Материк

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Материк, -ка́, м. Подпочва, нетронутая земля подъ почвой. Докопалися до материка, либонь і вода буде.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

МАТЕРИК, а, чол.

1. Те саме, що континент. Материків усього шість: величезна Євразія (Європа та Азія разом), на яку припадає більше третини всієї суші, потім Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і, нарешті, Антарктида (Фізична географія., 6, 1957, 4); Поміж двома материками Ліг многоводний океан (Максим Рильський, II, 1960, 317).

2. Ненаносний шар землі під ґрунтом; підґрунтя. Докопалися до материка, либонь і вода буде (Словник Грінченка); Під шаром чорної землі йшов материк (Археологія, II, 1948, 148).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 645.


Словник синонімів

МАТЕРИК континент, суходіл; (шар землі) підґрунтя.


Іноземні словники

MAINLAND n. The principal landmass of a continent.


MAINLAND noun 1. the principal land of a country, region, etc., as distinguished from adjacent islands or a peninsula: the mainland of Greece. 2. (in Hawaii) the 48 contiguous states of the U.S.


Цікаві факти

Чому Європу назвали Європою?

Є кілька версій. Ось одна з найпоширеніших.

На тому місці, де зараз перебуває держава Ліван, в глибокій старовині розташовувалася Фінікія. Згідно давньогрецьких міфів, бог Зевс закохався в неймовірно красиву земну жінку на ім'я Європа. Історики припускають, що слово «європа» фінікійською означало «захід» (саме слово, швидше за все, ассірійське).

Красуня Європа була дочкою Агенора, царя Фінікії. Громовержець Зевс побажав зробити Європу своєю дружиною, але цар Агенор не допустив би цього. Зевсу нічого не залишалося, як викрасти красуню.

Перетворившись на білого бика, Зевс викрав Європу і перевіз її на острів Кріт. Пізніше, згідно з деякими міфам, Європа стала дружиною крітського царя. А тому жителі Криту стали називати свою землю Європою.

У 5 столітті до нашої ери назву Європа поширилося на всю Грецію. Поступово, отримуючи нові знання про навколишній світ і все більше подорожуючи, древні люди відсували кордони Європи. І тільки в середині 18 століття були встановлені остаточні кордони Європи, які відзначені і на сучасних географічних картах.

Можливо, саме так і було, і Європу назвали Європою на честь героїні давньогрецьких міфів. У будь-якому випадку, це дуже цікава і цікава версія.


Чому Азію назвали Азією?

Назва «Азія» в застосуванні до континенту теж з'явилося завдяки древнім грекам і їх міфам. Однак саме слово «азія» є ассірійським, перекладається як «схід сонця». Тепер зрозуміло, чому найбільшу частину світу назвали Азією, адже саме там сходить сонце.

Слово «азія» у ассірійців було всього лише словом, а назвою частині світу воно стало таки завдяки грекам. У давньогрецькій міфології є бог-титан по імені Океан. Азія (Асія) — його дочка-океаніди, яку самі греки зображували верхи на верблюді. В руках у неї були щит і шухлядка з ароматними прянощами. У деяких варіантах міфів Азія є матір'ю (а в деяких — дружиною) самого Прометея — того самого героя, який приніс людям вогонь.

Все, що східніше Європи та ближче до того місця, де сходить сонце, стародавні греки стали називати Азією. Скіфів, які мешкали за Каспійським морем, греки називали азіанамі. А стародавні римляни, до речі, називали азіанамі жителів своєї східної провінції.

Коли почався період великих географічних відкриттів, слово «Азія» вирішено було використовувати для позначення величезних по майданчика земель, що знаходяться ближче до сходу сонця (тобто на схід). Таким чином, появі на карті частині світу під назвою Азія ми зобов'язані ассірійцям і древнім грекам.


Як Антарктида назву свою отримала?

Антарктида — це похідне від слова «Антарктика». Антарктикою назвали південну полярну область. У перекладі з грецької Антарктика означає «протилежно Арктиці», адже назва «Арктика» з'явилося раніше як позначення області, що примикає до північного полюса. Саме слово «Арктика» прямо пов'язане з давньогрецької міфологією.

