Каравелла

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сучасні словники

Каравела - тип парусного судна, поширений в Європі, особливо в Португалії та Іспанії, у другій половині XV - початку XVII століття. Один з перших і найбільш відомий тип кораблів, з яких починалася епоха Великих географічних відкриттів. Опис:Образ каравели зазвичай представляється дво- або Трищогловий судном з косим латинським вітрильним озброєнням (каравела-латина). Хоча на каравелах нерідко використовувалося і пряме вітрильне озброєння (каравела-Редонда).

Завдяки своєму поетичного назвою, Каравела асоціюється з усіма середньовічними океанськими подорожами і відкриттями нових земель, тим самим незаслужено витіснивши більш придатні для морських походів і більш поширені в той час каракка. Хоча каравели і брали участь в океанських походах, це було на початковому етапі Епохи Великих географічних відкриттів, під час перших походів португальців уздовж західного африканського узбережжя. Пізніше каравели грали другорядну роль в складі ескадр, що складаються з каракка, в тому числі в походах Христофора Колумба, Васко да Гами, Фернана Магеллана.

Походження слова

Слово португальського походження. Caravela (порт.), Зменшувальне від caravo - невелике вітрильне судно. Сходить до пізньо-латинського carabus - плетені човен, обшита шкірами. Латинське слово в свою чергу походить від грецького χαραβος [1]. До цього ж грецького слова сходить російське «корабель» [2] [3] і поморське «карбас».

Існують і інші версії етимології слова «каравела». Так є твердження, що на початку XIII століття термін каравела мав відношення до невеликих арабським судам з латинським вітрильним озброєнням, що називався qârib [4]. Втім, слово qârib теж походить від грецького χαραβος [1].

У XIX столітті існувала романтична, але невірна «італійська» версія походження слова «каравела», пов'язана з красою і витонченістю судна - від італійського cara bella - «мила красуня» [5]. Дана версія не має переконливих підстав.

Співзвучність англійської (і інших західноєвропейських мов) терміна carvel (виконання обшивки судна «вгладь») - на противагу клінкерної обшивці clinker ( «внакрой») - з назвою caravel не дозволяє робити висновок про походження слова «каравела» від назви технології, так як поява терміна carvel зафіксовано значно пізніше, ніж назва судна.

Ілюстрації

Каравелла1.png Каравела2.png Каравелла3.png Каравелла4.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання