Копитце

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Копитце, -ця́, с. 1) Ум. отъ копито́. Юнь вовк не п’є, копитцями б’є. Чуб. І. 2) Родъ инкрустаціи изъ мѣди въ формѣ подковы. Шух. І. 278. 3) мн. Родъ вышивки. Kolb. І. 49. 4) мн. = Копитень. ЗЮЗО. І. 113.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КОПИ́ТЦЕ́ , -итця, сер. Зменш.-пестл. до копито. Еге ж, бачив я його [чорта] добре.., намалював би вам і ріжки, і копитце (Марко Вовчок, VI, 1956, 261). // Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 281.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Копитце, -ця́, с.

1) Ум. отъ копито́. Юнь вовк не п’є, копитцями б’є. Чуб. І.

2) Родъ инкрустаціи изъ мѣди въ формѣ подковы. Шух. І. 278.

3) мн. Родъ вышивки. Kolb. І. 49.

4) мн. = Копитень. ЗЮЗО. І. 113. // Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 2, ст. 281.

Словари онлайн

КОПИ́ТЦЕ́, - и́тця́, с.

Зменш.-пестл. до копи́то́.

Еге ж, бачив я його [чорта] добре.., намалював би вам і ріжки, і копитце (Марко Вовчок);

Побачив [Сироватка] великий табун сайгаків, котрі мчали просто на нього. Були добряче налякані – летіли, не помічаючи людини .. Бризкала з-під копитець роса (Ю. Мушкетик);

– Ага, їде, їде, голубок-яструбок. Цокають, чую, цокають копитця по асфальту (В. Лис);

  • Образно. Крижаними копитцями продзвенів за ним [за листопадом] грудень (А. Дімаров);

Він посмоктав люльку, випустив із кутика вуст білий дим – і маленькі пухнасті коники побігли в небо. Мчали весело, врізнобій, побрикуючи кумедними копитцями, куйовдячи довгі прозорі гривки (І. Андрусяк);

  • У порівн. Перші краплі крихітними копитцями промерехтіли затокою – починався дощ (В. Дрозд). // Словник української мови: у 20 т. / НАН України, Укр. мов.-інформ. фонд. — К. : Наукова думка

Словари и энциклопедии на Академике

Копитце, -и́тця, с.

Зменш.-пестл. до копито. // Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Іноземні словники

Словари онлайн

КОПИТЦЕ, імен. сер. роду

копытце // Большой украинско-русский словарь

Ілюстрації

Копитце.jpg Копитце 3.jpg Копитце 1.jpg Копитце 2.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Заготовляють листки [копитця] навесні та на початку літа, зриваючи їх з черешками або зрізуючи ножами чи серпами і складають у кошики. Сировину переробляють у день збирання. Кореневища викопують восени, промивають у холодній воді і сушать у затінку або в сушарках при температурі 50° С. Зберігають у коробках у сухому, прохолодному місці.

Матеріал зі Stud.com.ua

Анатомічне і гістологічне будова пальців і копитець у великої рогатої худоби практично схоже з будовою пальця коні, відмінність полягає лише в тому, що на кожній кінцівці є два добре розвинених пальця - III (медіальний) і IV (латеральний) і, крім того, два рудиментарних висячих - II і V. Рудиментарні пальці функціонального значення не мають і представлені роговий капсулою і однією-двома кісточками, які не мають суглобового з'єднання з основним скелетом кінцівки.

Сторони копитець III і IV пальців, звернені один до одного, називають аксіальним (axis - вісь), т. Е. Зверненими до осі пальця, лінії, що проходить по дорсальній поверхні пальця і розділяє його на дві рівні частини; а протилежні їм - абаксиальную, і ті, і інші мають однакову будову. // Ветеринарная ортопедия : учебник для вузов / А. А. Стекольников, Б. С. Семенов, В. А. Молоканов, Э. И. Веремей. — 2-е изд., испр. и доп. — Москва : Издательство Юрайт, 2017. — 309 с. — (Высшее образование).

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Копито

Копитень

Чотирка

Нога

Лапа