Громовержець Зевс закохався в німфу Каллісто, але заздрісні боги не змогли бачити, як щасливі Зевс і Каллісто і перетворили вагітну жінку в ведмедицю. Після цього вона народила сина. Аркад, так звали сина (по-грецьки ведмідь — арктос), виріс без матері. Одного разу, полюючи, він замахнувся списом на свою матір ведмедицю Каллісто (зрозуміло, він не знав, хто вона). Побачивши це, Зевс перетворив обох дорогих собі істот в сузір'я — так з'явилися Велика ведмедиця і Мала ведмедиця.

Ці сузір'я допомагали знайти полярну зірку, завжди вказує на північ. Тому всю північну область стародавні греки стали називати Арктикою. Потім з'явилася назва Антарктика (протилежність Арктиці). Ну а пізніше виникло слово Антарктида — шоста частина світла, південний материк у самого полюса Землі.

Відкрили цю частину світу російські моряки під командуванням Фадея Беллінсгаузена 28 січня 1820. Правда, це офіційна дата — саме тоді моряки побачили «крижині материк». Через рік моряки побачили берег і назвали цю місцевість Землею Олександра Першого. Однак ця назва так і не поширилося на весь материк, який у результаті отримав назву Антарктида, пов'язане з древньою Грецією.


Таємниці Антарктиди

Кому належить Антарктида? На Антарктиді немає уряду, і жодна країна світу не володіє цим континентом.Незважаючи на те, що багато країн намагалися отримати право власності на ці землі, було досягнуто згоди, що надає Антарктиді привілей залишатися єдиним регіоном на Землі, який не керується ні однією країною.

Антарктида - єдиний континент без часових поясів. Наукові спільноти в Антарктиді, як правило, дотримуються часу, який пов’язаний з їх рідною землею, або звіряють час відповідно до лінії поставки, яка постачає їх їжею і важливими речами. Тут ви можете пройти всі 24 часових пояси за кілька секунд.

В Антарктиді немає полярних ведмедів. Полярні ведмеді живуть зовсім не в Антарктиді, а в Арктиці. Пінгвіни населяють більшу частину Антарктиди, але навряд чи пінгвін зустрінеться з полярним ведмедем в природних умовах. Полярні ведмеді мешкають в таких областях, як північна територія Канади, Аляска, Росія, Гренландія і Норвегія.В Антарктиді надто холодно, тому там немає полярних ведмедів. Проте останнім часом, вчені починають замислюватися про те, щоб заселити полярних ведмедів на Антарктиду, так як Арктика поступово тане.

В Антарктиді є річки. Однією з них є річка Онікс, яка забирає талі води на схід. Річка Онікс тече до озера Ванда яке знаходиться у Сухій долині Райт. Через екстремальні кліматичні умови вона тече всього два місяці під час антарктичного літа. Її довжина – 40 км, і хоча тут немає риби, в цій річці живуть мікроорганізми і водорості.

Найсухіше місце на Землі. Одним з найцікавіших фактів про Антарктиду є контраст між сухим кліматом і кількістю води (70 відсотків прісної води). Цей континент є найсухішим місцем на нашій планеті. Навіть у найспекотнішій пустелі світу йде більше дощів, ніж в Сухих долинах Антарктиди. Насправді, на всьому Південному полюсі випадає близько 10 см опадів на рік.

Мешканці Антарктиди. В Антарктиді немає постійних жителів. Єдині люди, які проживають там якийсь період часу це ті, хто є частиною тимчасових наукових співтовариств. Влітку число вчених і допоміжного персоналу складає близько 5000 людей, тоді як взимку тут залишається працювати не більше 1000 людей.

У пошуку метеоритів. Одним з цікавих фактів про це континенті є факт того, що Антарктида – це найкраще місце, де можна знайти метеорити. Судячи з усього, метеорити, що потрапили на антарктичний крижаний покрив, зберігаються краще, ніж в будь-якому іншому місці на Землі. Фрагменти метеоритів з Марса є найбільш цінними і несподіваними відкриттями. Ймовірно, швидкість звільнення з цієї планети повинна була бути близько 18 000 км / год, для того, щоб метеорит зміг досягти Землі.

