Виплакати

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ви́плакати, -чу, -чеш, гл. Выплакать. Виплакала карі очі за чотирі ночі. Мет. 6. Плачем лиха не виплачеш. Ном. № 2390. Долю виплачу сльозами. Шевч. 96.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВИ́ПЛАКАТИ див. виплакувати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 453. ВИПЛАКУВАТИ, ую, уєш, недок., ВИПЛАКАТИ, ачу, ачеш, док., перех.

1. Плачучи від горя, образи і т. ін., знаходити заспокоєння, полегкість. За порогом під грушею Груня виплакувала своє горе (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 239); В потоці гарячих сліз вона виплакала своє горе, страх і образу (Олесь Донченко, III, 1956, 71).

2. розм. Випрошувати, домагатися чого-небудь сльозами, благанням. Із самого неба Долю виплачу сльозами І пошлю до тебе (Тарас Шевченко, I, 1951, 311); Батько його [Панька] крамничку в нас держав, а воно, сонливе, виплакало, щоб його в колгосп прийняли (Остап Вишня, I, 1956, 254). ♦ Виплакувати (виплакати) очі — довго і часто плакати; плачучи, псувати собі очі, зір. — Не ховайся до півночі, Місяцю червоний! Не виплакуй свої очі, Козаче моторний! (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 153); Дивіться на мене: я виплакав очі. Мені їх не шкода, мені їх не жаль (Тарас Шевченко, I, 1951, 161).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 453.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Виплакати, -чу, -чеш, гл. Выплакать. Виплакала карі очі за чотирі ночі. Мет. 6. Плачем лиха не виплачеш. Ном. № 2390. Долю виплачу сльозами. Шевч. 96.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ВИ́ПЛАКАТИ див. випла́кувати.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 453.

Виплакати, чу, чеш, гл. Выплакать. Виплакала карі очі за чотирі ночі. Мет. 6. Плачем лиха не виплачеш. Ном. № 2390. Долю виплачу сльозами. Шевч. 96.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 176.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Виплакати — див. виплакувати …

Український тлумачний словник

Виплакати — дієслово доконаного виду …

Орфографічний словник української мови

3виплаканий — а, е. Дієприкм. пас. мин. ч. до виплакати. || у знач. прикм …

Український тлумачний словник

Випросити — випрошувати (просячи, домогтися чого н. / одержати що н.), випрохати, випрохувати; виблагати, вимолити, вимолювати (благаючи); виплакати, виплакувати (зі сльозами благаючи); виканючити, виканючувати, вициганити, вициганювати, циганити, визудити,… …

Словник синонімів української мови

Ілюстрації

Плакати1.jpg Плакати2.jpeg Плакати3.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Плакати

Голосити

Рюмати

Рюмсати

Джерела та література

Джамала плачет от радости

Зовнішні посилання

5 наукових фактів, чому плакати корисно

1. Сльози зволожують Науково доведено, що сльози відповідають за те, щоб очі не пересихали. Оскільки наша нинішня діяльність, як правило, тісно пов'язана з комп'ютером і в цілому з екранами пристроїв, наші очі часто пересихають. Тому лікарі навіть рекомендують поплакати або хоча б частіше моргати.

2. Сльози вгамовують біль Сльози допомагають вгамувати не тільки емоційний біль, але і фізичний. Вся справа в тому, що сльози сприяють виробленню енкефалінів. Ця речовина по своїй дії схожа на морфін, який знижує больові відчуття.

3. Сльози очищують Сльози очищують не тільки поверхню очного яблука, але і весь організм в цілому. Разом зі слізьми з організму виводяться токсини і гормони стресу.

4. Сльози допомагають Не дарма в стресових ситуаціях нам кажуть, що треба поплакати. Це не слабкість, а захисний механізм організму. Сльози допомагають перенести стресові ситуації і згладити їхні наслідки. Ви напевно помічали, що після плачу пульс і дихання сповільнюються, м'язи тіла приходять в розслаблений стан, тиск нормалізується.

5. Сльози захищають Фермент лізоцим, один з компонентом сліз, має сильну антибактеріальну та противірусну дію. А попадання сліз в ніс робить захист ще ефективнішим. Ось так, сльози - цілком ефективна реакція організму на стрес, яка допомагає покращити фізичне та емоційне здоров'я.