Компас

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Компас, -су, м. Компасъ. Ком. II. 90.

Компас-це...

Компас (у професійній мові моряків: компас) - пристрій, що полегшує орієнтування на місцевості шляхом вказівки на сторони світу.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)


КО́МПАС, а, чол. Прилад для визначення сторін світу, у якому намагнічена стрілка завжди показує на північ. Магнітна стрілка є головною частиною компаса — приладу, що дає змогу визначити сторони світу (Фізика, II, 1957, 132); Офіцери на ходу будуть поглядати на компаси, що світитимуться в темряві на їхніх руках (Олесь Гончар, III, 1959, 297); * Образно. Велике вчення — марксизм-ленінізм — було, є і буде надійним компасом, несхибним дороговказом до людського щастя, до комунізму (Літературна газета, 4.VII 1961, 1).

Магнітний компас

Історія створення

Імовірно, компас був винайдений в Китаї при династії Сун і використовувався для вказівки напряму руху по пустелях (докладніше див. Чотири великих винаходи).

Морський компас вперше описує Кипчаки в 1282 році, а потім ал-Макрізі (пом. 1442).

У Європі винахід компаса відносять до XII-XIII ст., Проте пристрій його залишалося дуже простим - магнітна стрілка, укріплена на пробці і опущена в посудину з водою. У воді пробка зі стрілкою орієнтувалася потрібним чином. На початку XIV в. італієць Флавіо Джойя значно удосконалив компас. Магнітну стрілку він надів на вертикальну шпильку, а до стрілки прикріпив легкий коло - картушку, розбиту по колу на 16 румбів. У XVI в. ввели поділ картушки на 32 румба, і коробку зі стрілкою стали поміщати в кардановому підвісі, щоб усунути вплив хитавиці корабля на компас. У XVII ст. компас забезпечили пеленгатором - обертається діаметральної лінійкою з візирями на кінцях, укріпленої своїм центром на кришці коробки над стрілкою.

Слово «компас», мабуть, походить від старовинного англійського слова compass, що означало в XIII-XIV ст. «Коло».

Принцип дії

Принцип дії заснований на взаємодії поля постійних магнітів компаса з горизонтальної складової магнітного поля Землі. Вільно обертається магнітна стрілка повертається навколо осі, розташовуючись уздовж силових ліній магнітного поля. Таким чином, стрілка завжди паралельна напрямку лінії магнітного поля.

Електромагнітний компас

Електромагнітний компас є «розгорнутим» електрогенератором, в якому магнітне поле Землі відіграє роль статора, а одна або кілька рамок з обмотками - ротора. Співвідношення напруг, що наводяться в обмотках при русі в магнітному полі, показує курс, або одна обмотка встановлюється під заздалегідь заданим кутом до поздовжньої осі літака або корабля, і для підтримки курсу пілоту або рульовому слід кермом напряму утримувати стрілку на нулі.

Перевага електромагнітного компаса перед звичайним магнітним - у відсутності девіації від феромагнітних деталей транспортного засобу, так як вони нерухомі щодо обмоток і не наводять в них струмів.

Для роботи простого варіанту електромагнітного компаса з індикатором у вигляді гальванометра потрібне швидке рух, тому перше застосування електромагнітний компас знайшов в авіації. Був використаний Чарльзом Ліндбергом при перельоті через Атлантику в 1927 році

Компас
Компас
Компас
Компас

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=1G-X-RmhhA4

https://www.youtube.com/watch?v=FtIBGFcjmpk

https://www.youtube.com/watch?v=YsMTQ1gfFsI

https://www.youtube.com/watch?v=1tCHlYrOjNI