Дома

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

І. Дома, -ми, ж. = Дім. Своя дома. Рк. Левиц. Занесеш до моєї доми. Грин. II. 81. Прийшов.... до своєї доми. Грин. ІІІ. 369.

ІІ. Дома, нар. Дома. Чом не хочеш ти робити і дома сидіти? Чуб. III. 148. Батько й мати поїхали до родичів..., дома зосталися хлопці. Ком. II. 68.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

[ http://sum.in.ua/s/doma]

ДО́МА. 1. присл. Те саме, що вдома. Дома дівчинку зараз роздягли і поклали в ліжко (Леся Українка. III, 1952, 635); Батько вже дома був, саме обротьку лагодив біля світла (Андрій Головко, II, 1957, 135); // У рідному краю, на батьківщині. Не гріє сонце на чужині, А дома надто вже пекло (Тарас Шевченко, II, 1953, 23). ♦ Не всі дома у кого — те саме, що Не всі вдома (див. вдома). Гутман дивиться на мене, як на людину, в якої не всі дома (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 44); Як дома — те саме, що Як вдома (див. вдома). Не сподобалося Рубінові те, що біля горна він поводився, як дома, все знав і вмів (Іван Сенченко, Опов., 1959, 4). 2. ім. дома, и, жін., розм. Те саме, що домівка.

Словник синонімів

[ http://slovopedia.org.ua/41/53396/264178.html]

ДОМА пр., вдома, у хаті, в домівці, серед сім'ї, серед своїх; на батьківщині.

Словник відмінків

[ http://uk.worldwidedictionary.org/дома]

Відмінок-Однина

Називний-До́ма

Родовий - До́ми

Давальний - До́мі

Знахідний - До́му

Орудний - До́мою

Місцевий - на/у До́мі

Кличний - До́мо*

Словник фразеологізмів

[ http://uk.worldwidedictionary.org/дома]

бу́́ти [і] вдо́́ма (до́́ма) й за́́мужем. Користуватися одночасно усіма вигодами. — Він взагалі парубок справний… Тільки його якийсь ґедзь укусив. Чули, в нашу бригаду йти не хоче?..— Може, хоче бути дома й замужем? (А. Хорунжий). не всі вдо́ма (до́ма) у кого. Хто-небудь дурний, недоумкуватий. [Андрій:] Факт той, що всі у мене вдома вважають, видно, що у мене не всі вдома! (З. Мороз); Вояк витріщеними очима видивився на Спориша, як на чоловіка, у якого не всі дома (І. Франко); — Ну, та то вже, мабуть, якийсь виродок з їхнього стану, самі ж бо про неї кажуть, що не всі дома (Дніпрова Чайка). [чи] всі вдо́ма (до́ма)? — Гайворон виступив на правлінні проти плану сівби, який затверджений для їхнього колгоспу. — У нього всі вдома? — зі злом спитав Бунчук (М. Зарудний); — Як він там у вас... Чи в нього всі дома? — покрутив пальцем становий коло чола. — Зайця, часом, в голові немає?.. (М. Коцюбинський). не ма́ти усі́х до́ма, жарт. Нерозумно себе поводити, бути дурнуватим. У однієї жінки був чоловік, та такий собі вахлакуватий та неповороткий, та ще і не мав усіх дома (Україна сміється). як (мов, на́че і т. ін.) [у се́бе] до́ма. 1. зі сл. жи́ти, пово́дитися, почува́ти се́бе і т. ін. Добре, безтурботно, безпечно. Зажила вона [Христя] в Перепелихи як у себе дома (Панас Мирний); // Впевнено. Не сподобалося Рубінові те, що біля горна він [Лукійченко] поводився як дома, все знав і вмів, а Рубін ще нічого не знав і нічого не вмів (І. Сенченко); Горбань хазяйновито наче в себе дома подався до хлівця.., а невдовзі з’явився, перегнувшись під вагою стовпця (Є. Гуцало). 2. зі сл. бу́ти. Почувати себе невимушено, вільно, нескуто. Сапіга підходив до кожного, діловито потискуючи руки.— Роздягайся,— сказав Льоня ..— Будь як дома (О. Гончар); — Та чого ж ви стоїте? Сідайте в коло, дорогі наші браття, і будьте як дома (Григорій Тютюнник). 3. Безцеремонно, нахабно. Небезпеки були близько, під боком. Про них щоразу нагадували стрекотання ворожих гідропланів, що ходили по небу над Хорлами як дома (О. Гончар).

Ілюстрації

Дома1.jpg [1] Дома2.jpg [2] Дома3.jpg [3] Дома4.jpg [4]

Цікаві факти

Замість дому – печера

Здавалося б: які житлові печери? На дворі XXI століття! Однак такої думки дотримуються далеко не всі. У провінційному містечку Шеньсі, Китай, розташовується багато скель, які складаються з піщаної породи. Тут знайшли своє місце приблизно 30 мільйонів людей. Варто відзначити, що таке незвичайне місце проживання користується попитом у інвесторів. Ціна за 70 квадратних метрів становить 50 тисяч доларів. Вибір такого специфічного місця проживання багато хто вважає цілком обгрунтованим: це не тільки зручно, але й екологічно. Жителі печер використовують цегляну кладку для зміцнення стін свого житла. Ще можна з'єднати між собою кілька печер, це дасть більше житлової площі. Такі заходи цілком доступні, так як піщана порода податлива в роботі. Заради справедливості варто зазначити, що деякі апартаменти в печерах мають не тільки електрику, а й водопровід. До речі, клімат завжди прийнятний для життя, так як в жарку пору року в печерах прохолодно, а в холодну навпаки - тепло і затишно.

[5]