Крісло

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Крісло, -ла, с. 1) Кресло. Голова не до ради, а купра не до крісла. Ном. № 6257. На чім посажену? На золотих кріслах. АД. Т. 41. 2) Шесть, идущій сбоку саней отъ головы полоза въ сторону для того, чтобы сани не опрокидывались. Сумск. у. 3) Разрѣзъ въ штанахъ спереди или сзади. КС. 1893. V. 278. XII. 447. Ум. Кріселко, крісельце, кріслечко. У кімнатах у нас було гарно: і кріслечко, і столичок, усе як слід. MВ. II. 31. Сядь собі на кріслечку. Грип. III. 432.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

[1]

КРІСЛО, а, сер. 1. Різновид широкого, переважно м'якого стільця, з бильцями та зручною спинкою; фотель. Хшановський лежав в кріслі, задравши.. ноги на спинку стільця (Нечуй-Левицький, II, 1956, 57); Я падаю в крісло, закриваю очі долонею... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 418); Маленький, жвавий Чиж раптом пірнув у глибоке крісло і немов заховався у ньому (Леонід Смілянський, Сад, 1952, 150). 2. рідко. Те саме, що стілець. Целя.. попідливала свої квітки, позмітала пил із столика, з пари крісел (Іван Франко, II, 1950, 290); Посередині кімнати лежали два крісла.., прикриті стягненою зі столу скатертю (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 147). 3. тільки мн., заст. Місця в партері театру. В театрі в проходах між кріслами вона не ходила, а бігала й ніби пурхала (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 230); Катя й Оленька оглядали ложі обох ярусів, крісла (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 226). 4. з означ., перен. Про високу адміністративну посаду. Ніхто сторонній не сказав би, що людина ця.. чекає міністерського крісла (Юрій Яновський, I, 1954, 126); — Чим ви гарантовані, що коли-небудь не вирине десь отака потвора та не засяде в президентське крісло, як засів свого часу Гітлер? — Не вийде, — категорично заперечив Черниш. — Народи порозумнішали (Олесь Гончар, III, 1959, 420).

Українвський тлумачний словник

[2]

крісло -а, с. 1) Різновид широкого, перев. м'якого стільця, з бильцями та зручною спинкою; фотель. 2) рідко. Те саме, що стілець. 3) тільки мн., заст. Місця в партері театру. 4) з означ., перен. Про високу адміністративну посаду.

Орфоепічний словник української мови

[3]

крісло [кр’і/сло] -сла, м. (на) -с'л'і, р. мн. -сеил

Словник синонімів

[4]

КРІСЛО фотель; Г. стілець; (міністра) посада, пост, портфель.


Ілюстрації

Крісло1.jpg [5] Крісло2.jpg [6] Крісло3.jpg [7] Крісло4.jpg [8] Крісло5.jpg [9]


Цікаві факти

Крісло

Крі́сло — предмет меблів, широкий стілець з поручнями, на які можуть спиратися лікті. Слово крісло має слов'янські корені: раніше так називалися три бруски, зв'язані трикутником, які кріпилися до задньої частини возу чисаней для перевезення громіздкої поклажі (наприклад, дров). Різновиди Крісло-ліжко — розкладне. Крісло-трансформер — крісло з додатковими пристроями (наприклад, із механізмом, що дозволяє трохи розкласти крісло). Крісло-качалка. Масажне крісло. Крісло курця — з вбудованою попільничкою. Крісло автомобільне чи автокрісло — не належить до меблів, оскільки може використовуватися тільки в автомобілі і є його частиною. Дитяче автокрісло — різновид автокрісла, що може бути віднесено до меблів, оскільки може зніматися з авто і використовуватися як частина дитячої коляски чи переносний або хатній пристрій.

[10]

Крісло-гойдалка

Крі́сло-го́йдалка — крісло на вигнутих полозках, на яких воно гойдається Вплив на організм Крім розслаблюючої дії на нервову систему, розгойдування підвищує здатність до концентрації і покращує пам'ять. Крісло-гойдалка допомагає в лікуванні різних захворювань, таких як «коліт», «метеоризм» і «виразка шлунка». Фахівці пов'язують цей лікувальний вплив з активізацією роботи різних органів, стимуляція яких здійснюється м'якою «тряскою», що виникає при розгойдуванні. допюгналгнаднориюлоюомюоли Механізм «крісло-гойдалка» в офісних меблях Механізм «крісло-гойдалка» — похитування крісла з точно підібраним під вашу вагу коефіцієнтом пружності. Децентралізація гойдання: вісь гойдання в механізмі «крісло-гойдалка» має бути винесена вперед з-під центру крісла (чим далі — тим краще), тоді при похитуванні в кріслі ноги (коліна) не підніматимуться вгору, і процес гойдання виглядатиме гідно і солідно. [11]

Іспанське-крісло

Іспанське крісло — інструмент тортур. Іспанське крісло широко використовувалося катами іспанської інквізиції. Було виготовленим із заліза кріслом, в яке в'язень сідав і до якого його прив'язували. Попереду внизу до крісла були прикріплені металеві колодки, в які дуже міцно затискалися кісточки в'язня. Коли він опинявся в такому абсолютно безпорадному положенні, під його ноги ставили жаровню з розжареним вугіллям, так, що ноги починали поволі підсмажуватися, а для того, щоб продовжити страждання, ноги час від часу поливали олією. Часто використовувався і інший варіант іспанського крісла, що був металевим троном, до якого прив'язували жертву і розводили під сидінням вогонь, підсмажуючи сідниці. Тортурам на такому кріслі була піддана відома отруйниця Катрін Ла Вуазен під час відомої Справи про отруєння у Франції в 17 столітті.

[12]