Ліжко

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

«Словарь української мови»

Ліжко, -ка, с. Кровать. По своєму ліжку простягай ніжку. Ном. № 9883. Гість лави не засидить, ліжка не залежить. Ном. № 11939. Не на ліжко, в домовину сиротою ляжу. Шевч. 27. Ум. Ліженько, ліжечко. Пішов до ліженька, постілька біленька, а на тій постільці дитинка маленька. Чуб. V. 687.

Сучасні словники

Лі́жко, -жка, м. (на) -жку, р. мн. -жок.

Тлумачення:

Лі́жко – 1)призн. для лежання мебля у вигляді рами на ніжках з двома спинками, на яку кладуть матрац і постіль. Господиня постелила Чернишеві на ліжку, а Козакову на долівці (Олесь Гончар, III, 1959, 16); 2)місце для спання; постіль. Я розстелю золоті шати, й на ліжку з трав і конвалій так солодко відпочивати вам буде (Володимир Сосюра, II, 1958, 394).

Орфографічний словник української мови :лі́жко - іменник середнього роду.

Словник синонімів :постіль, постеля, (морське) койка, ур. ложе, одр, р. одрина; (спільне, в тюрмі) нари, (в хаті) піл; д. ліжниця.

Українсько-російський словник : кровать; постель; койка (в больнице, казарме и т.п.).

Фразеологічний словник української мови : встава́ти (підво́дитися) / вста́ти (підвести́ся) з лі́жка. Починати одужувати після тяжкої хвороби. На восьмий тиждень я устав з ліжка. Тоді вже почав жваво у силу вбиратись (Марко Вовчок); прикува́ти / прико́вувати до лі́жка кого. Позбавити когось можливості рухатися, ходити (перев. про хворобу). Ще в дитинстві Леся Українка тяжко захворіла на туберкульоз, який прикував її на довгі місяці до ліжка (З журналу);

Словар українського сленгу : Ліжко 1)(-а) с.; шк.; жарт. Погана оцінка. Гра англ. слів bad - поганий і bed - ліжко.

Це цікаво знати!


Із самого початку появи людини в цьому світі, її цікавило питання: де спати й на чому? Відповіді на нього були різноманітними, іноді безглуздими й смішними в нашому сьогоднішнім розумінні. Такий предмет меблів як ліжко , з'явився тільки в 15 столітті, а до цього йому передували різні оригінальні конструкції, за допомогою яких люди намагалися поспати.
Наприклад, у древньому Єгипті, ліжка фараона й знаті ніколи не були горизонтальними. Узголів'я завжди був вище, тому сон проходив під певним кутом. М'яких подушок під голову, теж не існувало, відпочинок голові забезпечували дерев'яні підставки, які фіксували шию. Саме так і спали єгипетські фараони: напівлежачи, у блиску золота, срібла й слонової кістки, з яких виготовлялося ліжко . Але, простолюдини Єгипту могли спати в нормальному, у нашому розумінні, положенні. Їхнім ложем були прості матраци, набиті сіном або сухими листами. Спали на них, прямо на підлозі або на спеціальному піднесенні, зробленому з дощок або каменів.
Ліжка древнього Рима, звичайно, були бронзовими, з багатою обробкою. Спати на таких, мали право тільки патриції. Крім того, такі ліжка служили ще місцем відпочинку й бесід, на них же й виносили небіжчика з будинку.
Древній Китай, довгий час, набагато випереджав Європу в плані відкриттів і корисних винаходів. Ліжка знатних китайців були зручні й мали спеціальну систему обігріву, не говорячи вже про центральне опалення всього будинку.
А в північній Європі особисте ліжко , довгий час, була предметом розкоші. Часто, навіть ті громадяни, які могли дозволити собі мати слуг, спали разом з ними на одній ложі. Самі ліжка були дуже високими, піднімалися на них за допомогою стільця, або були й сходи. І так було аж до 19 століття.
Оригінальні меблі були в середньовічній Німеччині. Заможні бюргери лягали спати в ліжка-шафи. Їхньою відмінною рисою були дверцята, які закривав тий хто спить. Очевидно, щоб людина не почувала себе небіжчиком, у дверцятах було невелике віконечко. Вважалося, що таке ліжко охороняє не тільки від нечистої сили, але й від мишей і бліх.
В 19 столітті ліжка придбали звичайну для нас форму. Особи королівської крові спали на ліжках неймовірної ширини – це вважалося відмітним знаком їхньої величі й влади. Наприклад, у бельгійського принца Пилипа і його дружини було ліжко шириною в 3, 81 м і довжиною – 5, 79 м.

Ілюстрації

21636 original.jpg De6c1d80c52c.jpg Dickens-bed.jpg C4ad0-68083-5.jpg