Майорці

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Майорці, -ців, м. мн. Раст. Zinnia elegans L. ЗЮЗО. І. 142.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

МАЙОРИ,майорці ів, мн.

Трав'яниста декоративна рослина з квітками переважно червоного та жовтого кольорів.

Між городиною в Бондарихи жартівлива рука бризнула квітами: королевий цвіт, кручені паничі, чорнобривці, майори, нечесані панни, царська борідка (Степан Васильченко, II, 1959, 195); 

Важкі блідо-фіалкові хризантеми і холодно-сині айстри дивно контрастували в цьому букеті з багряними майорами і ясно-червоними, мов полум'я, сальвіями (Вадим Собко, Справа.., 1959, 22).


майо́рці = майо́ри — трав’яниста декоративна рослина з квітками перев. червоного та жовтого ко­льорів; цинія; окраса присадибних квітників сільського обійстя. Важ­кі блідо-фіолетові хризантеми і хо­лодно-сині айстри дивно контрас­тували в цьому букеті з багряни­ми майорами і ясно-червоними, мовполум’я, сальвіями (В. Собко); В травах зелених Квітнуть майорці. Квітнуть лілеї (Л. Первомайський).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 349-350.


Іноземні словники

zinnia an American plant with brightly colored flowers

Ілюстрації

2.jpeg 22.jpeg 23.jpeg 24.jpeg

Медіа

Цікаві факти

  • Здатність квітів «орієнтуватися в часі» свого часу використовував Карл Лінней. Він створив у 1720 році в місті Упсала (Швеція) перший у світі квітковий годинник. Циферблат цього фантастичного годинника складався з окремих секторів, в кожному з яких були розміщені рослини певного виду, які розкривали свої квіти у певний час доби. За допомогою такого годинника вдавалося досить точно (з різницею в півгодини) визначати час. Але такий годинник працював лише в сонячну погоду – в похмурі дні віночки квітів іноді взагалі не розкриваються.
  • Інший цікавий факт про квіти: у багатьох країнах квіти знаходять застосування … в кулінарії. Приміром, календулою у Франції і в Англії заправляють супи, а бутони люцерни додають у салати. У Мексиці вживають в їжу бульби жоржини. Китайці вважають цілком їстівними цибулини деяких лілій, а з кореневищ лотоса роблять борошно, варять суп. З фіалок у Франції готують ароматне желе, а пелюстки хризантем в Японії використовують для приготування вишуканих ласощів. Молоде листя кульбаби додають у салати, його варені корені вживають замість шпинату, а в смаженому вигляді вони навіть можуть замінити каву.