Гурок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Гурок, -рка, м. = Огірок. Ном. № 6660. Маркев. 153. Ум. Гурочок. Повна як гурочок. МВ. І. 8.

Сучасні словники

Вікіпедія

Огірок (Cucumis) — рід квіткових рослин родини гарбузові (Cucurbitaceae). Більшість видів поширені в Африці, лише кілька видів трапляються в Азії, звідки походить і огірок звичайний, який культивують в Україні.

Словник української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)

Овочева городня рослина родини гарбузових із сланким стеблом і невеликими довгастими плодами.

Ілюстрації

Огірок 1049.jpg Огірок 1050.png Огірок 1056.jpg Огірок 1055.jpg

Медіа


Джерела та література

Вікіпедія

Словник української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)

Цікаві факти

1. Ботаніки встановили, що колись огірки і дині походять від спільного предка.

2. Слово «огірок» прийшло до нас із Стародавньої Греції, де його називали «агурос», що означає «неспілий» або «незрілий».

3. В латиноамериканській країні Еквадор вирощують особливий сорт огірків, який виростає до розмірів кабачка. А ось еквадорські кабачки, навпаки, за розмірами схожі з звичайними огірками.

4. Молоді плоди огірка часто покриті шипами, службовцями для видалення надлишкової вологи. Рано вранці на кінці кожного зубця виступає крапелька роси. 5. Огірки складаються з води приблизно на 95-97%.

6. У Україні завжди любили огірки з горбкуватою поверхнею, вважаючи саме їх «справжніми». Європейці, навпаки, воліють гладенькі плоди.

7. На віддалених тихоокеанських островах до огірків ставляться, як до справжнього делікатесу. Огірки аборигени загортають в бананові листя і заривають в землю, роблячи, таким чином, запаси на випадок шторму чи неврожай.

8. У дикій природі огірки зустрічаються, за рідкісним винятком, лише там, звідки вони взагалі з’явилися у підніжжя Гімалаїв (цікаві факти про Гімалаї).

9. Знаменита єгипетська цариця Клеопатра стверджувала, що своєю красою вона зобов’язана огіркам. Вона вживала їх у їжу практично щодня.

10. Христофор Колумб у своїх подорожах включав в раціон моряків свіжі і солоні огірки, щоб захистити їх від цинги. У свіжих вітамінів більше, але солоні довше зберігаються, що особливо важливо у далекому плаванні.