М’ясце

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

М’ясце и мнясце́, -ця, с. Ум. отъ м’я́со.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Туша, частина туші забитих тварин, а також їжа, приготовлена з цих частин. Нема над рибу линину, над м'ясо свинину (Номис, 1864, № 7523); Од духу печеного м'яса у мене морочилась голова (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 364); Тоскан з'їв шматочок сирого оленячого м'яса (Микола Трублаїні, Вовки.., 1936, 46); // М'яка м'язова частина тіла риби, водяних тварин. Поживна цінність м'яса мідій визначається високим вмістом деяких мінеральних речовин, зокрема йоду (Наука і життя, 2, 1958, 19). ▲ Біле м'ясо див. білий; Дике м'ясо див. дикий. ♦ Відривати (відірвати, видирати, видерти і т. ін.) з м'ясом — відривати щось прикріплене, пришите зі шматком матерії. В мене у самого два хрести було за хоробрість. Одірвав з м'ясом від гімнастерки (Андрій Головко, II, 1957, 455); Гарматне м'ясо див. гарматний; Ні риба ні м'ясо див. риба. 2. розм. М'язові тканини. За рік постирала нігті на пучках, що тілько [тільки] живе м'ясо лишила (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 242); — Треба тобі поправлятися трохи. — Були б кістки — м'ясо наросте, — засміявся Дорош (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 103). 3. Те саме, що м'якуш 2. Вдарила Катерина рештками кавуна об стовбур дуба, бризнув сік, обліпило кору вогнисте, гаряче кавунове м'ясо (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 481); Рівні, білі зубки сестри прокусили червону шкірку яблука, відламали шматок білого м'яса... (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 61).

Універсальний словник-енциклопедія

М'ЯСО один з найважливіших продуктів харчування людини, цілі або частини туш забійних сільськогосподарських тварин, птиці та їстівних диких тварин; містить засвоюваний білок (16-21%), жири (до 45%), мінеральні солі тощо; до м. належить також лівер; енергетична цінність 100 г м. становить від 360 кДж (87 ккал, нежирна телятина) до 2000 кДж (480 ккал, жирна свинина).

Словник синонімів

М'ЯСО м'ясиво; (на костях) м'язи; (тварин) туша; (кавуна) м'якуш; м'ясце.

Ілюстрації

Мясо.jpg Мясо1.jpg Мясо2.jpg Мясо3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Ароматний ростбіф, свиняча відбивна, шашличок з баранини, телячий язик - без усього цього наші обіди і вечері були б нудними і безрадісним. Однак багато хто вважає, що м'ясні продукти не приносять організмові нічого, крім шкоди, і сильно помиляються. Поки не вщухають дискусії між тими, хто споживає м'ясо та вегетаріанцями, пропонуємо Вам познайомитися з найцікавішими фактами про м'ясо.

Полярні ведмеді можуть зїсти більше 25 кг мяса за один раз.

Бутерброди-сендвічі названі так на честь британського графа Сендвіча, відомого картяра. Саме він придумав класти мясо між двома шматками хліба, щоб не забруднити руки за грою.

На прожиток однієї дворічної корови потрібно 3,5 т сої і зерна і 600 л води. Натомість людина отримує 300 кг мяса.

Будучи студентом Кембриджського університету, Чарльз Дарвін головував в клубі ненажер (The Glutton Club), який відвідував щотижня для того, щоб пробувати рідкісні види мяса.

У числі захоплень Леонардо да Вінчі були кулінарія та мистецтво сервіровки. У Мілані на протязі 13 років він був розпорядником придворних бенкетів. Да Вінчі винайшов кілька кулінарних пристосувань, що полегшують працю кухарів. Оригінальна страва «від Леонардо» - тонко нарізане тушковане мясо з укладеними зверху овочами - користувалося великою популярністю на придворних бенкетах.

Найдорожчі біфштекси готують з мяса корів Вагіу, яких вигодовують на пасовищах недалеко від японського міста Кобе. Трави на цих пасовищах відрізняються рідкісною генетичною чистотою, а з коровами там ведуть себе як з членами королівської родини, регулярно натирають їх саке і поять великою кількістю пива. Оскільки життя корів позбавлене стресів, мясо відрізняється дуже високою якістю. Ціна делікатесу - приблизно 350 доларів за 1 кг, і він не експортується.

Ален Делон отримав освіту мясника і перший час після навчання працював у ковбасній крамниці свого тестя, де навчився майстерно відокремлювати мясо від кісток.

Воїни-гуни під проводом Аттіли винайшли оригінальний спосіб зберігання і приготування мяса, поміщаючи його під сідло під час тривалої верхової їзди. Від трясіння воно відбивалося і втрачало рідину, до того ж просалювалось від кінського поту. У результаті через деякий час воїни отримували готовий до вживання продукт.

У середньовічній Європі напередодні зими починався масовий забій худоби та заготівля мяса. Якщо мясо просто солити, воно втрачає смак - зберегти його майже в первозданному вигляді допомагали прянощі, які привозили в основному з Азії. Але так як турки монополізували майже всю торгівлю спеціями, їх ціна була недосяжною, що стало однією з причин бурхливого розвитку мореплавання і початку епохи великих географічних відкриттів. А ось на Русі за суворих зим гострої необхідності в прянощах не було.