Кепеняк

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кепеняк

Словник Гріченка

Кепеня́к, -ка, м. 1) Одежда угорскихъ украинцевъ-горожанъ: родъ венгерской че — мерки съ особаго рода вышивками и съ большимъ количествомъ пуговицъ. 2) Верхняя суконная кофта, носимая украинскими мѣщанками въ Угорщинѣ. Гол. Од. 81.

Етнонім

Українське «угорці» походить від давньоруської назви цього народу — ѫгре (однина — ѫгринъ), похідної від прасл. *ǫgrъ, *ǫgъrinъ («угорець»), що виникло як адаптація лат. Hungarus (множина — Hungari; раніші форми Ungari, Ungri) — з переходом початкового un- у носовий ǫ[14]. Латинське Hungari, Ungari, Ungri, як і грец. Οὖγγροι, Οὑγγρικός, походить від Hunuguri, ᾽Ονόγουροι — етноніма одного з тюркських народів, який надалі був перенесений на мадярів. Його пов'язують з булгарським оn ogur і дав.-тюрк. оn oguz («десять огузьких родів»). Пізніша форма Hungari, можливо, виникла внаслідок контамінації з назвою іншого східного народу — Hunni («гуни»). Похідними від Hungarus, Hungari називають угорців і в інших мовах Європи. Угорці відомі також під застарілою назвою «венгерці»[16] — це є адаптацією пол. Węgier («угорець») — теж похідного від праслов'янського *ǫgrъ, з переходом носового ǫ в носове ę і доданням протетичного «w». Російська назва угорців — «венгры» запозичена з польської; похідне від ѫгре слово «угры» у російській мові вживають лише в значенні «народи, що говорять угорськими мовами» (угорці, ханти й мансі), а також як елемент складового терміна «угро-финны» або «финно-угры» («народи, що належать до угро-фінської мовної групи», «фіно-угорські народи»). «Угорськими горами» (горы Угорскыи) у Стародавній Русі називали Карпати.

Традиційне вбрання

Традиційний одяг угорців також вельми різноманітний. Жінки носили широкі збірчаті спідниці, часто надягаючі на декілька нижніх спідниць, короткі сорочки з широкими рукавами, яскраві безрукавки (пруслики). З'являтися на людях вони могли тільки в головних уборах — чіпцях, хустках. Чоловічий костюм складався з полотняної сорочки, жилета і полотняних штанів (гат'я). Серед головних уборів переважали хутряні шапки і солом'яні капелюхи. Чоловічий верхній одяг — суконне пальто простого крою (губа), розшитий плащ (сюр), довга хутряна накидка (шуба).

Відмінності в одязі

До кінця XIX в. тканини та одяг для селян виготовляли сільські майстри, які керувалися спрадавна сталими традиціями. В Угорщині були великі відмінності між дворянської і селянської одягом. Крім того, існували певні відмінності в сукні бідних і заможних селян - головним чином в прикрасах, як тканини, а також у кількості костюмів. Були відмінності в одязі за професіями. Особливо оригінально було плаття пастухів. Так, хортобадьскі чікоші (табунники) носили крислаті капелюхи, сині сорочки і широкі полотняні штани гатьі ( gatya ); у кан-Дашею (свинопасів) гір Матра штани були чорного кольору; характерною частиною одягу землекопів, що живуть уздовж Тцси, були оксамитові штани. Існували й вікові відмінності в одязі, особливо в головних уборах. Вікові відмінності виявлялися і в зачісках. У свята, на весілля, під час трауру вдягали особливі костюми. Святкові сукні надягали і в ярмаркові дні. Пори року не завжди впливали на зміну сукні. Так, відомо, що в минулому столітті на Великому Алфельда іноді і взимку пастухи пасли худобу в сорочці і гатьях. З іншого боку, пастухи навіть у найспекотніші дні приходили в місто в ошатному Сюре - білої суконної накидці.

