Киселиця

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Киселиця, -ці, ж. Родъ киселя, варимаго изъ сливъ и кукурузныхъ крупъ (Шух. І. 143) или изъ муки кукурузной гречневой или ржаной. (Kolb. І. 54), ячменной или овсяной. Желех.

Сучасні словники

КИСЕЛИ́ЦЯ, і, ж. Драглиста страва зі слив та борошна або круп. [Мати:] Ну, жніте ж, дітоньки, а я піду, зварю вам киселиці на полудень (Л. Укр., III, 1952, 236); Протерті сливи змішують з відваром, у якому варились ягоди, доводять до кипіння, всипають злегка підсмажене кукурудзяне борошно або манні крупи, цукор і варять.. Киселицю подають гарячою (Укр. страви, 1957, 282).

Киселиця фруктова (Закарпатська кухня)

Готують із суміші різних сушених фруктів.

Сушені фрукти перебирають, добре промивають і кладуть у ка­струлю з киплячою водою, дотримуючи послідовність закладання їх. Спочатку варять майже до готовності сушені яблука та груші. Коли стануть трохи м'якшими, до них додають сушені сливи або абрикоси, або вишні і продовжують варіння, слідкуючи, щоб фрукти не розварилися.

Наприкінці варіння киселицю заправляють сметаною, добре змі­шаною з борошном та молоком, ще раз доводять до кипіння і залишають на деякий час для настоювання.

Готову киселицю подають гарячою, але якщо її охолодити, вона може бути і холодного першою стравою.

Витрати продуктів на одну порцію: яблука 50 г, груша 50 г, слива 50 г, сметана 60 г, молоко 40 г, борошно 5 г, во­да 350 г.

Ілюстрації

Kuseliza231117.jpg Kyselica231117.jpg Kiseliza231117.jpg

Див. також

https://www.youtube.com/watch?v=gg283XEiHNQ https://cookorama.net/uk/blog/pershi-stravy/kyselycya.html

Джерела та література

http://ukraine-in.ua/ua/ukrainskaya-kukhnya/deserty-napitki/kiselitsa

Зовнішні посилання

http://ukrlit.org/slovnyk/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F