Відсутність часових поясів. Це єдиний континент без часових поясів. Наукові спільноти в Антарктиді, як правило, дотримуються часу, який пов’язаний з їх рідною землею, або звіряють час відповідно до лінії поставки, яка постачає їх їжею і важливими речами. Тут ви можете пройти всі 24 часових пояси за кілька секунд.

Глобальне потепління. Найбільшою сушею, покритою льодом, є Антарктида, де зосереджено 90 відсотків усього світового льоду. Середня товщина льоду на Антарктиді становить близько 2133 м. Якщо весь лід на Антарктиді розтане, рівень моря в світі підніметься на 61 м. Але середня температура на континенті становить -37 градусів за Цельсієм, тому поки немає небезпеки танення. Насправді, в більшій частині континенту температура ніколи не буде вище нуля.

Найбільший айсберг. Айсберг B-15 є одним з найбільших зареєстрованих айсбергів. Його довжина складає приблизно 295 км, ширина близько 37 км, а площа поверхні – 11 000 кв.км, що більше острова Ямайка. Його приблизна маса становила приблизно 3 мільярди тонн. І після майже десятиліття, частини цього айсберга до цих пір не розтанули.

Антарктида — земля імператорська. Це єдине місце на Землі, де можна знайти Імператорських пінгвінів. Це найвищі і найбільші з усіх видів пінгвінів. Також імператорські пінгвіни є єдиним видом, який розмножується під час антарктичної зими, тоді як пінгвін Аделі в порівнянні з іншими видами розмножується в самій південній частині материка.Із 17 видів пінгвінів, 6 різновидів знаходяться в Антарктиді. Незважаючи на те, що для блакитних китів, касаток і морських котиків цей континент також є гостинним, Антарктида не багата наземними тваринами.Одним з найбільших форм життя тут є комаха, безкрила мошка Belgica antarctica, довжиною близько 1,3 см. Тут немає літаючих комах з-за екстремальних вітряних умов. Однак серед колоній пінгвінів можна виявити чорних ногохвосток, які стрибають, як блохи. До того ж, Антарктида – це єдиний континент на якому немає місцевих видів мурах. Пінгвіни досить дружелюбні, а тому не проти поділитися територією із ще однією істотою — безкрилою мошкою Belgica antarctica. Дуже суворий антарктичний клімат не дає їй можливості літати.


Чому Америка називається Америкою?

Навіть дітям відомо, що Америку відкрив Христофор Колумб. Тоді чому ж цю частину світу назвали не Колумбією або Колумбікой? І яке взагалі походження назви Америка?

Христофор Колумб, звичайно, відкрив Америку, але при цьому він і сам не знав, що виявив нову частину світу, вважаючи, що земля по той бік Атлантики — це Китай (Катай, як називали його в часи Колумба).

Колумб все одно прославився на віки. Але набагато рідше говорять про флорентійському навігаторі Амеріго Веспуччі, який жив у той же час, що і Колумб, але був молодший від нього. Амеріго здійснив чотири подорожі до західних берегів Атлантичного океану, але два з них історики вважають не більше ніж містифікацією. Проте як мінімум одну подорож було насправді — Амеріго здійснив його у 1501—1502 роках до берегів Бразилії.

Повернувшись, Амеріго Веспуччі почав барвисто описувати хід подорожі і свої враження, відправляючи ці замітки листами своїм друзям і банкірові Лоренцо Медічі. Через деякий час письма Веспуччі були опубліковані і мали грандіозний успіх у читачів.

Сам Веспуччі пропонував називати відкриту ним землю Новим Світом, але в 1507 році Лотаринзький картограф на ім'я Мартін Вальдземюллер вирішив внести на карту нову землю і назвати її на честь «першовідкривача» — Амеріго Веспуччі. Адже, читаючи замітки Амеріго, багато прийшли до висновку, що Веспуччі відкрив якийсь новий материк, що не має ніякого відношення до Китаю, виявленому Колумбом по той бік Атлантики.

