Залізняк Галина Віталіївна

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки Залізняк Галини Віталіївни VІ курсу Педагогічного інституту заочної форми навчання освітній рівень: другий (магістерський) спеціальності «Початкова освіта».

Завдання 1: Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі.


Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.

Освітня політика з питань впровадження ІКТ закладу будується на неформальній освіті (проходження різних курсів он-лайн). Деякі вчителі вдаються до самоосвіти з цього питання.

Інтерв'ю з заступником директора.

-Доброго дня,Ольго Іванівно! Можна Вам задати декілька питань стосовно освітньої політики з впровадження ІКТ?

-Так звичайно!

-На вашу думку, школа достатньо розвинена з інформаційно комунікаційних технологій?

-Ні, адже навчається в нашій школі ~1200 учнів і на них 3 комп'ютерних класів.

-Щоб Ви хотіли змінити чи створити в школі з ІКТ?

-Забезпечити кожний клас Smart дошками, провести інтернет щоб був доступ в кожному класі.

-Як Ви вважаєте використання ІКТ підвищує якість навчання?

-Так, але нажаль технічного забезпечення в школі не вистачає і ми не можемо достатньо реалізувати роботу за допомогою ІКТ. Дуже вам дякуємо, що приділили нам час та відповіли на питання!

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.

На жаль, вчителі у цій школі рідко застосовують ІКТ на уроках, вони звикли до традиційних методів і засобів навчання.

Переглянути анкету можна тут https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScJB-3-I1qectuH7Jn83btQTcOhBVEXYPkdixH_xiPcjCSGNQ/viewform


Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення).

Навчальний заклад має таку структуру ІТ:

•3 комп’ютерних класи;

•7 smart-дошок,

•7 інтерактивні дошки;

•1 навісна плазма з USB-підключенням.

Оснащення комп’ютерами

Для управління:

•директор (1),

•заступники директора (2),

•секретар (1),

•кабінет психолога (1),

•бібліотека (1)

Для навчання:

•3 комп’ютерних класів (36 шт.)

Програмне забезпечення:

•Microsoft office

•Windows

•Сходинки до інформатики

•Антивірусна програма

•Текстові редактори

•Графічні редактори

•Браузери

Інформаційно-освітнє середовище школи представлено офіційним сайтом школи http://www.school246.kiev.ua

3 вчителя інформатики підтримують ІТ інфраструктуру школи і забезпечують використання ІКТ в навчально-виховному процесі.

Навчально – наукове забезпечення.'

В школі інформатика вивчається з 2-го класу. У початковій, середній та старшій школах учні забезпечені підручниками та зошитами за оновленою програмою. Діти на уроках інформатики забезпечені доступом до комп'ютерів та до мережі Інтернет.

'Завдання 2:Завдання на вибір (Розробити блог консультацій, Сайт установи,Гугл- календар для співробітників, керівників, Гугл-групу для відображення основної діяльності установи,Електронний навчальний курс для підвищення ІК-компетентності співробітників установи)

https://sites.google.com/a/kubg.edu.ua/e-navcanna-dla-vciteliv/home


Завдання 3: Семінар (тренінг) Провести семінар (тренінг) для співробітників / вчителів / вихователів з використання ІКТ в освіті або виступ на вченій раді / педраді щодо можливостей онлайн навчання. Тренінг «Використання ІКТ на уроках трудового навчання»

Мета :

•ознайомлення всіх учасників тренінгу з інформаційно-комунікаційними технологіями;

•формування вмінь підвищення ефективності уроків трудового навчання за рахунок використання ІКТ.

Хід заняття

I.Вступна частина. Всі учасники тренінгу заходять до аудиторії, в якій розставлені стільці літерою «П». Кожний учасник займає будь-яке місце і отримує файл в якому знаходиться бейджик та смайлики.

1.Постановка мети і завдань тренінгу.

- Добрий день, шановні колеги. Дуже радий бачити вас в нашій школі. - Я впевнений, що сьогоднішня наша зустріч буде цікавою та ефективною.

