Дотик

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Дотик, -ку, Осязаніе.

Сучасні словники

Вікіпедія Дотик (тактильне відчуття) — одне з п'яти основних видів почуттів, на які здатна людина. Воно полягає у здатності відчувати дотики, сприймати щось рецепторами, розташованими в шкірі, м'язах, слизових оболонках. Різний характер мають відчуття, що викликаються дотиком, тиском, вібрацією, дією фактури і протяжності. Відчуття обумовлені роботою двох видів рецепторів шкіри: нервових закінчень, що оточують волосяні цибулини, і капсул, які складаються з клітин сполучної тканини. Дотик виникає при подразненні рецепторів шкіри, слизових оболонок. Збудження в цих рецепторах виникають при доторкуванні, натискуванні, дії тепла і холоду та інших впливів.

Медична енциклопедія Дотик - складне відчуття, яке виникає при подразненні рецепторів шкіри, зовнішніх поверхонь слизових оболонок та м'язево-суглобового апарату. Основне місце у формуванні дотику належить шкірного аналізатора, який здійснює сприйняття зовнішніх механічних, температурних, хімічних та інших подразнень шкіри.

Словник української мови (Академічний тлумачний словник (1970—1980)) в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 393. ДО́ТИК, у, чол. 1. Дія за значенням дотикати 1 і дотикатися. Мене збудив знов холодний дотик дідової руки, простягненої з сусіднього ліжка (Іван Франко, IV, 1950, 184); Вона тягнеться рукою до тернової гілки і відчуває дотик гострих колючок (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 229). 2. Відчуття, що виникає при стиканні шкіри з навколишнім середовищем. Комахи мають органи зору, нюху, дотику, смаку і слуху (Захист рослин.., 1952, 32); Макс був сліпий.. половину свого життя, і вже давно навчився замінювати зір відчуттям, дотиком, інстинктом (Павло Загребельний, Європа. Захід, 1961, 49).

Дотик (англ.) - touch, touching;sense of touch (чуття);мат. contact;

Ілюстрації

Dot1.jpg Dot2.jpg Dot3.jpg Dot5.jpg

Медіа

Дотик (відео)

У Києві представили виставку для незрячих людей «Торкаючись, бачу: Великі українці» (відео).

Див. також

Що таке дотик? Про дотики Довідник з біології: Дотик

Джерела та література

Зовнішні посилання