Мазун

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мазун, -на, м. Баловень, любимець. Чи батьків синок, чи материн мазун? Ном. № 9310. Ум. Мазуне́ць, мазунчик. Він у мене один син мазунець. Новомоск. у.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства

МАЗУ́Н, а́, ч., розм. Те саме, що песту́н; улюбленець. Чи батьків синок, чи материн мазун (Номис, 1864, № 9310); Ото під таким доглядом і ріс Пилипко, піднімався на ноги і став мазуном своїм і чужим (Мирний, IV, 1955, 297); Оверко — той, звісно, дівочий мазун, зрідка коли приложиться до чарки (Горд., II, 1959, 164).

Словники

Той, кого надмірно пестують, кому догоджають, потурають у всьому, а також переносно. Добриня.. не відходив від свого пестуна \[Володимира\], жив у Новому городі, біля княгині (С.Скляренко); Мати всім керувала, старші сини заробляли, а меншенький був пестуном долі й надією сім’ї (Л.Дмитерко); Далеко й лунко оддавався голос солов’я, і бриніла в йому пиха й погорда пестуна й улюбленця густого та буйного парку (С.Васильченко).

[1]

ой, кого дбайливо доглядають, якому потурають у бажаннях і примхах або кому таланить у житті. Мати всім керувала, старші сини заробляли, а меншенький був пестуном долі й надією сім’ї (Л. Дмитерко); Не приходила ніколи панотцеві думка про смерть. Як же? Він — “пестій долі” — та мав би вмирати?! (Л. Мартович). песту́нчик форту́ни. Кость за обідом не мав вигляду пестунчика фортуни, навпаки, він був далеко блідшим (бліднішим), ніж завжди (Л. Яновська).

[2]

Ілюстрації

Мазун.jpg Мазун1.jpg Мазун2.jpg

Медіа

Цікаві факти

(переклад з рос.). Прізвище Мазун веде свій початок від прізвиська Мазун. Швидше за все, прізвисько Мазун сходить до українського слова «Мазун» - «улюбленець». Так могли називати улюбленої дитини, єдиного сина. Однак не виключено, що прізвисько Мазун походить від дієслова «мазати». Можливо, так називали або неакуратне, неохайного людини, або того, хто постійно займався брудної, чорною роботою. Так, Мазен - жартівливе прізвисько корінних жителів м Рославля, Дігтяр. Не можна виключити, що це прізвисько міг отримати і поганий художник. Згідно з іншою версією, прізвище Мазун сходить дономінальною «мазанка» - «хата, хата з дрібного лісу або очерету, з обмазки глиною, іноді з гноєм і січкою». Такі будинки поширені на Півдні Росії, а також на Україні і в Білорусії. Однак в псковських говорах це слово має значення «бита глиняна піч». Тому прізвисько Мазун міг отримати і людина, який будував мазанки, і пічник. Таким чином, прізвище Мазун може вказувати і на рід занять предка, і на певні риси його характеру

[ http://www.ufolog.ru/names/order/%D0%9C%D0%B0%D0%B7%D1%83%D0%BD/]

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Мазунча

[ http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%9C%D0%B0%D0%B7%D1%83%D0%BD%D1%87%D0%B0]

Мазунчик

[ http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%9C%D0%B0%D0%B7%D1%83%D0%BD%D1%87%D0%B8%D0%BA]