Дитя

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Дитя, -тяти, с. Як дитя не плаче, у матері думки нема. Ном. № 4481. Ум. Дитятко, дитяточко, дитятонько, дитятонько. О. 1862. IV. 29, 35. Пастушки з ягнятком перед тим хлоп’ятком навколішки припадають, Бога вихваляють. Чуб. III. 330.

Дитина (множ. Діти) - в основному значенні, людина в період дитинства. Вікові межі дитинства різняться в різних культурах, теоріях життєвого циклу і юридичних системах. У загальному випадку, дитиною називають людину від народження до закінчення пубертатного періоду. Дівчинка - дитина жіночої статі; хлопчик - дитина чоловічої статі. Розділ медицини, присвячений дитячому здоров'ю, називається педіатрія.

Етимологія українське слово «дитина» походять від др.-рус. робя, продовжує праслав. * Orbę (народить. * Orbęte), спорідненого др.-інд. árbhaḥ «маленький хлопчик», грец. ὀρφανός «сирота», лат. orbus «осиротілий», арм. оrb «сирота», Готського. arbja «спадкоємець». Голосний «е» в першому складі замість очікуваного «о» пояснюють асиміляцією з голосним другого складу.

Вчення про дитину, як прийнято вважати, бере свій початок в IV столітті до нашої ери книгою батька медицини Гіппократа «Про природу дитини». Надалі (I-II століття) про виховання дітей і догляду за ними пишуть Цельс, Гален і Соран. У наступні 15 століть практично повторювалося те, що було викладено раніше у Галена і Сорана. Однак, висока дитяча смертність, поява благодійних організацій, а також створення в деяких країнах Європи виховних будинків (притулків) для підкидьків і безпритульних дітей, сприяли пробудженню інтересу до особливостей дитячого організму в XV-XVII століттях - опубліковано велику кількість праць, присвячених вихованню і виходжування дітей.

Періоди дитинства Дитина - постійно росте і розвивається організм, на кожному віковому етапі володіє певними морфологічними, фізіологічними і психологічними особливостями. У постнатальному (післяпологовому) періоді розрізняють:

період новонародженості (перші чотири тижні (28 днів) життя) грудної вік (з 29-го дня життя до 1 року) ясельний або переддошкільного період (від 1 року до 3 років) дошкільний період (від 3 до 7 років) молодший шкільний вік (від 7 до 11 років) підлітковий вік (від 11 до 18 років)

3354.jpg

Mat%20i%20Ditya_1.jpg 118211.jpg