уже доволі звичним є використання педагогічними працівниками відео- та аудіоконтенту, різноманітних презентацій, онлайн-ігор. Окрім того, у нашому закладі створена електронна бібліотека, що дає можливість учням мати доступ не лише до паперових джерел, а й до он-лайн-формату навчальних матеріалів.

3. Охарактеризуйте готовність педагогічних працівників до застосування ІКТ у своїй роботі.

Для того, щоб стати членом нашої команди, потенційний педагогічний працівник уже має бути наділений ІКТ-компетенностями та бути інформаційно грамотним. Тому готовність наших викладачів відзначається дуже високим рівнем.

4. Чи виникають труднощі у застосування ІКТ під час організації освітнього процесу у закладі? Яким чином Ви їх долаєте?

Труднощі часом дійсно виникають. Здебільшого вони пов’язані із мінливістю мережевого покриття або ж із технічними несправностями. Але наші викладачі доволі швидко справляються із негараздами, оскільки їх організація освітнього процесу відзначається високим рівнем мобільності та адаптивності. І з використанням ІКТ, і за умови традиційної системи уроку, навчальна діяльність буде корисною та пізнавальною, а головне – цікавою. Ще однією проблемою є те, що учні часом можуть неналежним чином використовувати свої гаджети та різноманітні Інтернет-джерела для виконання домашнього завдання. Але і тут наші викладачі докладають максимум зусиль для створення унікальних завдань, які виявляють рівень розвитку ключових компетентностей.

5. Як здобувачі освіти сприймають використання технічних засобів на уроках?

Учням дуже подобається використання ІКТ на різних етапах уроку. Так, викладачі доволі часто використовують як засіб узагальнення знань ігрову форму, зокрема у ресурсах Kahoot та Quizlet. Варто було б відзначити й те, яким чином ми організовували освітній процес на початку карантину. Звісно, перенести формат уроку в межах класу в режим он-лайн дещо проблематично. Тому колеги шукали нові форми, цікаві варіанти, які, безперечно, відкрили для учнів навчальні предмети в абсолютно новому вигляді. Ми створили базу корисних ресурсів та кейсів для викладачів, якими можна скористатися і в умовах он-лайн, так само й в оф-лайн.

6. Чи заохочує адміністрація закладу педагогічних працівників до застосування ІКТ на уроках?

Викладачі нашого закладу не потребують особливого заохочення до застосування ІКТ. По-перше, адміністрація ліцею завжди знайомить колег із новітніми тенденціями освіти, а також із зростаючими потребами й освітніми запитами учнів. По-друге, наші викладачі – активні практики. Вони й самі розуміють необхідність вдосконалення цифрової культури, прагнуть зробити свій урок особливим різноманітними засобами. ІКТ приходять їм на допомогу. Тому заохоченням тут є внутрішня мотивація педагогів до професійного самовдосконалення.

7. Чи проводяться якісь заходи у ліцеї щодо вдосконалення навиків володіння технічними засобами у педагогічних працівників?

Звичайно. Наша команда має можливість проходити різні майстер-класи та тренінги від топових фахівців у різноманітних форматах. Це можуть бути й вебінари, й тематичні курси, практикуми. Окрім того, у нас відбувається активний обмін досвідом у межах методичних об'єднань, а також на загальнонавчальному рівні. Колеги мають можливість ділитися своїми перемогами та досягненнями, надавати корисні ресурси щодо розвитку цифрової культури та вдосконалення ІКТ-компетентностей. Таким чином, у нашому закладі процес вдосконалення навичок володіння ІКТ-технологіями є безперервним.

8. Чи існує у ліцеї сайт закладу, сторінки у соціальних мережах? Яким чином вони функціонують?

Так, у нашому закладі функціонує команда, яка займається популяризації відомостей про ліцей. Окрім сайту, ми маємо сторінки у Фейсбуці та Інстаграмі, де регулярно викладаємо новинки закладу, цікаві й корисні ресурси як для вчителів та дітей, так і для батьків. Над розробленням інформаційних ресурсів ліцею, над їх змістовим наповненням працюють кваліфіковані PR-менеджери, SMM-фахівці, а також тьютори та викладачі, які регулярно діляться своїми перемогами, порадами.

9. Яку Ви вбачаєте ідеальну модель ІОС (інформаційного освітнього середовища) для ліцею?

Як на мене, ідеальної моделі ІОС не існує. По-перше, варто зважати на саму специфіку навчального закладу. По-друге, на новації в освіті та суспільстві, які накладають свій відбиток на розвиток інформаційно-комп’ютерних технологій. По-третє, треба зважати на запити самих здобувачів освіти. Я вважаю, що ідеал – це перепона до розвитку. Дійсно, вато ставити собі рамки досконалості, досягати їх і рухатися далі, вище. Головне, щоб ІОС навчального закладу було адаптивним, мобільним, високо технологізованим та корисним як для учнів, так і для педагогічних працівників.

