Дрімати

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Дрімати, -маю, -єш, гл. Дремать. Як спить, то не їсть, а як їсть, то не дрімає. Ном. № 5742. Зирнув місяць тихесенько зза чорної хмари: дрімай, дрімай, Туреччино, до нової кари. Морд. (Млр. л. сб. 66). Стали спочивати, став Марко дрімати. Мет. 100.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Перебувати в напівсонному стані, неміцно спати. Лежить собі неборака, Думає, гадає, Як то будем мандрувати... І тихо дрімає... (Тарас Шевченко, II, 1953, 107); Лежить собі, відпочиває На дасі чорний кіт, Дріма, мурличе, вигріває На сонечку живіт (Григорій Бойко, Ростіть.., 1959, 73); * У порівняннях. Ліси мовчать без вітру, немов дрімають у важкому, солодкому сні (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 438). 2. перен. Перебувати в стані спокою, бездіяльності, бути нерухомим. Внизу дрімала вода в Росі й тихо лисніла проти червоного неба (Нечуй-Левицький, III, 1956, 74); Вдалині повитий туманом дрімав лісок (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 174). 3. перен., розм. Надто мляво, повільно робити що-небудь, не виявляти активності; зволікати. [Стецько і Яцько (разом):] То ходім, чого ж дрімати, і Може, вдасться поладнати (Марко Кропивницький, II, 1958, 81); [Кіндрат:] Не дають дрімати. Не дають. Вперед — і все (Олександр Корнійчук, II, 1955, 156); // Бути неуважним. — Я зрозумів — дрімати не можна. Ворог ходить десь поблизу (Юрій Збанацький, Мор. чайка, 1959, 162). ♦ Не дрімати— бути пильним, діяльним, перебувати в стані готовності що-небудь робити. Галя тим часом сама не дрімала,.. вона кинулась до матері й стала її сльозами благати, щоб не губила її краси, сили (Панас Мирний, II, 1954, 241); Клекоче піна за стерном, — Гей, не дрімай, матросе! (Максим Рильський, I, 1956, 107).

Фразеологічний словник української мови

ДРІМАТИ

  • Не дріма́ти-бути пильним, діяльним, уважним; постійно перебувати у стані готовності, діяти певним чином. Галя сама не дрімала, .. вона кинулась до матері і стала її сльозами благати, щоб не губила її краси, сили (Панас Мирний); Пан не дрімав. Маєток свій так укріпив, що й миша не прослизне туди (Легенди..).
  • Око не дріма́є(не спить і т. ін.)-( чиє, у кого і без додатка. Хтось уважний, дбайливий, спостережливий і т. ін. Кожна з гектарниць без нагадувань знає, коли й що і як їй робити, бо шкілка на те й шкілка, щоб око тут не дрімало, найніжніший сорт повинен у цих пісках прийнятися, вкоренитись (О. Гончар).

Великий тлумачний словник (ВТС) сучасної української мови

ДРІМАТИ -аю, -аєш, недок. 1》 Перебувати в напівсонному стані, неміцно спати. 2》 перен. Перебувати в стані спокою, бездіяльності, бути нерухомим. 3》 перен. , розм. Надто мляво, повільно робити що-небудь, не виявляти активності; зволікати. || Бути неуважним.

Словник синонімів Караванського

ДРІМАТИ куняти, спати <одним оком>, ж. <носом> окунів <окуні> ловити, носом рибу вудити, сов. клювати носом; (перед сном) упадати в сон <дрімоту>; П. не виявлятися, не діяти, не розвиватися, загнивати.

Орфографічний словник української мови

дріма́ти дієслово недоконаного виду

Ілюстрації

153398.jpg Images.jpg Mify-pro-son 3.jpg Ne-mozhete-usnut-15-sovetov-v-pomoshh-10.jpg Сон (1).jpeg

Медіа

Додаткові дані

Дрімати

Іноземні словники

nap [næp]

  • I think a mid evening power nap is the way forward.
  • And then we all had a nice long afternoon nap .
  • horses which nap should be dealt with by professionals
  • They would nap sometimes in the afternoon, but between lunch and dinner his brother always disappeared.
  • Following lunch, he would nap for an hour.
  • My nap was interrupted at about six that evening by a knock on my bedroom door.
  • I figured that I could always nap in the early afternoon through West Virginia and Maryland.
  • Stitch all seams in the direction of the nap with right sides together.

ДРІМА́ТИ (перебувати в напівсонному стані), КУНЯ́ТИрозм.,КЛЮВА́ТИ НО́СОМрозм.; ПРИДРІ́МУВАТИрозм. (потроху). - Док.: здріма́ти, здрімну́ти, придріма́ти, придрімну́ти. Зінька куняла, дрімала, носом удила рибу, вже навіть засинала, і їй почали верзтися якісь сни (І. Нечуй-Левицький); Хто носом клював, хто спроквола дрімав, а деякі - отам упав, отам і на всі заставки хропака давав (О. Ковінька); Терезка сиділа біля сина, який трохи придрімнув на ліжку (М. Томчаній). - Пор. спа́ти.

Цікаві факти

Переваги дрімоти

Дрімання

Хто сказав, що дрімають тільки ледарі? Зовсім ні! Сон всередині дня протягом 15-20 хвилин допоможе вам компенсувати втрату нічного сну й одночасно розслабитися і бути спокійнішими наприкінці дня.