Живчик

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Живчик, -ка, м. 1) Ум. отъ живець 2 — 5. 2) Рѣзвый мальчикъ. Веселий (або стрибкий) як живчик. Ном. № 8470.

Сучасні словники

ЖИ́ВЧИК, а, ч.

1. Жилочка на людському тілі, в якій відчувається пульсування крові. Спазма перещіпнула голос. Коло ока б’ють живчики. Я зараз заплачу (Коцюб., II, 1955, 260); Над водолазом схилився лікар і намацав на руці живчик (Трубл., II, 1955, 500); * Образно. Не знаю, хто з нас назвав ящірку душею каміння, живчиком, що вічно б’ється в важкій і нерухомій масі (Коцюб., II, 1955, 290); * У порівн. Марійка.. без усяких церемоній кинулась до Івана, жвава й рухлива, як живчик (Кол., Терен.., 1959, 65).

Живчики1.jpeg

2. ірон. Про вертлявого, рухливого чоловіка легковажної вдачі. Не один живчик скручувався від поводу очей Мелашки! (Кв.-Осн., II, 1956, 310).

3. біол. Чоловіча статева клітина; сперматозоїд. При збільшенні в 150-300 разів у краплині нормального сім’я видно безліч рухливих сім’яних клітин — живчиків, або сперміїв (Наука.., 10, 1958, 39).

Open-uri20130601-13628-1dw69qq.jpeg

Інше значення

Прізвище Живчик веде свій початок від аналогічного прізвиська. Прізвисько Живчик, за однією з версій, походить від прикметника «живий» - «рухливий, енергійний». Ймовірно, прізвисько відображало особливості характеру і поведінку засновника фаміліі.Согласно іншою гіпотезою, основою для прізвиська послужило українське «живучка» - «рід трав'янистих рослин родини губоцвітих». До введення на Русі християнства наречення дитини прізвиськом, що представляє собою назву тварини або рослини, було дуже поширеною традицією. Це відповідало поганським уявленням людини про світ. Давньоруський людина, яка жила за законами природи, сам уявляв себе частиною природи. Тому даючи дитині таке прізвисько, як Живчик, батьки хотіли, щоб природа сприймала дитину як свого, щоб до нього перейшли ті корисні якості, якими наділений обраний представник рослинного або тваринного світу.

«Живчик» - марка прохолодних, безалкогольних соковмісних напоїв, що належить українській компанії ЗАТ «Оболонь», що випускається з 1999 року [1].

Спочатку був безалкогольний сильногазований напій з яблучним смаком, створений на основі артезіанської води, концентрованого яблучного соку та настоянки ехінацеї пурпурової. Зараз асортиментна лінійка продуктів марки «Живчик» представлена ​​наступними смаками: «Живчик з соком яблука», «Живчик з соком яблука негазований», «Живчик зі смаком вишні» (містить вишневий сік і екстракт шипшини), «Живчик зі смаком лимона», « Живчик зі смаком груші »(містить грушевий сік і екстракт шипшини) і« Живчик зі смаком вишні негазований »,« Живчик уник »(що містить фруктозу замість глюкози) і живчик з апельсиновим соком [2].

Випускається в ПЕТ пляшках об'ємом 0,5, 1, 2 і 2,5 літра, а також в алюмінієвих банках об'ємом 0,33 і 0,5 л [3]

Ілюстрації

Живчик хлопець.jpeg
Запальний.jpg
Живчик.jpeg


Медіа

Джерела та література

Словник Укр.літ Org

Словник Б.Д.Грінченка

Словопедія