Оледиця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Оле́диця, -ці, ж. = Ожеледь. Желех.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОЖЕЛЕ́ДА, и, жін., діал. Ожеледь. [Дід Вакула:] Вчора рано вітер вив, А мороз мов хоче з'їсти, Ожеледа під ногами (Іван Франко, IX, 1952, 423); Кілька років назад була в нас здоровенна ожеледа. Ліси, садки поламались, погнулись (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 459).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ОЖЕЛЕ́ДИЦЯ, і, ж. Те саме, що о́желедь. Вона розіп’яла черкесовий платок, розстебнула комір у ватянці і, прямуючи до волості, немов і не помічала ні вітру, ні снігу, ні слизької ожеледиці (Л. Янов., І, 1959, 343); Зранку сіялася дрібненька мжичка, але згодом випогодилося і почалася ожеледиця(Хижняк, Тамара, 1959, 197). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 646.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Ожеледиця, -ці, о́желедь, -ді, ж. Гололедица. Упала ожеледиця. Мнж. 173. Вночі і ожеледь і мряка, і сніг, і холод. Шевч. Було то в-осени вже пізно; великий холод був, вітри шуміли різно і била ожеледь, і сніг ішов либонь. Греб. 385 ==Цікаві факти== Ожеледь – це нашарування льоду, які з’являються на землі, деревах, автомобілях та інших предметах внаслідок намерзання вологи. Це може бути дощ, сніг, туман або просто холодне повітря. Фактично, це атмосферні опади, які формують щільний шар льоду. Ожеледь з’являється або при різкому зниженні температури до мінус 10 градусів Цельсія, або при різкому підвищенні, коли предмети все одно залишаються холодними. Ожеледиця – це шар льоду, який з’являється на поверхні землі внаслідок замерзання рідкої субстанції (води або талого снігу). Він формується при відносно невеликих мінусових температурах (до мінус 3 градусів Цельсія). Ожеледицею також називають накат снігу, що з’явився в результаті механічних впливів автомобільних покришок або взуттєвих підошов. Таким чином, знаменитий московський «крижаний дощ» – це ожеледь, так як він випадав у вигляді опадів і покрив собою велику кількість об’єктів. А ось пробки, що з’явилися на Тульської трасі і інших магістралях, спровокувала ожеледиця, утворена під дією накату автомобільних шин. Скептики можуть сказати, що різниці між даними явищами немає ніякого. Однак визначивши тип полою, можна зрозуміти, як з ним боротися.