Відкладати

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Відкладати, -даю, -єш, сов. в. відкласти, -кладу, -деш, гл. Откладывать, отложить. Одкладає, як лях свято. Ном. № 11005.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВІДКЛАДАТИ, аю, аєш, недок., ВІДКЛАСТИ, аду, адеш і діал. ВІДЛОЖИТИ, ожу, ожиш, док., перех.

1. Класти що-небудь у той або інший бік, окремо від когось—чогось. Учителька відкладає ручку набік, знімає окуляри з очей, ніби краще придивитися хоче (Ірина Вільде, Пов. і опов., 1949, 205); Старий Шумейко відчув, що розмова має бути серйозною, і він, одклавши газету, вже пильніше оглянув Карпа, наказавши йому: — Розповідай! (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 201).

2. Залишати, зберігати що-небудь з певною метою. Вона почала готувати рушники й одкладала зайві гроші на скриню (Нечуй-Левицький, II, 1956, 179); Картопля була відсортована. Кращу відклали на насіння (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 133); Відложив чи не відложив що на чорну годину, але в шинку, між товаришами, він був пан (Іван Франко, IV, 1950, 8); // Виділяти, призначати для чого-небудь. Звідси я гадаю виїхати 27 ст. ст., день одкладаю на Венецію і два дні на Відень (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 331).

3. Переносити на пізніший строк; відстрочувати. Не відкладай на завтра, що сьогодні можеш зробить (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 205); Я мав зайти до Тамари, але відкладав це з дня на день (Ярослав Гримайло, Подробиці.., 1956, 89); Сьогодні мав їхати в Помпею, але відклали на завтра (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 328); [Кречет:] Товаришу Берест, я прошу вас одкласти нашу розмову, я погано себе почуваю (Олександр Корнійчук, I, 1955, 113).

4. Нести яйця, залишати після себе личинки для продовження покоління. Протягом п'яти років у зоопарку самиці австралійського страуса ему відкладали яйця в кінці грудня (Наука і життя, 9, 1956, 31); [Хоменко :] Комарик тільки вилітає, то відкладає свої яєчка у цвіт (Захар Мороз, П'єси, 1959, 185).

5. Утворювати нашарування з розмитих або зруйнованих гірських порід тощо. Весняні і дощові каламутні потоки з гір збирають.. верхні шари ґрунтів і несуть їх в долину, відкладають на берегах річки (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1950, 52).

Словник синонімів

ВІДКЛАДА́ТИ (призначати здійснення, проведення чого-небудь на інший час), ПЕРЕНО́СИТИ, ВІДСТРО́ЧУВАТИ, ВІДТЯГА́ТИ, ВІДТЯ́ГУВАТИ, ВІДВОЛІКА́ТИрідше. - Док.: відкла́сти, перенести́, відстро́чити, відтягти́, відтягну́ти, відволікти́, відволокти́. Тільки не відкладай надовго вияснення сеї справи (Леся Українка); - Чим же кінчилось засідання? - нетерпляче звернувся Павло до Левченка. - Не кінчилось. Перенесли на завтра (А. Головко); Він не зняв своєї погрози - пообіцяв лише відстрочити кару до повернення загонів (Д. Міщенко); Коген.. відтягає з дня на день із своїм приїздом (М. Коцюбинський).

Ілюстрації

Відкладати.jpg Відкладати2.jpeg Відкладати3.jpg

Джерела та література

  1. http://sum.in.ua/s/vidkladaty
  2. https://uk.worldwidedictionary.org/відкласти