Година

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

1325798028 godinnik.jpg

Година (Time)

Година (позначення: год, h) — одиниця вимірювання часу. Година не є одиницею СІ, але її використання допускається спільно з СІ. За сучасним визначенням, година рівна 3600 секунд або 60 хвилин (див. також Одиниці вимірювання часу). У розмовній мові слово година може означати також певний період часу, певна пора, певний момент.

Словник української мови Бориса Грінченка

Година, -ни, ж. 1) Часъ. Ой сплю годину, сплю і другую, й а вже повертає та на третюю. Гул. Арт. Укр. п. 33. Як ось із неба дощ полився, в годину ввесь пожар залив. Котл. Ен. II. 33. Ой уночі, а з півночі та о третій годині, гей злапали вдовин сина.... Гол. І. 139. В осени дня година. Ном. № 613. Вік наш як година. Ном. № 8265. Що години. Каждый часъ. Що години треба давати по ложці. Употребляется также въ значеніи: постоянно. Що день, що години питається. Шевч. У Лемковъ години — стѣнные часы. Вх. Лем. 404. 2) Время, пора. Не такий світ, не така година да тепера настала. Мет. 241. Та збудила мене мати в обідню годину. Мет. 20. Не за великий час за малую годину. Так то, бачу, недовга літ наших година: скоро цвіте, скоро, і в’яне, як у Полі билина. ЗОЮР. І. 318. По малій годині. Немного спустя. Коли по малій годині і він приходить назад, довго і не барився. Новомоск. у. Заміж іти не дощову юдину перестояти. Ном. № 8851. Чималу я годину пересиділа, поки вийшла пані. МВ. (О. 1862. ІІІ. 52). Щасливою годиною козак уродився. Мил. 79. Досвітня година. Предразсвѣтная пора. Шевч. 233. Лиха година. Плохія, тяжелыя времена. Лиха година настала. Лиха година часто употребляется въ значеніи: злой рокъ, злая судьба. Ой лихая година моя! Одцуралась родина моя! Макс. Бий тебе лиха година! Въ этомъ же значеніи употребляется и чорна година. Щоб на тебе прийшла чорна година! Ном. На лихої години. На какого чорта. На лихої години тобі це здалося? При такій годині. Въ такомъ случаѣ. Орла повісить на тичині і при такій годині республіку зробить. Шевч. 582. Часто употребляется тавтологически: час — година. За час за годину милосердному Богу дуту оддав. Нп. Также: день — година. Як із деньгодини зчиналися великі война на Україні. АД. II. 3. Остатня година. Послѣдній часъ, конецъ жизни. Тепер прийшла на нас остатня година. Впрочемъ остатня година употребляется и просто въ значеніи послѣднее время. В остатню годину йому стало лекше, а то було зовсім погано. 3) Хорошая погода. Як би була година, то треба б сіно гребти, а то дощі та дощі. Также употребляется: добра година — хорошая погода, негарна година — дурная погода. На годині стало. Установилась по года. Лохв. у. 4) Година іде. Идетъ дождь. Шух. І. 81. Ум. Годинка, годинонька, годиночка.

Сучасні словники

  • Орфографічний словник

Година іменник жіночого роду, одиниця часу.

  • Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГОДИНА и, жін. одиниця виміру часу, що дорівнює 1/24 доби, або 60 хвилинам. Згадаю що чи що набачу, То так утну, що аж заплачу. І ніби сам перелечу Хоч на годину на Вкраїну (Тарас Шевченко, II, 1953, 57); Години цілі ми дивилися, як оси Серйозно повзають у селищах своїх (Максим Рильський, II, 1946, 161); * У порівняннях. Тиждень минув як одна година (Нечуй-Левицький, II, 1956, 322).

Ілюстрації

Квітковий годинник 1.jpg Time-2 i.jpg Planetu 1363944444.jpg 0oiNM3mutdo.jpg

Медіа

Див. також

Про часові пояси Як виник часовий пояс


Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГОДИНА 1, и, жін. 1. Одиниця виміру часу, що дорівнює 1/24 доби, або 60 хвилинам. Згадаю що чи що набачу, То так утну, що аж заплачу. І ніби сам перелечу Хоч на годину на Вкраїну (Тарас Шевченко, II, 1953, 57); Години цілі ми дивилися, як оси Серйозно повзають у селищах своїх (Максим Рильський, II, 1946, 161); * У порівняннях. Тиждень минув як одна година (Нечуй-Левицький, II, 1956, 322).

