Вурда

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Вурда, -ди, ж. 1) Выжимки изъ сѣмянъ конопли или зеренъ мака, приготовленныя для начинки варениковъ или пироговъ. Kolb. I. 54. Марков. 151. 2) Сыръ, вываренный изъ сыворотки. Шух. I. 37, 206, 214.

Сучасні словники

"Словник мови Стуса"

ВУРДА -и, ж., зах. Варений невитриманий сир. Вода – як вурда переляку. (ЗД:63).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Вурда, -ди, ж. 1) Выжимки изъ сѣмянъ конопли или зеренъ мака, приготовленныя для начинки варениковъ или пироговъ. Kolb. I. 54. Марков. 151. 2) Сыръ, вываренный изъ сыворотки. Шух. I. 37, 206, 214.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

вурда

Толкование Перевод Книги Фильмы 1вурда — и, ж., зах. Варений невитриманий сир … Український тлумачний словник 2вурда — Вурда: вид гуцульського сиру [24;IX] … Толковый украинский словарь 3вурда — іменник жіночого роду варений сир діал … Орфографічний словник української мови

Ілюстрації

Вурда1.jpg Вурда2.jpg Вурда3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Цікаві факти

Ву́рда — варений сир, який виготовляють на Гуцульщині. Десь далеко в горах, на полонині, серед лісів та мальовничих краєвидів роблять ці сири. Одного разу спробувавши, цей смак вже неможливо забути! Роблять вурду із залишків будза з додаванням молока. За смаком нагадує французький сир Рікотт, який коштує набагато-набагато дорожче. Ву́рда — варений сир, який виготовляють на Гуцульщині (Закарпатській та Івано-Франківській областях) із сироватки та овечого молока.

Після приготування сичужного сиру, отриману сироватку ставлять в каструлі на вогонь, додають свіже овече молоко (1 - 2 л на 10 л сироватки).

Коли на поверхні почне утворюватися біла піна, потрібно очистити дно каструлі від утвореного згустку, щоб уникнути пригорання, за допомогою дерев'яної лопатки.

При подальшому нагріванні на поверхні утворюється "шапка" сиру. Краще трохи не доводити до кипіння - при цьому сироватка виходить зовсім прозорою і вихід сиру може бути трохи більшим, але цілком можна і допускати кипіння.

Отриманий сир відкидають на полотно.

Вурду можна вживати як звичайний сир, для цього сироватку краще віджимати не повністю, щоб сир був ніжнішим і смачнішим. При цьому його можна злегка посолити. Такий сир також може зберігатися в морозильній камері невизначено довгий час.

Схожий сир відомий не тільки в Карпатах. Він також дуже популярний в Італії та в інших країнах Середземномор'я, де його називають рікотта, або брюель.

Проте ці сири готуються з коров'ячого молока за такою ж технологією. Більше читайте тут: [1]

Рецепт приготування

ПРИГОТУВАННЯ:

1. Сироватку після приготування сичужного сиру, залити у каструлю і нагріти до температури приблизно 50 градусів.

2. До гарячої сироватки влити молоко і продовжити повільно нагрівати.

3. Коли на поверхні утвориться біла піна потрібно помішуючи суміш дерев'яною лопаткою пройтись по дну, слідкуючи щоб молоко яке осяде на пригоріло.

4. При подальшому повільному нагріванні зверху утвориться шар сиру відділившись від прозорої сироватки. Потрібно слідкувати щоб суміш не закипіла, тому що це вплине на якість сиру. При правильному нагріві сир буде ніжніший і його буде більше.

5. Готовий сир вибрати шумівкою у друшляк, щоб сир був більш ніжніший можна не відтискати усю сироватку.

6. Сир вурда довго не зберігається тому його потрібно використовувати. Вурда солодкий ніжної консистенції добре підходить на приготування соусів, кремів, солодощів, різноманітних паст. Для довшого зберігання його можна заморозити.

Смачного:)

Вурда варений сир виготовляють в Україні на Гуцульщині (Закарпатській та Івано-Франківській областях).

Готують з сироватки та овечого молока.

Подібні сири італійський рікотта, французький sérac («Серак») брюель, іспанська requesón, португальський requeijão, грецька μυζήθρα («мізіфра»), німецький ziger, на Кавказі, в різних регіонах: надугі, лора, лорек, хачо, у Швеції: молькенезе, міскост, в Норвегії: брюност, перевезений рецепт сиру мореплавцями відомий у мексиканських та бразильських стравах, індійський Chhena or Paneer, румунська, молдавська та македонська урда.

У різних країнах готували цей вид сиру з сироватки та молока овець, корів, кіз, або буйволиць.

Див. також

Матеріал з Вікіпедії

Материал из Википедии