Гуляння

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Гуляння, -ня, с. Гуляніе, веселіе, развлеченіе. А без мого миленького гуляння немає. Мет. 5. Моя дочка на гулянню, іди подивися. Чуб. Ум. Гуляннячко. Грин. ІІІ. 256. Ой жаль мені коханнячка, дівоцького гуляннячка. Мет. 76.

Сучасний Словник

Академічний тлумачний словник

ГУЛЯ́ННЯ, я, сер.

1. Дія за значенням гуляти. Купила собі дуже порядний костюм для гуляння (Леся Українка, V, 1956, 420); Почав я по ярмарках блукати .. Піп на мене гнівався за таке гуляння (Марко Вовчок, VI, 1956, 255); Будиночок, подвір'я .. й провулок на цілий квартал аж двигтіли від гуляння та веселощів (Юрій Смолич, V, 1959, 92).

2. Те саме, що гулянка 1. Їх можна було бачити на гулянні тільки вдвох (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 70); // Масове святкування. Ввечері на Олександрівському бульварі мало відбутися величезне всенародне гуляння — ілюмінація, .. фейєрверк (Юрій Смолич, II, 1958, 114).

Орфографія(словоформи)

Відмінок Однина Множина
Називний гуляння гуляння
Родовий гуляння гулянь
Давальний гулянню гулянням
Знахідний гуляння гуляння
Орудний гулянням гуляннями
Місцевий на/у гулянні на/у гуляннях
Кличний гуляння гуляння

Цікаві факти

Цитати з використанням цього слова.

Приклад Джерело
"За сим тут началось гуляння" Котляревський Іван Петрович -"Енеїда"
"Гуляння, катання… Вийдеш на вулицю — повно всюди, народ як плав пливе… та всі в дорогих празникових уборах… Очі розбігаються, дивлячись!" Мирний Панас -"Повія"
"І кохання, і женихання додали їй апетиту й смаку, неначе приємне гуляння в човні на ставу та на Раставиці" Нечуй-Левицький Іван Семенович -"На гастролях в Микитянах"
"Тут тепер не до гуляння" Бердник Олесь -"Законсервована планета"
"Зате проти ночі, збираючись на гуляння, Олекса неодмінно одягне шкірянку — єдине своє багатство, і хай ніч буде зовсім по-літньому тепла, Олекса й тоді з’явиться на танцях у своїй чортовій шкурі, ходить, поблискує хромом, наче якийсь командир" Гончар Олесь Терентійович -"Твоя зоря"
"Бульвар для гуляння дуже малий на Одес." Нечуй-Левицький Іван Семенович -"Над Чорним морем"
"Ще терзали мене в ту безсонну тривожну ніч думки про наших, про учасників гуляння, бо стільки ж завдав я їм клопоту, прикрощів і тривог" Гончар Олесь Терентійович -"Собор"
"— Бачив… Я й забув пак розказати… На бульварі він робив… Пішов і я на бульвар: паличку в руки та й іду собі — от, кавалер на гуляння,— туди-сюди паличкою крутю… А вони ямки копають, дерево садити" Грінченко Борис Дмитрович -"Серед темної ночі"

Ілюстрації

Gulki.jpg Гуляння.jpg T715VUogXOehqnU3wx4u.jpg Trutovsky 001.jpg

Медіа

.

.

Див.також

http://www.kokm.kr.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=277:kupalski-gulyannya&catid=54&Itemid=203&lang=en

Використані джерела

http://sum.in.ua/s/ghuljannja

https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B3%D1%83%D0%BB%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8F

https://slova.com.ua/word/%D0%B3%D1%83%D0%BB%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8F