Кавун

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Фото

Словник Б. Д. Грінченка

Кавун, -на, м. 1) Арбузъ. Cucumis citrullus. Ой ти ходиш по горі, а я по долині, ой ти садиш кавуни, а я саджу дині. Нп. Родючий баштан жовтіє динями, зеленіє кавунами. МВ. І. 104. Отличаютъ кавун отъ кавуни́ці и кавунки: у кавуна сѣренькій кружокъ, гдѣ былъ цвѣтокъ, меньше, чѣмъ у кавунки; послѣдняя вкуснѣе кавуна. Аѳанасьевъ-Чужбинскій. Поѣздка въ Ю. Россію, I. 410. 2) мн. Дѣтская игра. Ив. 44. Ум. Кавуне́ць, каву́ник, -каву́нчик, -кавунчичок.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

КАВУН 1. Баштанна сланка рослина з великими їстівними плодами. По грядках кавуни стелять своє огудиння (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 45); Кавуни — досить тепловимоглива культура (Овочівництво, 1956, 319).

2. Круглий соковитий плід цієї рослини з солодкою червоною серединою. Родючий баштан жовтіє динями, зеленіє кавунами (Марко Вовчок, I, 1955, 309); Достиглі кавуни мають суху плодоніжку, блискучу кору з чітким на ній візерунком (Українські страви, 1957, 208); * У порівняннях. Його голова, голена й кругла, немов кавун, здіймалась над усіма (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 153). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973.

КАВУН одно- і багаторічна трав'яниста рослина родини гарбузових, харчова і кормова культура; походить з Африки, вирощують переважно на пд. Європи. УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

КАВУН бот. арбуз КАВУНОВИЙ арбузный Українсько-російський словник

КАВУН water-melon Новий англо-український, українсько-англійський словник, 2002

КАВУН pasteque; melon Новий французько-український, українсько-французький словник,2007

Ілюстрації

6253.jpg Kak-vybrat-arbuz 1.jpg Arbuza 1.jpg 239720.jpg
1344522027.jpg Dfhj.jpg Kavun.jpg Кавун.jpg

Медіа

Цікаво знати

Чим корисний кавун

1. Підтримує здоров`я плоду і імунітет Вітамінів в кавуні порівняно небагато, за винятком одного — фолієвої кислоти (вітамін В9). Вона бере участь в кровотворенні, перешкоджає жировій інфільтрації печінки, підтримує імунну систему, сприяючи нормальному утворенню і функціонуванню білих кров`яних тілець — лейкоцитів, а також грає важливу роль у вагітності — регулює формування нервових клітин ембріона, що украй важливе для його нормального розвитку. Тому кавун буде корисний всім із загальнозміцнюючою метою і просто незамінний вагітним і тим, хто планує незабаром народжувати дітей. 2. Гонить пісок Як відомо, мало хто зупиняється на одній кавуновій часточці. У результаті сечогінний ефект кавуна відомий всім. Більше інших цю властивість слід узяти на замітку тим, хто хоче очиститися. Так званий метод кавуново-водних поштовхів, коли людина щодня впродовж 4—5 днів з`їдає близько 2 кг кавуна натщесерце, можна в 2 прийоми — вранці і вдень — відомий спосіб поганяти пісок з нирок. 3. Покращує стілець і колір обличчя Кавун ганяє не тільки пісок з нирок, але сприяє звільненню застійної жовчі. Таким чином, хороший стілець і колір оличчя наступного дня після «кавунотерапії» вам забезпечені. 4. Виводить зайвий холестерин Кавун багатий клітковиною, яка сприяє виведенню зайвого холестерину, одного з головних винуватців т.з. хвороби старості атеросклерозу. 5. Сприяє схудненню Кавун — одна з тих страв, яка підходить для розвантажувальних днів, які зазвичай практикують для поліпшення самопочуття і схуднення (способів декілька, вони об`єднуються під назвою «кавунова дієта»). Їх можна практикувати від 2-х разів в тиждень до 1 разу на 10 днів. У розвантажувальний день потрібно з`їдати тільки 1,5—2 кг кавуна, розділивши цю дозу на 5 прийомів. Варіант для тих, хто насилу переносить голод, — їсти кавун уприкуску з чорним хлібом (він до того ж хороший абсорбент). 6. Допомагає при коліті У народній медицині відомий спосіб лікування коліту — запалення товстого кишечника — за допомогою настою з кавунових кірок. Для його приготування візьміть 80—100 г сухих кавунових кірок, залийте 500 мл окропу і дайте настоятися до охолоджування. Приймайте по 0,5 склянки 4—5 разів на день.

НА ЗАМІТКУ

Ознаки стиглого кавуна — глухий звук при поплескуванні його долонею і жовта пляма на боці. Не купуйте тріснутий кавун — швидко зіпсується. Бережіть кавун в холодильнику. Якщо він не розрізаний, то може пролежати там до двох тижнів. А ось розрізаний краще з`їсти протягом доби.

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання