Зорина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зори́на, -ни, ж. Звѣзда. Ум. Зори́нка, зори́ночка. А мила сидить як свіча горить, а дитиночка як зориночка. Грин. III. 365.

Тлумачення у сучасних словниках

Одинадцятитомний «Словник української мови» (або СУМ-11)

http://sum.in.ua/

1. ЗОРИ́НА, и, жін., рідко. Те саме, що зоря 1. Ось тьохнув щасно соловей — її ж нема! Ідуть хвилини, Земля, здається, аж горить... — А все нема, нема зорини! (Михайло Старицький, Вибр., 1959, 5); Щастя й біль єднаєш воєдино, Так, як сонце й гілку молоду, Дай же, дай, любов моя, зорино, Світ пройти, як стежечку в саду! (Андрій Малишко, Серце.., 1959, 84).

Фразеологічний словник

http://svitslova.com/idioms-dictionary

1. Ні світ ні зоря — дуже рано.

  • Ні світ ні зоря, а вже Василь і в Наума. То сяк, то так пробули до обід (Квітка-Основ'яненко, Твори, т. II, 1956, стор. 61);
  • На завтра — ще ні світ ні зоря, а вже по Одраді ходить гомін від двору до двору: кому йти (до панича)? як доступитися? (Панас Мирний, Твори, т. IV, 1955, стор. 252);
  • Ні світ ні зоря, а він уже кахикає на подвір'ї. Переживає — чи ми не заснули навіки (Ковінь­ка. Кутя з медом, 1960, стор. 27).

2. Від зорі до зорі — з раннього ранку до пізнього вечора; цілий день.

  • Рішив Василь найнятися у робітники .. Це означало роботу від зорі до зорі, але цього не боявся Василь (Г. Хоткевич).
  • Постійно, весь час. За милих виплакали очі Дружини, матері; Скрізь ллються слізоньки жіночі Від зорі до зорі (П. Грабовський).

3. Народився під щасливою зорею — щасливий, везучий, удачливий.

  • Недаремно сусіди й родичі завжди заздрили моїй удачі.. Ти — казали вони,— народився хоч і без сорочки, але під щасливою зіркою (О. Чорногуз);
  • Про удачливих кажуть: народився під щасливою зіркою (З газети);
  • На прощання сказав пораненому Василеві старший лейтенант: — Під щасливою зорею ти родився… (К. Гордієнко).

Ілюстрації

Медіа

В тег EmbedVideo введен неверный id "PtNCWn3Bgc&t=4s" видео для сервиса "youtube".

Цікаві факти

Масу і температуру зірки можна визначити за її кольором

Колір зірок може варіювати від червоного до білого або блакитного. Червоний колір відповідає найхолоднішим з температурою менш 3500 градусів Кельвіна. Наше світило є жовтувато-білим, з середньою температурою близько 6000 Кельвінів. Найгарячіші – блакитні, з температурою поверхні вище 12000 градусів Кельвіна. Таким чином, температура і колір пов’язані між собою. Маса визначає температуру. Чим більше маса, тим більше буде ядро і тим більш активний ядерний синтез буде відбуватися. Це означає, що більше енергії досягає її поверхні і підвищує її температуру. Але є виняток. Це червоні гіганти. Типовий червоний гігант може мати масу нашого Сонця, і бути білою зіркою протягом усього свого життя. Але в міру наближення до кінця свого існування, вона збільшується, яскравість зростає в 1000 разів і зірка здається неприродно яскравою.

Яка відстань до найближчої зірки?

Найближча до Землі зірка – Проксима Центавра, розташована на відстані 4,2 світлових років від Землі. Іншими словами, щоб світло цієї зірки сягнуло Землі потрібно більше 4 років. Космічний корабель з Землі буде летіти до неї більш 70000 років. Тому на сьогоднішній день подорожувати між зірками нереально.

Чи можна порахувати зірки?

Сучасні вчені поділяють небо на вісімдесят вісім секторів. Їх прийнято називати сузір’ями. Око людини здатне розрізняти на небі до 5000 зірок. Фахівці вважають, що в нашій галактиці присутні близько 410 мільярдів зірок.

Іноземні словники

Іноземна мова Переклад слова
Англійська мова star
Французька мова étoile
Німецька мова der Stern

Див. також

  1. Легенди і міфи зоряного неба http://aerospace.klasna.com/uk/site/legendi-i-mifi-zoryanogo-.html
  2. Короткий путівник зоряним небом http://www.astroosvita.kiev.ua/infoteka/articles/Korotkii-putivnyk-zorianym-nebom-1.php
  3. Цикл віршів Лесі Українки "Зоряне небо" http://www.l-ukrainka.name/uk/Verses/NaKrylachPisen/ZorjaneNebo.html
  4. Астрономія. Зоряне небо http://shkola.ostriv.in.ua/publication/code-49bfd9df40fc5/list-b65bb05f26

Джерела та література

  1. Одинадцятитомний «Словник української мови» (або СУМ-11) http://sum.in.ua
  2. Фразеологічний словник http://svitslova.com/idioms-dictionary
  3. Відеохостинг YouTube www.youtube.com
  4. Електронний словник https://www.lingvolive.com/ru-ru