Словник математичних термінів і понять

Не знайшов

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Година (Time) [ред.] Година (позначення: год, h) — одиниця вимірювання часу. Година не є одиницею СІ, але її використання допускається спільно з СІ. За сучасним визначенням, година рівна 3600 секунд або 60 хвилин (див. також Одиниці вимірювання часу). У розмовній мові слово година може означати також певний період часу, певна пора, певний момент. Словник української мови Бориса Грінченка[ред.] Година, -ни, ж. 1) Часъ. Ой сплю годину, сплю і другую, й а вже повертає та на третюю. Гул. Арт. Укр. п. 33. Як ось із неба дощ полився, в годину ввесь пожар залив. Котл. Ен. II. 33. Ой уночі, а з півночі та о третій годині, гей злапали вдовин сина.... Гол. І. 139. В осени дня година. Ном. № 613. Вік наш як година. Ном. № 8265. Що години. Каждый часъ. Що години треба давати по ложці. Употребляется также въ значеніи: постоянно. Що день, що години питається. Шевч. У Лемковъ години — стѣнные часы. Вх. Лем. 404. 2) Время, пора. Не такий світ, не така година да тепера настала. Мет. 241. Та збудила мене мати в обідню годину. Мет. 20. Не за великий час за малую годину. Так то, бачу, недовга літ наших година: скоро цвіте, скоро, і в’яне, як у Полі билина. ЗОЮР. І. 318. По малій годині. Немного спустя. Коли по малій годині і він приходить назад, довго і не барився. Новомоск. у. Заміж іти не дощову юдину перестояти. Ном. № 8851. Чималу я годину пересиділа, поки вийшла пані. МВ. (О. 1862. ІІІ. 52). Щасливою годиною козак уродився. Мил. 79. Досвітня година. Предразсвѣтная пора. Шевч. 233. Лиха година. Плохія, тяжелыя времена. Лиха година настала. Лиха година часто употребляется въ значеніи: злой рокъ, злая судьба. Ой лихая година моя! Одцуралась родина моя! Макс. Бий тебе лиха година! Въ этомъ же значеніи употребляется и чорна година. Щоб на тебе прийшла чорна година! Ном. На лихої години. На какого чорта. На лихої години тобі це здалося? При такій годині. Въ такомъ случаѣ. Орла повісить на тичині і при такій годині республіку зробить. Шевч. 582. Часто употребляется тавтологически: час — година. За час за годину милосердному Богу дуту оддав. Нп. Также: день — година. Як із деньгодини зчиналися великі война на Україні. АД. II. 3. Остатня година. Послѣдній часъ, конецъ жизни. Тепер прийшла на нас остатня година. Впрочемъ остатня година употребляется и просто въ значеніи послѣднее время. В остатню годину йому стало лекше, а то було зовсім погано. 3) Хорошая погода. Як би була година, то треба б сіно гребти, а то дощі та дощі. Также употребляется: добра година — хорошая погода, негарна година — дурная погода. На годині стало. Установилась по года. Лохв. у. 4) Година іде. Идетъ дождь. Шух. І. 81. Ум. Годинка, годинонька, годиночка.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ГОДИ́НА1, и, ж. 1. Одиниця виміру часу, що дорівнює1 /24 доби, або 60 хвилинам. Згадаю що чи що набачу, То так утну, що аж заплачу. І ніби сам перелечу Хоч на годину на Вкраїну (Шевч., II, 1953, 57); Години цілі ми дивилися, як оси Серйозно повзають у селищах своїх (Рильський, II, 1946, 161); * У порівн.Тиждень минув як одна година (Н.-Лев., II, 1956, 322).

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

година — (3) 1. Время, пора: Уже бо, братіе, невеселая година въстала, уже пустыни силу прикрыла. 19. Нъ се зло княже ми не пособіе: наниче ся годины обратиша. Се у Римъ кричатъ подъ саблями Половецкыми, а Володимиръ подъ ранами. 27 28. О! стонати Рускои… … Словарь-справочник "Слово о полку Игореве"

Ілюстрації

[[Зображення: https://www.google.com.ua/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fcikavi-faktu.pp.ua%2Fuploads%2Fposts%2F2014-12%2Fkotra-godina_221.jpeg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fcikavi-faktu.pp.ua%2F920-kotra-godina.html&docid=Iuq8pESZI3b4oM&tbnid=97bnZnZpcV4W5M%3A&vet=10ahUKEwiPsIntroreAhVFFSwKHRAnBnIQMwgmKAAwAA..i&w=700&h=545&bih=657&biw=1366&q=%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0&ved=0ahUKEwiPsIntroreAhVFFSwKHRAnBnIQMwgmKAAwAA&iact=mrc&uact=8 |x140px]] x140px x140px

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

[1]