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.

Посилання на завдання
https://docs.google.com/document/d/1h1ak1Qg_6m01v2KCXy0IQ4Ew2-Je6A1cSyGSBNs-t0Q/edit?usp=sharing
Питання для анкети
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeX-ftgNfEVeqaaTRdZM3mnaQbzlYdDP9VigpSyVCdtDzcN2w/viewform?usp=sf_link
Аналіз результатів анкетування

Аналіз результатів дослідження показав, що вчителі мають в основному середній та достатній рівні сформованості ІКТ-компетентностей (рівні «Початківець» та «Активний користувач»).
1. Моніторингове дослідження зумовило посилення мотивації вчителів щодо використання ІКТ в освітній процес.
2. Мотивація щодо оволодіння ІКТ стимулювала у вчителів до самовдосконалення та саморозвитку.

Опитування результати 1.jpg
Опитування результати 11.jpg
Опитування результати 3.jpg
Опитування результати 4.jpg
Опитування результати 5.jpg
Опитування результати 6.jpg
Опитування результати 7.jpg
Опитування результати 8.jpg
Опитування результати 9.jpg
Опитування результати 10.jpgАналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)

Апаратне забезпечення.

1.Ноутбук- 11 шт (у кабінеті керівника закладу та у кожному навчальному кабінеті)
2.Кольоровий принтер-2шт
3. 3D-ручка – 1 шт (у кабінеті головного методиста)
4. Проектор – 5 шт (у кількох навчальних кабінетах)
5. Мультимедійна дошка – 5 шт (у кілької навчальних кабінетах)

Програмне забезпечення

1.Операційна система
2.Системи управління файлами
3.Антивірусна програма

Інформаційне забезпечення.
1.Дистанційні курси - платформи "Всеосвіта", "Прометеус", «На урок»
2. Система обліку знань, дистанційного навчання, електронний журнал «Human»

Створити е-ресурс та впровадити його в діяльність освітньої установи, відповідно до потреб закладу (визначених в попередньому завданні).

Інстаграм-сторінка призначена для вчителів-словесників, які йдуть в ногу із часом і слідкують за освітніми ІКТ-новинками.

Посилання на Е-ресурс Instagram: https://www.instagram.com/helpforfilolog/


Інстаграм 1.jpg
Інстаграм 2.jpg
Інстаграм 3.jpg
Інстаграм 4.jpg


Також було створено Телеграм канал.
Канал орієнтований на вчителів української словесності і має на меті розширити знання педагогів щодо інновацій в освітньому просторі.

Посилання на Е-ресурс Telegram:https://t.me/joinchat/AAAAAFkr_RVB-Q3spkf8_g


Телеграм 1.jpg
Телеграм 2.jpg
Телеграм 3.jpg

Моніторинг та оцінювання цифрового середовища Університету Грінченка (для ПВШ)

У межах автоматизованої інформаційної освітньої системи Університету Грінченка діють три функціональні підсистеми:

- «Електронний університет»;
- «Дистанційне навчання»
- «Модульне середовище для навчання» ( http://e-learning.kubg.edu.ua/);
- Електронний каталог (http://ek.kubg.edu.ua)

Впровадження інформаційної системи дає можливість вирішити наступні завдання:

- впровадження нових форм і методів управління навчальним процесом в університеті на основі сучасних інформаційних технологій;
- розроблення єдиної інформаційної бази підтримки навчальної, навчально-методичної й адміністративної діяльності університету;
- підвищення ефективності роботи викладачів та співробітників завдяки оперативному доступу до інформаційної бази університету;
- зменшення витрат часу, необхідного для проходження інформації, що потрібна для ухвалення управлінських рішень;
- створення системи стратегічного і оперативного планування, системи прогнозування розвитку університету;
- введення єдиних стандартів роботи з електронними документами, які враховують чинну нормативну базу і забезпечують захист, керованість і доступність документів.

Інформаційна система університету Грінченка створювалась з метою комплексного вирішення автоматизації процесів організації і контролю навчального процесу та управління ним і носить інтегративний характер. Логічна структура ІОС «Електронний університет» містить підсистеми, що складаються з програмних модулів, за допомогою яких формуються дані кожного окремого структурного підрозділу університету, що компонуються в єдину базу даних ІС.

Провести семінар (тренінг) для співробітників / вчителів / вихователів з використання цифрових технологій в освіті або виступ на вченій раді / педраді щодо можливостей онлайн навчання.

