Золото

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зо́лото - хімічний елемент з атомним номером 79, проста речовина якого — жовтий інертний пластичний метал золото. У старослов'янській і староукраїнській мовах метал мав назву злото, що на сьогодні застаріла і трапляється переважно у фольклорі або зі стилістичною метою використовується в поезії. Назва ж хімічного елемента Аурум походить від латинського слова aurum, що в перекладі буквально означає золото.


Фізичні властивості

Густина золота (при 20 °C) 19320 кг/м³; tпл = 1046,5 °C; теплопровідність (при 0 °C) 311,48 Вт/(м·К), питома теплоємність (при 0 °C і тиску 1 атм) 132,3 Дж/(кг·К); питомий опір (при 0 °C) 2,065·10−8 Ом·см, електропровідність по відношенню до міді (при 0 °C) 75,0 %; коефіцієнт лінійного розширення (0-100 °C) 14,6·10−6 К−1; для випаленого золота межа міцності при розтягненні 100–140 МПа; твердість за Брінеллем 18,9·10 МПа. 3олото має найвищі в порівнянні з усіма іншими металами пластичність і ковкість. Воно легко розплющується на найтонші листочки — сусальне золото. Так, 1 г золота можна розплющити в лист площею 1 м². Золото легко полірується.

Хімічні властивості

3олото має виняткову хімічну інертність, це метал, на який не діють розбавлені і концентровані кислоти. За нормальних умов золото не взаємодіє ні з киснем, ні з сіркою. 3олото стійке до дії атмосферної корозії і різних типів природних вод. Воно звичайно розчиняється у водних розчинах, що містять ліганд (що створює із золотом комплекси) і окиснювач, але кожний з цих реагентів, взятий нарізно, не здатний розчинити золото. Так, наприклад, золото не розчиняється в соляній або азотній кислоті, але легко розчиняється в так званій «царській горілці» (суміші 3:1 HCl+HNO3), у хромовій кислоті за наявності хлоридів і бромідів лужних металів, в ціанідних розчинах за наявності повітря або пероксиду водню з утворенням ціаноаурутіону. Золото розчиняється також в розчинах тіосульфату, тіосечовини.

Ілюстрації

Gold.jpg Gold nugget.jpg Hands gold.jpg

Медіа

http://www.youtube.com/watch?v=O80-bHOmaN4 http://www.youtube.com/watch?v=RjiIzLzz9_k

Цікаві факти

1. Золото настільки рідко зустрічається, що у всьому світі за 1:00 відливають більше сталі, ніж було відлито золота за всю історію людства. У 2011 році у світі добули 2,8 тис. т. золота, при цьому лідерами видобутку стали КНР, Австралія і США.

2. За всю історію нашої планети, за різними підрахунками, було видобуто від 150 до 200 тис. тонн золота при цьому за цей час людство втратило лише 10 - 15%. Крім цього, як мінімум 15% від щорічного споживання золота проходить вторинну переробку. Це говорить про те, що Ваші шанси носити каблучку або іншу прикрасу з доісторичними частинками золота вельми високі.

3. Геологи стверджують, що розвідані вже всі золотоносні куточки планети, і оцінюють масу дорогоцінного металу в 120-150 тисяч тонн.

4. Найбільші запаси золота на землі знаходяться в її ядрі. Вони в 5 разів перевищують всі відомі і доступні для розробки запаси у всіх інших породах. Якби золотом з ядра покрити поверхню Землі, то товщина шару склала б півметра.

5. Золото - дуже пластичний метал і, в той же час, дуже важкий. Воно настільки пластичне, що зі шматка вагою в 1 гр. можна викувати дріт довжиною в 3 км. Або ж розкотити такий шматок у фольгу, яка буде в 500 разів тонший людської волосини. Одночасно золото настільки важке, що куб дорогоцінного металу зі стороною всього лише 37 см буде важити цілу тонну.

6. Найбільший самородок в світі був знайдений в Австралії в 1872 році і він отримав назву "Довгоочікуваний мандрівник" (Welcome Stranger).

7. Якщо золоту каблучку носити від повноліття до самої смерті, то воно стане в два рази тонше. Цікаво, що найдрібніші частинки золота є на всіх людях, які працюють із золотом або просто його зберігають. Ці частинки постійно відділяються від золота і осідають на людській шкірі, чіпляються за одяг або осідають на предметах в кімнаті, де зберігають золото. Якщо спалити тканину, яка використовується в таких місцях для оббивки меблів, а, потім, розібрати золу, можна буде знайти невеликий шматочок.

8. Золото практично не піддається хімічному впливу. Розчинити його можна тільки в "царській горілці" - це спеціальна суміш концентрованих кислот, соляної та азотної. Крім цього, золото розчиняється в лужних розчинах з ціаністого калію або натрію.

9. Чисте золото (999 проби) занадто м'яке для того, щоб вироби з нього зберігали форму. Ювелірні прикраси роблять із спеціальних сплавів золота з іншими металами. Кількість чистого золота в сплаві визначає проба. Наприклад, в сплаві 585 проби на 1 грам доводиться 0,585 мг. золота.

10. В даний час світові банківські резерви золота оцінюються в 32 тис. тонн. Якщо сплавити все це золото воєдино, то вийде куб зі стороною всього лише 12 м. Найбільшими золотодержателямі є США (8,1 тис. т.), Німеччина (3,4 тис. т.) і Міжнародний валютний фонд (2,8 тис. т.)

Джерела та література

http://uk.wikipedia.org http://pozashkillya.ostriv.in.ua

Зовнішні посилання