Діткнутись

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Діткнутись, -нуся, -нешся, гл. Дотронуться. Думаю собі: приступлю до неї, не смію діткнутися ручки білоїГол. І. 365.

Сучасні словники

ДІТКНУТИСЯ, нуся, нешся, док. Однокр. до дотикатися. Дротований шнур, та ще й вузлами понав'язуваний, де діткнувся тіла, то мов ножем!.. (Іван Франко, II, 1950, 16); Хтось нечутний підбіг до нього ззаду й діткнувся до його ніг (Іван Микитенко, II, 1957, 202); Кожна гайка в нього відкручується легко, сама собою, лише діткнись до неї пальцем (Олесь Донченко, III, 1956, 386); * Образно. Осінь діткнулася, дерево ронить листя (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 260).

http://sum.in.ua/s/ditknutysja

Див. також

Інфінітив - діткну́тися, діткну́тись

	однина	множина

Наказовий спосіб 1 особа діткні́мося, діткні́мось, діткні́мся 2 особа діткни́ся, діткни́сь діткні́ться МАЙБУТНІЙ ЧАС 1 особа діткну́ся, діткну́сь діткнемо́ся, діткнемо́сь, діткне́мся 2 особа діткне́шся діткнете́ся, діткнете́сь 3 особа діткне́ться діткну́ться МИНУЛИЙ ЧАС чол.р. діткну́вся, діткну́всь діткну́лися, діткну́лись жін.р. діткну́лася, діткну́лась сер.р. діткну́лося, діткну́лось Активний дієприкметник

Пасивний дієприкметник

Безособова форма

Дієприслівник діткну́вшись Словник синонімів ТОРКА́ТИкого, що (злегка натискувати на когось, щось), ТОРКА́ТИСЯкого, чого,ДОТОРКА́ТИСЯ[ДОТО́РКУВАТИСЯ]до кого-чого,ДОТОРКА́ТИрідко,ПРИТОРКА́ТИСЯ[ПРИТО́РКУВАТИСЯ]до кого-чого,ЧІПА́ТИ, ЗАЧІПА́ТИ, ЛА́ПАТИ, ЛА́ПАТИСЯза кого-що, розм.,ДОТИКА́ТИСЯдо кого-чого, кого, чого, діал.,ДОТИКА́ТИкого, діал.,ДОТУЛЯ́ТИСЯдо кого-чого, кого, чого, діал. - Док.: торкну́ти, торкну́тися, доторкну́тися, доторкну́ти, приторкну́тися, зачепи́ти, лапну́ти, лапну́тися, діткну́тися, доткну́тися розм.діткну́ти, доткну́тирозм.дотули́тися.

https://uk.worldwidedictionary.org/діткнутися

Джерела та література

Гафійка ніжно торкає Маркову бороду (Ю. Яновський); Чуючи приплив веселої сили, нарочито звішеними ногами торкався шини і спиць заднього колеса, відбиваючи на них рисковані такти (М. Стельмах); В той час, як його уста вже доторкаються її уст, вона підбиває його ногою, він падає (Леся Українка); Дівчина відчула, що до її руки ледве чутно доторкуються його губи (Ю. Шовкопляс); Люди, зітхаючи, обіймали свого Івана, тиснучи йому руки, або просто приторкалися до його одежі чи сивої, з прозеленню бороди (М. Стельмах); "Таке життя, такий закон", - подумав Дорош, любовно розглядаючи майстерно зроблене гніздечко, але не приторкуючись до нього руками, щоб пташка не змандрувала геть (Григорій Тютюнник); Густі ялички чіпають мене своїми колючими гільцями за руки, за одіж, б’ють по лиці (І. Франко); Автомобіль щільно під’їздить до солдата, майже зачіпаючи його крилом (Ю. Яновський); Володько соромливо зирка на хазяїв, хтів щось сказати і не смів. Тільки лапав рукою те місце, де мав вирости вус (М. Коцюбинський); Гості ходили, пальцями дотикалися до прикрас, в захопленні головами хитали (А. Хижняк); Ступає юнак легенько, начеб і не дотуляється до землі (Я. Гримайло); Пробувала [Олена] кілька раз дотулитися клямки (Лесь Мартович).

https://uk.worldwidedictionary.org/діткнутися

Іншими мовами

collide https://translate.google.com/?hl=ru#uk/en/зіткнутися

да се суочим https://translate.google.com/?hl=ru#uk/sr/зіткнутися


{{subst:Шаблон:Словник Грінченка і сучасність|підрозділ=Інститут мистецтв}}