Вебінар на метод-об*єднанні вчителів-словесників
Посилання на конспект:
https://docs.google.com/document/d/1afQBdCqixLaj8516PdGIZIslkA4KtD3o20jO-KipAQU/edit?usp=sharing
Посилання на презентацію:
https://docs.google.com/presentation/d/1LOmU4erWoql_-DoagpG8K4l1j7n2_P_q9cG5aQMwogA/edit?usp=sharing

Вебінар 1.jpg
Вебінар 2.jpg
Вебінар 3.jpg
Вебінар 4.jpg

Практичні поради по вдосконаленню власної ІКТ-компетентності:
- Займайтесь самонавчанням і розвитком власної цифрової культури;
- Знаходьте час на творчість;
- Відвідуйте семінари, тренінги, майстер-класи щодо інноваційних цікавинок у галузі ІКТ;
- Експериментуйте;
- Вивчайте потреби своїх учнів та їх запити.


Методичні рекомендації

Проектування інформаційного освітнього середовища установи
Однією із ключових умов успішної реалізації модернізації середньої освіти є формуваня єдиного освітнього середовища на всіх рівнях із забезпеченням сожливості їх інтегрування. Робота в інформаційному освітньому середовищі змінює ролі суб’єктів: у центрі навчання знаходиться здобувач освіти: його мотиви, цілі, його психологічні особливості. Усі методичні питання (організація освітнього процесу, використання прийомів, засобів та ін.) формуються через призму особистості здобувача освіти: його потреби, здібності, активність, інтелект. Це зумовлює необхідність розроблення низки рекомендацій, що забезпечать успішне та ефективне функціонування ІОС конкретного освітнього закладу.
Перш за все, найзначиміша роль в організації ІОС закладу належить керівнику та ІТ-команді. Для успішної реалізації ІОС пропонуємо наступні рекомендації:
- організувати злагоджений документообіг освітнього закладу;
- здійснювати регулярний моніторинг функціонування усіх рівнів ІОС;
- створити електронні бази педагогічних кадрів та здобувачів освіти;
- розробити сайт освітнього закладу, сторінки у соціальних мережах;
- розвивати активну інформаційну взаємодію з іншими закладами освіти, зокрема з-за кордону;
- налагодити систему контактів соціального партнерства;
- впровадити й регулярно вдосконалювати систему збирання, моніторингу інформації різних напрямів освітнього процесу;
- створити можливість для ІТ-навчання педагогічних кадрів в межах освітньої установи;
- динамічно поєднувати всіх комунікаційних засобів завдяки універсальним формам зберігання, оброблення і передавання інформації;
- задовольняти індивідуальні освітні потреби педагогічних працівників через підвищення рівня підготовки в галузі ІКТ.
Модернізації ІТ інфраструктури:
- обмін досвіду в галузі ІКТ з іншими закладами освіти, у тому числі й закордонними;
- регулярне оновлення програмного забезпечення, використовуваних ресурсів;
- підвищення рівня ІКТ-компетентності педагогічних працівників шляхом залучення їх до тренінгів, семінарів, проходження тематичних курсів;
- залучення інвестицій та конкурсних програм щодо розвитку ІОС закладів;
- оформити підписку на платні освітні онлайн-ресурси, які б використовували вчителі для підготовки та проведення уроків: для візуалізації даних, для проведення електронного тестування, для створення ментальних карт, для створення та редагування відео, аудіофайлів.

Формування цифрової компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи
• здійснювати регулярне підвищення кваліфікації шляхом участі у професійних об’єднаннях, семінарах, вебінарах, майстер-класах та ін.
• здійснювати самонавчання;
• створювати Інтернет-заняття, інтегровані уроки, впроваджувати модель змішаного навчання (он-лайн та оф-лайн);
• розробляти і використовувати власне програмне забезпечення і цифрові освітні ресурси, формувати, використовувати медіатеки і т. ін.
• Розвивати навичку регулярного використання ІКТ в навчанні та повсякденному житті;
• раціонально використовувати комп’ютер і комп’ютерні засоби під час розв’язування завдань, пов’язаних з опрацюванням інформації, її пошуком, систематизацією, зберіганням, поданням і передаванням;
• будувати інформаційні моделі й досліджувати їх за допомогою засобів ІКТ;
• давати оцінку процесові й досягнутим результатам технологічної діяльності, на основі чого здійснювати постійне вдосконалення отриманих показників.

Головна умова успіху інформатизації освіти – це нова позиція педагогічного працівника (знання прийомів роботи з новою комп’ютерною технікою й уміння ефективно використовувати ці знання для розв’язання педагогічних завдань). Успішна реалізація цієї умови здатна забезпечити ефективне функціонування ІОС освітнього закладу, що, у свою чергу, свідчить про рівень розвиненості загального рівня ІКТ-компетентностей усіх учасників педагогічного колективу.

Корисні посилання

1) Інформаційно-комп’ютерні системи у процесі управління НУШ: можливості мережі https://youtu.be/88t1qyQ98bg?t=2
2) Впровадження ІКТ з використанням компетентнісного підходу https://youtu.be/i5086oqx4v8
3) Створення та адміністрування сайту закладу освіти https://youtu.be/IiOnZChjgkE