Календарь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Календарь, -ря, м. Календарь. Віщував календарь, та в помийницю впав. Ном. № 13438.


Сучасні словники

Календар ; ч. (лат., букв. - боргова книжка)

  • Покажчик усіх днів року з зазначенням днів відпочинку, свят або визначних подій.
  • Система числення великих проміжків часу, що грунтується на періодичності явищ природи, пов'язаній з рухом небесних світил.

Сучасний К. бере початок від юліанського К. (старий стиль), запровадженого Юлієм Цезарем у 46 р. до н. е. У цьому К. з кожних 4 років 3 роки були по 365 днів, а четвертий, високосний (номер якого ділиться на 4) 366 днів. Оскільки тривалість юліанського року довша за справжню на 11 хв 14 сек, то за 128 років це призводило до запізнення початку календарного року майже на 1 добу. У 1582 р. папа римський Григорій XIII провів реформу юліанського К. - було запроваджено григоріанський К. (новий стиль). За високосні роки серед вікових вважають лише ті, в яких число сотень ділиться на 4. Середня тривалість року в григоріанському К. на 26 сек довша за справжню.

  • Розподіл занять, роботи, змагань і т. ін. за днями, місяцями.
  • Спосіб лічення днів у році.

Календар календар - іменник, чоловічий рід, неістота, II відміна відмінок однина множина називний календар календарі родовий календаря календарів давальний календареві, календарю календарям знахідний календар календарі орудний календарем календарями місцевий на/у календарі на/у календарях кличний календарю календарі


Ілюстрації

Календар 01.jpg.jpg Календар 02.jpg.jpg Календар 03.jpg.jpg Календар 04.jpg.jpg

Див. також

  • Календар і історія його походження.
    Якщо говорити про календар у цілому, те, відповідно до досліджень, можна затверджувати, що самий перший календар, що з'явився на світло з'явився в сибірських якутів і жителів острова Никобар неподалік від узбережжя Малайзии, був місячним календарем. Очевидно в той час люди вважали, що місяць більше таємничий чим денне світило, і воліли використовувати дані отримані при русі місяці для вирахування днів і тижнів. І було це зразково 500 000 років тому.
    А якщо говорити, наприклад про те, звідки з'явилося число сім у кількості днів у тиждень, те отут потрібно згадати вже більше пізні часи - Древній Вавилон.

Ідей із приводу того, чому саме 7 днів багато. Одна з них говорить про те, що ця цифра связанна з фазами місяця (справа в тому, що саме 7 днів проходить між зміною фаз місяця), інша версія говорить що 7 днів у тиждень з'явилося завдяки тому, що на небі крім місяця й сонця присутнє ще 7 планет, кожна з яких захищає певному дню тижня

  • Якщо ж говорити про звичний нам - сонячному календарі, те його історія виникнення починається тільки лише в 46 році н.е., і, як не дивно - без Древнього Рима й отут не обійшлося. Увів сонячний календар Гай Юлій Цезар. Однак із введенням такого календаря так само виникли проблеми. Справа в тому, що періодично (раз в 4 роки) додавався один день, що був неврахований, у зв'язку із чим з'їжджали всі церковні свята. І тому, церкви не подобається «юліанський календар».

Результатом цього невдоволення й став «григорианский» сьогоднішній наш календар. Який, до речі з погляду астрології й літочислення є на сьогодні практично ідеальним і не потребуючим ніякого втручання