Галка

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Галка, -ки, ж. 1) Галка, клуша, corvus monedulus. Ой полети, полети, да чорная галко, да на Дін риби їсти! Мак, (1834). 128. Чорний, як галка. Ном. № 13152. 2) Небольшой шаръ, шарикъ. Стоїть палка, на їй галка. Ном. стр. 296. Галки класти, кидати. Баллотировать шарами. Каменец. у. 3) Мушкатна галка. Мускатный орѣхъ. 4) Родъ хороводной весенней игры. Маркев. 73. Ум. Галонька, гілочка.

Сучасні словники

Галка

воро́н (га́лки́, га́ло́к і т. ін.) лічи́ти, зневажл. Нічого не робити, не працювати, ледарювати. — Матері можна й .. галки лічити, бо вона стара та підтоптана, а дочка повинна працювати. Роби, бо ти ще молода (І. Нечуй-Левицький).

як сім га́лок, зі сл. чо́рний. Дуже, надзвичайно. На моє щастя полковник їхав не сам. З ним була дочка — чорна, як сім галок. Їй було років шістнадцять (Л. Яновська).


Галка ГА́ЛКА, и, жін. 1. Птах родини воронових з чорним пір'ям, блискучим на спині. Упаде із неба промінь, Дим пов'ється з димарів, На току підніме гомін Зграя галок і граків (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 217); На сніг та на завірюху Кружляють, кричать галки (Іван Вирган, Квіт. береги, 1950, 42); * У порівняннях. Чорний, як галка (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 298). 2. перен. Шматочок чого-небудь м'якого, зліпленого в кульку. Підриваючи по шматку мамалигу та бгаючи її в руках на галки, він мачав ті галки в юшку з квасолі (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 238); Вона, узявши хліб, зліпила галок три, До прецікавої готуючися гри (Адам Міцкевич, П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 47). Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 20.

Ілюстрації

Галка3.jpg Галка1.jpg Галка4.jpg Галка6.jpg

Медіа

Див. також

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0_(%D0%BF%D1%82%D0%B0%D1%85)Га́лка (Corvus monedula) — вид птахів роду крук, один з найменших (34-39 см завдовжки) представників роду. Оперення в різних місцях тіла від чорного до сріблястого. Легко впізнається по попелясто-сірій шиї та боках голови; решта оперення чорна. Райдужна оболонка ока майже біла. Звуки - досить дзвінкі викрики "кеее-кеее...) або "каа-каа". Галки часто збираються великими зграями. Може збиратися у зграї разом із граками або воронами. Широко поширена в західній половині Євразії і в Північній Африці . В Україні - осілий птах на всій території.

http://eslovnyk.com/%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0

1) Птах родини воронових із чорним пір'ям, блискучим на спині. 2) перен. Шматочок чого-небудь м'якого, зліпленого в кульку.

Зовнішні посилання