Дукат

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Дукат, -та, м. 1) Червонецъ. От тобі сто дукатів. Рудч. Ск. II. 202. Набив дукатами гаман. К. МБ. III. 241. Як доживе було которий запорожець до великої старости, що воювати більш не здужає, то наб’є черес дукатами.... да іде в Київ бенкетувати. К. ЧР. 84. 2) Жетонъ или монета, носимая женщинами на шеѣ. Гол. Од. 22.

Сучасні словники

Дукат — червоний золотий, дорівнював 4,5 гульдена.

Ілюстрації

Ghdg4.JPG Jghf.jpg Kjbgk.jpg Hkh.jpg

Медіа

Цікаві факти

Сучасні дукати

Германські державаи випускали дукати аж до створення Германської імперії (1871). Австро-Угорщина карбувала дукат аж до 1914 року. В 1920-36 роках Австрія карбувала золоті монети 1 і 4 дуката з датою «1915». Після Другої світової війни згідно з федеральним законом від січня 1951 року й червня 1964 року Австріявідновила випуск золотих монет цінністю в 1 і 4 дуката з датою «1915». В 1923-39 і 1978-82 роках золоті монети в 1, 2, 5 і 10 дукатів чеканила Чехословаччина на монетному дворі в Кремниці. У наш час випуск золотих дукатів продовжують Австрія і Нідерланди.

Дукат в Російській імперії

З XV століття угорські дукати широко використовувались в обігу в Росії. В результаті словом «угорський» почали називати будь-яку золоту монету з вагою дуката, навіть якщо вона чеканилась в самій Росії. В 1701 році Петро I випустив аналог дуката — червонець. Цікаво, що в Росії в 1768—1868 роках у великій кількості випускали імітацію нідерландському (утрехтському) дукату. Ця монета не є фальшивою, так як цілком копіювала нідерландський дукат по вмісту та якості золота. Коли в Нідерландах тимчасово призупинили чеканку дуката (в 1849-72 годах), російський «дукат» стали випускати з останньою легальною датою — 1849. В офіційному діловодстві в Санкт-Петербурзі російський дукат називали «відомою монетою», «червонною» монетою («червонцем»), «золотим». Дукат використовували не лише в міжнародній торгівлі, але і в обігу всередині держави. Курс дуката в 1840 році був визначений в 2 рублі 93 і 1/3 копійки сріблом. В російському обігу дукат називали «лобанчик», «арапчик», «пучковий». Перша назва була пов'язана з тим, що на аверсі воїн нагадував «залобаненного» (з «забритим» лобом) рекрута, друга — тим, що воїн виглядав «арапом», трета назва пов'язана з пучком стріл в руці воїна. В результаті міжнародного інцидента в 1868 році чеканка «нідерландського» дуката в Росії була зупинена.

Іноземні словники

Ducat - gold piece, antique gold coin.

Зовнішні посилання

Дукат - Вікіпедія [1]