Однак пройшло зовсім не багато часу, і географи-картографи зробили висновок, що і Колумб, і Веспуччі відкрили один і той же континент. Картографи залишили для нього назву «Америка», розділивши її на Північну і Південну.

Таким чином, вже в 1538 році на картах з'явилися Північна Америка і Південна Америка. Проте аж до кінця 17 століття, тобто ще два з половиною століття, ці землі в Європі продовжували називати Новим Світлом. Але, як ми знаємо, офіційно було визнано назву Америка.

Всю цю історію Стефан Цвейг назвав комедією помилок, а А. Гумбольдт охрестив сама назва цієї частини світу «пам'ятником людської несправедливості». Адже не дарма кажуть, що Колумбу щастило поперемінно: «відправився відкривати одне, знайшов інше, але тому, що він знайшов, дали назву третього».


Чому Австралія називається Австралією?

Австралія — п'ятий континент — була відкрита на початку 17 століття голландським мореплавцем Віллемом Янсзон. З тих пір ця частина світу з'явилася на географічних картах, але під назвою Нова Голландія. Однак кордону континенту були в ту пору невідомі. Як же Австралія назву свою змінила, переставши бути просто Новою Голландією?

Відповідь потрібно шукати в глибині століть. Про Австралії заговорили задовго до того, як вона була відкрита. Навіть великий Птолемей був упевнений, що в південній півкулі є величезний материк, який повинен «врівноважувати» планету. За загадковою землею, яка чи то є, чи то її немає, закріпилося умовну назву Terra Australis Incognita, що в перекладі з латинської означає «Загадкова (або Невідома) Південна Земля».

Англійці в 18-19 століттях активно займалися пошуками Загадкової Південної Землі або Нової Голландії. І, нарешті, Джеймс Кук і Метью Фліндерс, здійснивши кілька плавань, сприяли тому, що на картах з'явилися берега п'ятого континенту.

Фліндерс першим обігнув материк. Він писав, що був скутий назвою Terra Australis (Південна Земля), проте з великим задоволенням назвав би материк по-іншому — Австралія. Так з легкої руки Фліндерса цей континент став називатися Австралією, тому що запропонований мореплавцем варіант здався вченим картографам і географам дуже і дуже вдалим.

Австралія назву свою отримала завдяки древнім мислителям і мореплавцеві Фліндерс.


Чому Африка називається Африкою?

Немає точного і єдино прийнятого відповіді на це питання. Існує безліч теорій, кожна з яких має право на життя. Наведемо лише кілька.

Як з'явилася назва «Африка»: перша версія. Назва «Африка» придумали греко-римляни. Територію Північної Африки на захід від Єгипту стародавні греки і римляни довгий час називали Лівією, тому що там жили племена, яких римляни іменували «лівамі». Все, що знаходилося на південь від Лівії, називали Ефіопією.

У 146 році до нашої ери Рим здобув перемогу над Карфагеном. На захопленої в результаті війни території, на якій нині розташовується Туніс, була заснована колонія. Цій колонії дали назву «Африка», так як в цих місцях жили місцеві войовничі племена афарик. За іншою теорії, самі жителі Карфагена називали людей, що живуть не в містах, словом «афрі», що нібито зроблене від фінікійського afar (пил). Римляни, перемігши Карфаген, використовували слово «афрі» для назви колонії. Поступово Африкою стали називати всі інші землі цього континенту.

Як з'явилася назва «Африка»: версія друга. Назва «Африка» придумали араби. Арабські географи давно знали, що Азія й Африка відокремлені один від одного Червоним морем. Арабське слово «фарака» перекладається як «розділяти», «відділяти одне від іншого».

Від слова фарака араби утворили слово «Іфрікія» — саме так вони і називали четвертий континент (давня назва можна перевести як «Відокремлений»). Про це писав відомий арабський учений 16 століття Мухаммед аль-ваза. Пізніше Іфрікія перетворилася в Африку, що було пов'язано з особливостями запозичення іноземних назв у різних мовах.


Ілюстрації

Материки2.jpg Земля.jpg


Медіа


Див. також

Материк

Материк

Материки й океани