ДамницЯ

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Дамниця

Словник Грінченка

Дамниця - ці, ж.Шашечница.(Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 1, ст. 357.)

Сучасні словники

Український тлумачний словник

Шашечниця -і, ж. Дерев'яна або картонна квадратна (перев. складана) дошка чи коробка з пофарбованими в світлий і темний кольори 64, 100, 144 квадратами, на якій грають у шашки.

Цікаві факти

Шашечниці 

Шашечниці (Melitaea і Euphydryas), два близькі роди метеликів сімейства Nymphalidae. Крила в розмаху 2—5 див. Забарвлення крил зверху руде, з поперечними паралельними смугами з багаточисельних чорних плям (звідси назва), знизу крила зазвичай ясно-жовті, із складним чорним малюнком. Гусені Ш. мають на телі Шип, розташований рядами. Харчуються листям трав'янистих рослин, дерев і чагарників. Осінь і зиму проводять в павутинових гніздах, групами, ті, що перезимували живуть поодинці. Поширені Ш. у Європі, позатропічній Азії і Північній Африці. Близько 150 видів, в СРСР — близько 50; найбільш відомі: Ш. Матурна (М. maturna), літає в травні — липні; гусениці живуть на тополі, вербі, бузку, жимолості і ін. листяних деревах і чагарниках, з трав'янистих рослин — на подорожнику, кислиці, фіалці, скабіозі і др.; поширена в середній і степовій смугах Європейської частини СРСР, в південному Сибіру на Далекому Сході; Ш. цинксия (М. cinxia) і Ш. аталія (М. athalia), поширені в Європейській частині СРСР, на Кавказі, в Сибіру, на Далекому Сході; гусениці харчуються трав'янистими рослинами (подорожник, ястребінка, марьянник і ін.).

Літ.: Горностаїв Р. Н., Комахи СРСР, М., 1970.