Жіночий одяг

Жіночі сорочки звичайно короткі, але перш угорські жінки носили і довгі сорочки. У плечей вони часто красиво вишиті або прикрашені складками. Рясна вишивка на рукавах у шаркезскіх, калотасегскіх і тороцкойскіх жіночих сорочок. Pendey - нижня спідниця, зшита з полотна, - поясний одяг. У східній Угорщині носили Пенда однакової ширини вгорі і внизу, на заході і на півночі Пенда внизу були більш широкими. У молдавських угорців і на заході Угорщини жінки поверх Пенда обгортали шматок кольорової вовни-• ної тканини і зміцнювали його на талії вовняним поясом ( katrinca ). Один з нижніх кутів тканини заколювали так, щоб під неї можна було бачити білий Пенда. Тип верхньої спідниці частково розвинувся пізніше з Пенда, почасти ж цей одяг потрапила в село з міста. Серед жінок було широко поширено носіння різних безрукавок ( pruszlik ), частіше оксамитових, що нагадують чоловічі жилети, щільно прилеглих до талії . Пруслікі прикрашали шнурівкою, металевими петлями, вишивкою. У Трансільванії пруслік часто викроюють разом з спідницею і нагадував сарафан. Неодмінною частиною жіночого одягу був фартух. Особливо ошатні покриті рясною вишивкою фартухи в жінок калотасегов і матьо. У останніх чоловіки теж носили фартухи. Жіночої зимової верхнім одягом був короткий, до талії, зшитий з овчини Кедема ( kodmon ), який, по суті, заміняв зимове пальто. Під нього накидали на плечі складений трикутником шовковий або вовняний хустку, перехрещуються на грудях. Як і чоловіки, жінки носили хутряну накидку - шубу ( suba ) коротку, до талії, зазвичай коричневого кольору.

Чоловічий одяг

Чоловічі сорочки на півночі і заході шили короткими, часто з широкими рукавами. Сорочки ж угорців у південній та східній частині країни були дуже довгими, що доходять до колін. Пізніше майже всюди чоловіки стали носити досить довгі сорочки (нижче попереку), часто з дуже широкими, розвіваються рукавами: у плечі рукав збирався в складки і тому покриває предплеч'е частина була дуже широка. Такі сорочки іноді носять ще і в наші дні пастухи Алфельда. У західній частині угорської етнічної території чоловіки носили вузькі штани, в східній - дуже широкі, що нагадують спідницю. Верхній одяг здебільшого шили з шерстяної тканини або з овчини. З нитки синтетичні сукна, довгий ворс якого на перший погляд дуже нагадував овчину, шили guba - надзвичайно простого крою пальто. Рукава губи були дуже довгими; зазвичай її носили накинутою на плечі. У минулому у бідняків на всю сім'ю була одна спільна губа. Нерідко нову губу носили жінки, а стару - чоловіки. У північній і північно-східній частині Угорщини був поширений сюр ( sziir ) - виключно чоловічий верхній одяг, схожа на плащ. Сюр шили з білого сукна. Його носили як накидку, і тому часто рукава використовувалися замість кишень. Ззаду у сюру великий комір, який раніше був капюшоном. Цей комір рясно прикрашений вишивкою з стилізованих квіткових мотивів і аплікаціями з сукна. Є кілька місцевих варіантів сюру. На схід від Тиси місцями його носять ще й зараз.

Народний костюм

В Угорщині існує кілька характерних місцевих комплектів народного костюма. Такий, наприклад, секейскій костюм в Трансільванії, калотасегскій і тороцкойскій костюми. Багатостарих елементів одягу зберігають ще молдавські угорці. Особливо багатоколірними костюмами відрізняються групи матьо, шаркези, палоци району Капувер і вепгри, що живуть у Словаччині (околиця міста Зобор). З кінця минулого століття в село стали проникати фабричні промШп-лені вироби, і народний костюм сильно змінився. Ці зміни стали особливо помітні в останні два десятиліття. Змінюють одяг перш за все ті сільські жителі, які починають працювати в містах. Угорські трудящі стали носити робочий одяг, виготовлену фабричним способом. Її охоче носять і жінки. Дуже популярні гумові чоботи та боти. Звичайно, традиційний одяг народ залишає не відразу. У Мезекевешде, у матьо, літні жінки ще й зараз носять старе народне плаття, тоді як молоді після 1945 р. відмовилися від не пристосованою до роботи народного одягу. Останнім часом серед пастухів, які працюють в державних господарствах і виробничих кооперативах, почався рух за повернення до традиційних видів професійної одягу (наприклад, сюр, шуба). У Шаркез і у палоцей жінки ще часто носять старого покрою спідниці, кофти, але черевики й панчохи у них вже куплені.

Ілюстрації

Уугорцыы.jpg

Ууугорц.jpg

Уууугорц.jpg