Индик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Индик, -ка, м. Индюкъ, индѣйскій пѣтухъ. Ходить, як индик переяслівський. Ном. Посип индикам, гусям дай. Шевч. 132. Надувся, як индик. Котл. Ен. II. 35.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ІНДИК, а, чол.

1. Великий свійський птах родини фазанових, якого вирощують на м'ясо; самець індички; індійський півень. — Вимети хату, внеси дрова, Посип індикам, гусям дай (Тарас Шевченко, I, 1951, 84); Кури і качки проходжувалися по подвір'ю, а надутий, вічно сердитий і булькітливий індик.. панував над усіма (Іван Франко, III, 1950, 233); Індики ціняться за ніжне, соковите м'ясо білого кольору. Це великі птахи. Вони, як і кури, мають міцні ноги й короткі крила (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 130); * У порівняннях. А Карпо й собі надувся, мов індик (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 302).

2. Страва з м'яса цього птаха. Тут їли.. Свинячу голову до хріну І локшину на переміну, Потім з підлевою [підливою] індик (Іван Котляревський, I, 1952, 72); Обід помалу доходив до кінця, коли подали індика, гостям поналивано шампану (Іван Франко, VII, 1951, 341).

[[1]]

Відмінок Однина Множина
Називний інди́к індики́
Родовий індика́ індикі́в
Давальний індику́, індико́ві індика́м
Знахідний індика́ індики́, індикі́в
Орудний індико́м індика́ми
Місцевий на/в індику́, індико́ві на/в індика́х
Кличний інди́че індики́

Харчування

У минулому в приватних господарствах індичок годували зернами гречки, вівса і ячменю, розмоченим у воді чорним хлібом, вареним картоплею і різної зеленню. Індички охоче їдять сире і варене м'ясо і, перебуваючи в поле, на пасовище, багато винищують черв'яків, гусениць, жуків, лялечок комах і навіть польових мишей і жаб, ніж можуть бути корисні садам (де немає ягідних кущів) і городах. Для поїдання дорослих колорадських жуків індичок привчають з дитинства, додаючи потроху в корм товчених колорадських жуків або скармливая жуків, закочуючи їх в горошини разом з хлібом.

Якщо поблизу пасовища немає лісу, де б індички могли сховатися під час негоди, то влаштовували особливий для того навіс. Чи не допускали пастися індичка там, де росте зозулинець (лат. Orchis) і пурпурна наперстянка (Digitalis purpurea).

В даний час індичок годують головним чином комбікормом у вигляді гранул, крихти або розсипних.

Ілюстрації

Індик1.jpg

Індик2.jpg

Індик3.jpg

Медіа

Див. також

Розведення індиків в домашніх умовах

При розведенні індиків і вирощуванні молодняку ​​дуже важливо підготувати приміщення, в якому пташенята проведуть перші тижні життя. Індичат містять окремо від інших птахів, тому що в перші тижні життя вони беззахисні перед різними заразними захворюваннями. Приміщення має бути теплим, температура близько джерела тепла в перші 7 днів не повинна опускатися нижче плюс 32 - 34 градусів, а в самому приміщенні - нижче 28 градусів. Щотижня можна знижувати її на 2 - 3 градуси, в місячному віці температура в пташнику може бути близько 20 градусів, а двомісячні індичата легко обійдуться без обігріву.

Годування індичат у перший місяць їх життя - справа дуже клопітка, зате дорослі індички за цю турботу і клопоти віддячать господаря високою продуктивністю і невибагливістю в їжі.

Перші півтора тижні доведеться годувати малюків кожні 2 години. Причому з найпершим годуванням затягувати не варто.

У перші тижні індичата дуже погано бачать, тому й поїлку, і годівницю ставлять у добре освітлене місце і додають у корм яскраву зелень і терту моркву. Найпростіше годувати індичат спеціальними сумішами. Якщо такої можливості немає, то перша їжа індиченя - зварене круто яйце, сир, пшоно, суміш з подрібнених круп, геркулес. У перші дні в кормі переважають яйця, а крупи становлять тільки п'яту частину суміші, потім поступово частку круп збільшують.

Оскільки вирощувані без квочки індичата зовсім не вміють клювати, то в перші дні корм краще розміщувати на дощечках і привертати увагу пташенят, постукуючи по ній пальцями. Малюки можуть не зрозуміти також, як користуватися поїлкою, тому, може бути, доведеться занурити дзьоб кожного пташеня в поїлку. Краще вибирати таку конструкцію поїлок, яка не дасть малюкам можливості залізти туди цілком - вони можуть захворіти. Вода повинна бути чистою і свіжою, її температура в перші тижні - не нижче плюс 22 - 24 градусів, потім - не нижче 18.

Цілісне зерно з'являється в раціоні в півторамісячному віці. А ось зелень (крім кропиви, її не дають до 9 тижнів) можна давати вже з другого дня в дрібно рубаною вигляді щодня. У двотижневому віці малюкам можна запропонувати варену картоплю. І, звичайно, не можна забувати про спеціальні вітаміни, які птахам дають з першого дня життя.

Традиційні вологі мішанки в перші тижні краще готувати на кисляку, пахте або знежиреному молоці. Замість мішанки в перший час можна давати свіжозвареним розсипчасту молочну кашу. У спеціальні годівниці окремо насипають крейду, черепашку, дрібний гравій, товчене деревне вугілля. Перші прогулянки при гарній сухій погоді пташенята можуть здійснювати вже в двотижневому віці - спершу не довше півгодини. З 9-тижневого віку птиці можуть постійно перебувати на випасі.

Зовнішні посилання

1. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

2. Розведення індиків в домашніх умовах