Тема нашого тренінгу на сучасному
етапі дуже актуальна.
«Використання інформаційно-комунікаційних технологій  на уроках трудового навчання».
І це не перебільшення. Зверніть увагу на екран:

Сучасне інформаційне суспільство має такі особливості: • обсяг знань, що породжується у світі, подвоюється кожні два-три роки; • щодня у світі публікується 7000 наукових

і технічних статей;

• обсяг інформації, що пересилається через штучні супутники Землі протягом двох тижнів, достатній для заповнення 19 млн. томів; • у індустріально розвинутих країнах учні під час навчання в середній школі одержують більше інформації, ніж їхні бабусі й дідусі за все життя; • у наступні три десятиліття відбудеться стільки ж змін, скільки їх було за останні триста десятиріч. Отже, як бачите тема нашого заняття дуже актуальна на сьогоднішній час. Тому мета нашої з вами зустрічі полягає в тому, щоб через зміст теоретичного матеріалу і різні форми роботи розширити знання про інформаційно-комунікаційні технології, розглянути позитивні та негативні сторони використання ІКТ та можливість використання ІКТ на уроках трудового навчання. Як бачите справ у нас багато, тому ми повинні розпочати наше заняття. Не потрібно бути великим психологом для того, щоб знати, що тільки дружній та згуртований колектив, може добитись певних результатів. Тому перше ,що ми зробимо, - це познайомимось один з одним. Ви маєте бейджики і смайлики. Заповніть будь –ласка бейджик, напишіть на ньому ім’я, яким ви хочете, щоб до вас звертались і виберіть смайлик, ( «екран настрою») який відповідає вашому настрою в даний час. Зараз ми з вами проведемо знайомство таким чином.

2.Тренінгова вправа №1

Вправа «Знайомство» . Мета етапу тренінгу: формування товариських відносин. Кожен учасник по черзі називає своє прізвище, імя та місце де працює, і говорить фразу, що починається зі слів : «Не хочу, хвалитися , але я ….». Наприклад : «  Я Сергій, працюю в Білоцерківській загальноосвітній школі №23 .Не хочу, хвалитися,але я ….  ». Отже ми познайомились , дізнались багато цікавого про кожного з нас.

Тренінгова вправа Вправа «Правила співробітництва» Мета етапу тренінгу: формування здатності до осмислення проблем колективної життєдіяльності та готовності до набуття досвіду конструктивної міжособистісної взаємодії. Обладнання: папір для записів, ручки, плакат. Хід проведення вправи: після вступного слова тренера, учасникам пропонується написати правила, дотримання яких допоможе успішно справлятися з будь – яким завданням. Учасники зачитують вголос, після чого проходить їх обговорення і запис цих правил на дошці . – Які правила нам буде легко виконувати, а які важко (чому)? ПАКЕТ ЗГОДИ: - не перебивати один одного; - правило піднятої руки; - не оцінювати і не засуджувати жодні висловлювання як погані чи хороші; - не давати порад, коли цього не просять учасники; - намагатися дотримуватися теми обговорення; - брати участь в обговоренні проблеми за бажанням; - враховувати час обговорення; - критикувати не людину, а конкретний вчинок.

Тренінгові вправи

«Очікування ». Тренер говорить, що у нас є помічник-майстер, якому необхідний матеріал для оздоблення сарафану цієї дівчинки. Кожний учасник повинен написати на маленькому папірці свої сподівання від заняття. Кожний учасник зачитує, що він написав і кладе в скриньку , яку тримає казковий майстер. Це і буде матеріал, з якого майстер зробить прикраси.

II.Основна частина.

Тренінгові вправи

Кожна група має на кожному записана різна інформація. Учасникам групи необхідно вибрати вірний пазл і закріпити у відповідному місці, щоб в результаті отримати малюнок комп’ютера на екрані якого записані основні інформаційні технології. Кожна група правильно виконала завдання . Результат нашої діяльності ми бачимо на дошці. Отже, до сучасних інформаційно-комунікаційних технологій навчання відносяться : інтернет-технології, мультимедійні програмні засоби, офісне та спеціалізоване програмне забезпечення, електронні посібники та підручники, системи дистанційного навчання (системи комп'ютерного супроводу навчання).

Тренінгові вправи

Кожна група отримує дидактичний матеріал, в якому є інформація з різних аспектів, що стосуються інформаційних технологій. Слід опрацювати інформацію так , щоб можна було навчити інших (групам дається на опрацювання теоретичний матеріал). Кожна група по черзі презентує свої знання . Ватман, маркер.

Тренінгові вправи

«За і проти» Визначити позитивні та негативні сторони інформаційних технологій. Кожна група записує на одному папірці позитивні ,а на іншому негативні сторони інформаційних технологій. Результат роботи кріпиться на уявні ваги.

Тренінгові вправи

Рухавка «Саймон сказав: «зроби так!» ».

Тренінгова вправа

Практична робота з використанням комп’ютера.

Учасники виконують творче завдання,оздоблення виробу. Презентують його. Вказують на проблемні питання, які виникли під час роботи.

Тренінгові вправи

Підбиття підсумків «Прикрась виріб ». Ми на завершальному етапі нашої зустрічі . Можливо, в когось змінився настрій після нашої з вами спільної роботи. Якщо це так ,то ви можете поміняти смайлики.

