Жених

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Жених, -ха, м. Молодой человѣкъ, ухаживающій за дѣвушкой и пользующійся ея взаимностью; это названіе имѣетъ мѣсто только до формальнаго сватовства, послѣ котораго онъ называется уже молодим. Жалуй мене, подружечко; жених покидає. Не журися, подружечко, рута зелененька, сей покине, другий буде, ще й од сього кращий. Мил. 81. А я тобі, подружечко, жениха дарую. Брешеш, брешеш, подружечко, як ти подаруєш, що ти його вірно любиш і з ним помандруєш. Мил. 79. Мій первий женише! Мил. 68. А дівчина листи пише: приїдь, приїдь, мій женише. Чуб. ІІІ. 466. Ум. Женишенько, женишок. Стривай, мати, погуляю: женишки настигли. Чуб. V. 10. Ой то мені женишенько, що три годи ходить. Мил. 72. Ув. Женишище.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

ЖЕНИ́Х, а, чол. Чоловік стосовно до жінки, з якою збирається узяти шлюб; про неодруженого чоловіка, що збирається одружуватися; про молодого чоловіка, що може вже одружуватися. (Академічний тлумачний словник)

ЖЕНИХ, а, ч. Чоловік стосовно до жінки, з якою збирається узяти шлюб; наречений, нар.-поет. суджений. У князя свято, виглядає Із Литви князя-жениха За рушниками до Рогніди (Шевч., II, 1953, 73); Жених був стриманий і скромний. Навіть найпричепливіша мати не змогла б закинути йому найменшу нечемність у поводженні з нареченою (Ю. Янов., І, 1958,623);* У порівн. І сонечко серед неба Опинилось, стало, Мов жених той молодую, Землю оглядало (Шевч., І, 1951, 282); // Про неодруженого чоловіка, що збирається одружуватися. До Онисі часто заїжджали женихи (Н.-Лев., III, 1956, 12); Ось і тепер, дівчині вже вісімнадцять минуло, а вона й досі женихів гарбузами годує (Стельмах, Хліб.., 1959, 137); // розм. Про молодого чоловіка, що може вже одружуватися. (Словник української мови)

жених -а, ч. Чоловік стосовно до жінки, з якою збирається узяти шлюб; наречений, нар.-поет. суджений. || Про неодруженого чоловіка, що збирається одружуватися. (Великий тлумачний словник української мови)

Ілюстрації

Jenyh1.jpg Jenyh2.jpg

Медіа

Див. також

Сватання в наші дні

Наречений по приїзду в будинок нареченої обов’язково дарує жінкам квіти (якщо у майбутньої дружини є бабусі чи сестри – їм теж буде приємно отримати букет нарівні з нареченою та її мамою). Свати привозять з собою подарунки, найчастіше це: солодощі, кошики з фруктами, алкоголь. Крім цього жених (або його мати) може подарувати нареченій якийсь дорогий подарунок, наприклад, ювелірна прикраса або значущу для його родини річ. Якісь особливі подарунки можна піднести і батькам нареченої. Що дарувати майбутнім тестеві і тещі краще заздалегідь обговорити з нареченою — їй-то вже напевно відомі їхні переваги. Як варіант, це можуть бути: оберіг для дому, фотоальбом (з обіцянкою заповнити його незабаром фотографіями онуків), красива різьблена свічка (як символ світла і тепла) і т.д. Після привітальних промов всі проходять за стіл, де вже детально обговорюють предмет зустрічі – весілля молодих.

Джерела та література

Словник української мови у 11 томах/За ред. П. Й. Горецького, А. А. Бурячок, Г. М. Гнатюк, Н. І. Швидка

Словник української мови у 11 томах/За ред. П. Й. Горецького, А. А. Бурячок, Г. М. Гнатюк, Н. І. Швидка

Великий тлумачний словник української мови / Упоряд. Т. В. Ковальова; Худож.-оформлювач Б. П. Бублик. – Харків; Фоліо, 2005. – 767 с. – (Б-ка держ. мови).

Зовнішні посилання