- Кожний з нас очікував від сьогоднішнього заняття певних результатів, які ми записали на папері на початку нашого тренінгу. (Роздаю квітки)- - Наш помічник-мастер виготовив прикраси для оздоблення сарафану. Кожен з вас отримав квітку на якій напишіть, будь ласка, чи справдилися ваші очікування, і що нового для себе ви дізналися на нашому занятті та прикрасьте цими квітками сарафан дівчинки. Тренер просить учасників чиї очікування справдилися оздобити виріб за допомогою спеціальних прикрас (ромашок).

Шановні учасники тренінгу!(після цих слів йде мультимедійна презентація матеріалу,який ми опрацювали) - на сьогоднішній зустрічі ми з вами не претендуючи на повне вирішення поставленної проблеми, намагалися через зміст теоретичного матеріалу та різні форми роботи поглибити свої знання з використання інформаційно-комунікаційних технології. Ми переконались ,що використання комп'ютера в процесі навчання сприяє підвищенню інтересу й загальної мотивації навчання. Інформаційно-комунікаційні технології впливають на формування теоретичного, творчого та модульно-рефлексивного мислення учнів, комп'ютерна візуалізація навчальної інформації має суттєвий вплив на формування уявлень, які займають центральне місце в образному мисленні, а образність уявлень тих чи інших явищ і процесів в пам'яті збагачує сприйняття навчального матеріалу, сприяє його науковому розумінню.

Тренінгова вправа

Вправа «Прощання » Мета : залишити в пам’яті учасників тренінгу позитивні емоції стосовно сприйняття інформації і тим самим сформувати бажання участі у наступних тренінгах. Учасники повинні сказати один одному: «Ти молодець!». Я кажу:« Ми молодці»! ОПЛЕСКИ!

https://photos.app.goo.gl/d3KLprhurzp2hQsU9 https://photos.app.goo.gl/q4qwS2137iaVY9Ag9 https://photos.app.goo.gl/VMFz2XPr5id4VkiB9 https://photos.app.goo.gl/87oz4xwrqDdmoCb59 https://photos.app.goo.gl/peGntYE7QhJspGSg9

Завдання 4: Методичні рекомендації

Підготувати методичні рекомендації до: проектування інформаційного освітнього середовища установи,модернізації ІТ інфраструктури, формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи.

Методичні рекомендації до проектування інформаційного освітнього середовища школи,модернізації ІТ інфраструктури, формування ІК-компетентності вчителів школи:

  • Сприяти розвитку єдиного інформаційного простору навчального закладу для забезпечення нової якості навчання та комплексного підходу до використання сучасних інформаційно – комунікаційних технологій в навчально – виховному процесі.
  • Формувати інформаційну культуру учнів та педагогічних працівників, забезпечувати їх інформаційні потреби.
  • Інтенсифікувати навчання і виховання за рахунок використання інформаційно – комунікаційних технологій.
  • Удосконалювати інформаційно – методичне забезпечення навчально – виховного процесу.
  • Оптимізувати освітній менеджмент на основі використання сучасних інформаційних технологій в управлінській діяльності та навчально – виховному процесі.
  • Активізувати роботу шкільного web- сайту як єдиного освітньо – інформаційного середовища для популяризації кращих освітянських надбань, підтримки колективної та індивідуальної комунікації, формування мережевих професійних об’єднань та функціонування закладу як відкритої системи.
  • Сприяти проходженню кожним педагогічним працівником навчання за дистанційним курсом «Сервіси Google у професійній діяльності вчителя».
  • Заохочувати педагогічних працівників до створення власного web – сайту чи блогу.

Формування ІКТ-компетентності вчителів:

1.активна участь у семінарах різного рівня щодо застосування ІКТ у навчальній практиці;

2.систематична участь у професійних конкурсах, онлайнових форумах і педрадах;

3.постійне використання у педагогічній діяльності широкого спектру цифрових технологій та інструментів: текстових редакторів, програм обробки

4.зображень та підготовки презентації!, табличних процесорів тощо;

5.забезпечення використання Інтернет-ресурсів;

6.формування банку навчальних завдань, виконуваних із активним використанням ІКТ;

7.розробка проектів із використанням ІКТ.


Методичні рекомендації щодо модернізації ІТ інфраструктури:

-Докупити необхідну кількість обладнання: комп'ютери, смарт-дошки та програмне забезпечення для цієї техніки.

-Підвищити рівень ІКТ-компетентності вчителів (проводити для них тренінги, семінари та давати можливість проходити курси для удосконалення своїх вмінь та навичок роботи з комп'ютерною технікою).